S7 313C Enkoder

iniquitous

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

313C Cpu ile enkoder kullanarak bir motorun ileri geri hareket mesafesini ayarlamak istiyorum. SFB 47 kullanarak programı yazdım. counter ayarlarından channel 0 ,
adress kısmını default bıraktım(768). Count continuosly seçtim. Ancak sayıcı sürekli yukarı sayıyor hiçbir şekilde geri saymıyor. i124.0 =A , i124.1=B ,i124.2 =Z aldım.
Ama sürekli yukarı sayma işlemi yapıyor.
Yardımlarınız için teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Enkoder'in palslerinden biri gelmiyor olabilir.

Yukarı sayması için önce A palsinin önce gelmesi Sonra B Palsinin gelmesi gerekir.
Aşağı sayması için önce B Palsinin, sonra A palsinin gelmesi gerekir. Tam tersi de olabilir.

a ve b palsinin sırası önemli

HW->Count
Oradan Count sekmesine geldiğinde input bölümünü göreceksin.Oranın da Rotary encoder single (isteğe göre double vs.) olması gerekiyor.

Birde arkadaşların dediği gibi pulslerden biri olmadığında da tek yöne sayar.

Bu konu daha önce işlenmişti.Burayı incelersen aradığın
cevapları bulabilirsin.

CPU 313 Enkoder

sorumun cevabı burada olmadığı için konuyu yeniden açtım. Olması gereken ise hw count tıkladıktan sonra count continuously seçip sonrasında encoder tipini seçmek .Soruya cevap yazan herkese teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri