Saç kurutma makinesi resisistans

.. kademe diyodunun ısınmaya sebep olmaması lazım.. belki motoru besleyen rezistans bir noktada kısa devre oldu ve motora fazla gerilim gidiyor.

Kademe diyodu şu anlamda cihazi ilk açınca düşük kademede çalışması lazim diyor üzerinden.

Ama diyor kısa devre ise iki rezistansa da voltaj gidecek. Bu nedenle aşırı isinabilir diye düşündüm.

Ayrıca arkadaşımızın da belirttiği gibi fana saç dolanmış ise devri düşüyor buda aşırı ısınmaya neden olacaktır.

Motor tam devrinde dönmediği için fan yeterli emiş yapamıyor dolayısı ile hem motor ısınıyor hemde yeterli hava akışı olmadığından rezistans aşırı ısınıp termik swich'i açıyor.
evet aynı fikirdeyim sanırım motor da arıza yapmış, arızalı diyotu değiştirdim, motor 1.kademede zoraki dönüyor, 2.kademeye alınca biraz hızlanıyor ve 8-10 saniye çalışıp kapatıyor. motoro dokunduğumda aşırı ısınmış oluyor. Motorun tam devirde dönmemesinin arızalanması dışında başka nedeni olabilir mi.
Motor üzerinde 4 diyot var, onlar birbirine bağlıyken ölçüm yapıyorum sağlam görünüyor.
Kademe diyodu şu anlamda cihazi ilk açınca düşük kademede çalışması lazim diyor üzerinden.

Ama diyor kısa devre ise iki rezistansa da voltaj gidecek. Bu nedenle aşırı isinabilir diye düşündüm.

Ayrıca arkadaşımızın da belirttiği gibi fana saç dolanmış ise devri düşüyor buda aşırı ısınmaya neden olacaktır.
fanı temizledim hatta 1 damlada yağ döktüm, diyot değiştikten sonra 1.kademede zor dönüyor 2.kademede biraz hızlanıp bir süre sonra kapatıyor.

Son düzenleme:
Diyotlari disarida söküp ölçmek lazim.

Motoru da disarida harici güç kaynağı ile bağlayıp ne kadar akim cekiyor ne kadar sürede ısınıyor görmek lazim.

Not diyotlarin biri kısa devre ise yada sizdiriyor ise motora ac akim gider ve buda ısınmasını neden olur.

Motor fırçaları gittiyse de ısınma sorunu olur.

diyotları söküp bakacam, bu arada motorada adaptörle 12 v verip test edeceğim, bakalım ne olacak, maksat uğraşmak olsun bilgiler için tşk. ederim.

Hep birlikte çözeceğiz :) motoru diyotları söktüm, diyotlar sağlam, motora 18 v veriyorum zar zor dönüyor, başka dc motorlarım var onlar deli gibi dönüyor ve dönerken ölçtüğümde 18 v çekiyor diğer motor 1-2 v çekiyor, motor arızası oluşmuş, aynı değerlerlerde uygun fiyata bulursam motor alacağım, fiyatlar 100.tl üzeri aldığımada değmeyecek, muhtemelen motorun tamiri olmaz yinede içini açıp bakacağım. dc bu oyucak motorlardan.

Yer neresi ?

Motorun resmini ve makinanin resmini alabilir miyiz?

Kütahya merkez, motorun içini açtım sargılardan iki bölüm simsiyah olmuş, kömürler falan sağlam
IMG_20230502_204351_588.jpg
IMG_20230502_204818_783.jpg

Yakın olsaydık elimdeki bir iki motoru denerdik.

Netten aynı boyutta motor bakmak lazim.

Yakın olsaydık elimdeki bir iki motoru denerdik.

Netten aynı boyutta motor bakmak lazim.
canın sağolsun yardımın yeter dediğim gibi maksat uğraşmak denemek, bende de var 2 tane hem boyut küçük hem voltaj 12 v, nette var 70.tl civarı alırım olmassa. tşk.ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri