s7200 step motor

ayazfb

Üye
merhabalar

s7200 ile step surucu motor kontrolu yapiyorm. Plcde pwm kismini kullanarak
motorun hizini ayarlayabiliyorum fakat ornek verirsem 10cmlik donus yap sonra dur , bunu yapamiyorum yardimci olabilirmisiniz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhabalar

s7200 ile step surucu motor kontrolu yapiyorm. Plcde pwm kismini kullanarak
motorun hizini ayarlayabiliyorum fakat ornek verirsem 10cmlik donus yap sonra dur , bunu yapamiyorum yardimci olabilirmisiniz.
stepmotor ile adımlama yaptırabilirsin..

iste adimlamayi nasil yapacagim

Stepmotorun nasıl çalıştığını biliyorsan devam edelim...

bence hiç devam etmeyelim:) problemi çözdüm servo kıvamında step motoru çalıstırabiliyorum istediğin mm git dediğinde gidiyor. s7200 çıkışlarından stepi kontrol etmiyorum sürücü ile step motoru kontrol ediyorum belki biliyormusunuz bilmiyorum ama pwm/pto ile darbe genliği ile oynuyorum " yanlız bu internette bolca gezen plc step kontrolü değil pwm ile sürüyorum. hım eger bir seyler biliyorsan buraya yazarsın oğreniriz bilmediğim konu hakkında buraya yazı yazmam!!

projem yakın zamanda biter
buraya eklerim en azından pwm ile step kontrol neymis belki bir fkir edinirsin veya pwmin nasıl çalıştığını biliyorsan devam edelim saygılar..

Motora encoder bağla...Encoderden gelen bilgileri plc ye saydır.Örneğin motor 1 cm yol aldığında encoder 100 pals gönderiyor, 10 cm yol aldığında 10x100 = 1000 olduğuna göre counter(HSC) değerini 1000 verirsin motor 10 cm yaptığında durur...

bence hiç devam etmeyelim:) problemi çözdüm servo kıvamında step motoru çalıstırabiliyorum istediğin mm git dediğinde gidiyor. s7200 çıkışlarından stepi kontrol etmiyorum sürücü ile step motoru kontrol ediyorum belki biliyormusunuz bilmiyorum ama pwm/pto ile darbe genliği ile oynuyorum " yanlız bu internette bolca gezen plc step kontrolü değil pwm ile sürüyorum. hım eger bir seyler biliyorsan buraya yazarsın oğreniriz bilmediğim konu hakkında buraya yazı yazmam!!

projem yakın zamanda biter
buraya eklerim en azından pwm ile step kontrol neymis belki bir fkir edinirsin veya pwmin nasıl çalıştığını biliyorsan devam edelim saygılar..

İlk mesajınızdaki terminoloji (stepmotoru 10 cm döndermek) beni sizin bu konuda tam bilgili olmadığınız intibaına yöneltti.Bu yüzden bir başlangıç olması amacı ile o cevabı yazdım.Ayrıca hangi konuda nekadar bilgili olup olmadığım kafadan o kadar önemli değil zira yardım isteyen ben değil Sizsiniz ve Sizin şu an yeni ögrenmeye başladığınız konu benim için yıllardır uygulanan pratiktir. Saygılar....

Motora encoder bağla...Encoderden gelen bilgileri plc ye saydır.Örneğin motor 1 cm yol aldığında encoder 100 pals gönderiyor, 10 cm yol aldığında 10x100 = 1000 olduğuna göre counter(HSC) değerini 1000 verirsin motor 10 cm yaptığında durur...

step sürücüsünün pulse çıkışını plcnin hsc si olarak tanıttım hcde gördüğüm degeri 200 ile çarpım 1mmm elde ettim ilginize tesekkürler

Ekli dosyalar

• kesim step.rar
    7.2 KB · Görüntüleme: 110
Sayin arkadaslar elimde step motor var ama driver yok plc s7 200 var output nasil bagliyacagim step motorda 3 kablo var. Step motoru driver siz sürebilirmiyim baglanti semasini anlatirsaniz sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri