s71200 ile delta dop b haberleşme sorunu

kahraman 77

Paylaşımcı üye
merhabalar s71200 ile delta dop b ile çalışma yapıyorum sorun şuki plc de ıp 192.168.0.1<br>hmı de 192.168.0.2,pc de ise 192.168.0.3 yaptım.<br><br>siteme ilave olarak bir ethernet sivici koydum.plc,hmı ve pc bu sivice baglı plc ye ve hmı ye ethernet üzerinden baglanıyorum sorun yok fakat plc ile hmı &nbsp;yi birbirleriyle çalıştıramadım yardımcı olursanız sevinirim acaba eksik olan nedir?<br><br>

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba,

DOP ekranda S7-1200 ile haberleşmek için IP ayarlarının dışında özel birşey gerekmemektedir.

Yeni bir proje oluşturarak test ediniz.
Dosya > Yeni
Panel modelinizi seçin ve İleri butonunu tıklayın.
COM portlar için Bağlantı seçeneğini kapatın. Böylece seçili herhangi bir seri port olmasın.
Ethernet seçeneğinde > Yeni butonu ile bir EtherLink oluşturun.
Sol tarafta Kontrol Cihazı > S7-1200 (ISO TCP) seçin.
Alttaki IP ayarını sizin PLC için olanı ayarlayın.
TCP port numarası ve İstasyon adresi varsayılan olarak 102 ve 2 dir.
Bu değerler normalde fabrika değerinde gelir. Ancak PLC'nizin içinde farklı ise bağlantı hatasına neden olur.
PLC'sinizi fabrika değerlerine resetlerseyip enerjisini kapatıp açtığınızda muhtemel varsayılan değerleri yüklenir.

Bu işlem adımlarının ardından DOPSoft'ta Bitir butonuna basıp yeni projeyi açın.
Sayfada PLC ile ilgili bir buton veya sayı göster nesnesi ekleyip, bu nesneye bir PLC adresi atayın.
Ekran programını DOP'a yükleyin.

Sayı göstereceğiniz adrese değer ataması yapan bir program yükleyin PLC'sinize.
Yüklemeler sonrası operatör paneli ile PLC'yi bağlayıp atadığınız değeri ekranda okuyunuz.

Bunların dışında herhangi bir özel işlem gerekmemektedir.

İyi çalışmalar.

sayın kahraman 77 bu işlemlerin sonucunu bizimlede paylaşırmısınız.

Haberleşmeyi yaptım ancak dop üzerine eklediğim bir buton, plc üzerindeki bir biti on off yapmiyor. Ancak plc deki fiziksel girişteki değişimi ekranda görebiliyorum. Analog değeri ekranda gösterebiliyorum.

İşin içinden ćikamiyorum...

Günaydın sana yardimci olurum sorun değil mail adresini verirsen do panelinde yaptığımı gonderirim

Haberleşmeyi yaptım ancak dop üzerine eklediğim bir buton, plc üzerindeki bir biti on off yapmiyor. Ancak plc deki fiziksel girişteki değişimi ekranda görebiliyorum. Analog değeri ekranda gösterebiliyorum.

İşin içinden ćikamiyorum...
5343221385 telefon numaram çağrı yaparmisin

5343221385 telefon numaram çağrı yaparmisin
anladigim kadariyla haberleşme de sıkıntı yok dop tan bir buton koy M10. 0 de
Plc ye de aynısını koy öyle çalışması lazım Sayet olmaz ise dop ta buton sekmesini çift tıkla acilan pencerede üste ethernet link seçilimi

Merhaba,

DOP ekranda S7-1200 ile haberleşmek için IP ayarlarının dışında özel birşey gerekmemektedir.

Yeni bir proje oluşturarak test ediniz.
Dosya > Yeni
Panel modelinizi seçin ve İleri butonunu tıklayın.
COM portlar için Bağlantı seçeneğini kapatın. Böylece seçili herhangi bir seri port olmasın.
Ethernet seçeneğinde > Yeni butonu ile bir EtherLink oluşturun.
Sol tarafta Kontrol Cihazı > S7-1200 (ISO TCP) seçin.
Alttaki IP ayarını sizin PLC için olanı ayarlayın.
TCP port numarası ve İstasyon adresi varsayılan olarak 102 ve 2 dir.
Bu değerler normalde fabrika değerinde gelir. Ancak PLC'nizin içinde farklı ise bağlantı hatasına neden olur.
PLC'sinizi fabrika değerlerine resetlerseyip enerjisini kapatıp açtığınızda muhtemel varsayılan değerleri yüklenir.

Bu işlem adımlarının ardından DOPSoft'ta Bitir butonuna basıp yeni projeyi açın.
Sayfada PLC ile ilgili bir buton veya sayı göster nesnesi ekleyip, bu nesneye bir PLC adresi atayın.
Ekran programını DOP'a yükleyin.

Sayı göstereceğiniz adrese değer ataması yapan bir program yükleyin PLC'sinize.
Yüklemeler sonrası operatör paneli ile PLC'yi bağlayıp atadığınız değeri ekranda okuyunuz.

Bunların dışında herhangi bir özel işlem gerekmemektedir.

İyi çalışmalar.
Merhabalar. s71200 ile dop paneli eternet üzerinden haberleştirmeye çalışıyorum ama bir türlü olmuyor.

Söylenenleri harfiyen yaptığımı düşünüyorum. Lakin tek aklıma gelen s71200 yeni versiyon plc V40 deniyorum. Elimde eski plc yok. Sorun ne olabilir acaba.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri