s7300 ile Endüstriyel Ethernet haberleşmesi Sorunu

Akadaşlar öncelikle merhaba. Ni hayet askerliğide bitirdik, darısı hala askerde olanlara, yapmayanlara...

Benim derdim s7300 ile ethernet üzerinden online olabilmek hatta heristediğimi yapabilmek. Ama başaRamadım. Olay şu:
Bir adet CPU 314, CP343-1, Giriş/Çıkış modülleri ile donanımı kurdum. Birtane program yükledim ve bilgisayardan görmek istediğim değerleride bir DB ye aktardım. Haberleşmeye gelince, CPU dan pc ye gönderilecek değerler için hiç bir kod yazmadım. KEPserver diye bir programın bu işi yaptğını öğrendim ve kurdum çalıştırdım. Lakin bir türlü online olamadım. Sonra PG/PC den haberleşmeyi, online olmayı denedim ama bir türlü olamadım.

PG -CP343 kablosunu çapraz bağlantı yaptım. CP için bir İP tanımladım ve PC nin internet ayarlarından bu İP ye yönlendrdim. Ama bir türlü bağlantı kuramadım. Daha yazmak istediğim çok şey var ama konu hakkında yazışmalar sırasında karşılaştığım olayları tek tek yazıcam. Şimdilik yüzeysel geçip bu konda bilgisi ve deneyimi olan arkadaşlardan yardım istiyorum, BEN CPU YA ETHERNET ÜZERİNDEN NASIL BAĞLANICAM. Hem hardware hem sofware kısmı için yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Siemens PLC products & protocols
KEPServerEX provides OPC Servers support drivers for the following Siemens PLC products and related protocols are available:

Siemens S5 - AS511 driver

Siemens S5 - 3964R driver

Siemens S7 - MPI driver

Siemens S7 - 300/400 TCP/IP Ethernet driver

Siemens S7 - 200 PPI/PPM driver

Siemens Simatic 505 driver

ACİLLLL.. s7 300 plc var . masa üstü bilgisayarda bir yazılım proğramı var plc ile bilgisyar arasındaki kablo kopmuş bağlantı şeması varmı RS 485

bilge Kardes sen beni taniyon (G.Ö.izmit)ayrildiktan sonra o isi halletim keple c343-1 'le haberlesme yapabilirsin konfigrasyon ayarina tanimladigin ip adres uzerinden kepin siemens tcp/ip connection driver seceneginde tanimladigin ip ye ulasip plcde yaptigin db lere kep te tag olusturup client opc ye tikladigindA olusturdugun device uzerinde online datalari gorebilirsin. takildigin yer olursa ara. Tel var sende.

Arkadaşım ilk önce yapman gerekli olanları söylüyorum.
1-)Hw Config'i aç
2-)Kulanacagın PLC yi ekle
3-)cp 343 ekle ve özeliklerinden kulanacağın ip leri ver
4-)Netpro yu aç Endustial eternet ayarlarını yap
5-)Plc download yap
6-)Simatic Net probramını bulum kur
7-)Siemens sitesinde bulunan simatic net ile ilgili opc dokumanları var onları bulup indir

Bu işlemleri yaptıktan sonra OPC ile istediğin veriye ulaşabilirsin DB lardan veri okuyup yazabilirsin

hiç birine gerek yok cpu313 d direk enternet kablossu ile sorunsuz haberkleşebilriirz sizemnin cpu313 ile yaptım vipa plcninde 131sc cpusuylada haberlestirdim simatic menageri ve ayrıca flexible winccscada ilede calısırdım harika yani ben uşak elk tekkniyeniyim tahsin daım eğer istersen team wier üzerinden size öğrettim **************

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende s7 300 plc ve endüstriyel pc var artech ethernet üzerinden haberleşiyor ve bir süre sonra pc yavaşlatıp ve yine bir süre sonra windovs kitleniyor pc açılmıyor sorun nedir acaba

kilitlenme genelde toprak hattı zayıflığı yada gevşek bağlantı vardır yada haberleşme kablosu manyetik alana girmiştir güç kablolarına yakın olmamalı

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri