s7-300 ve PLC ile Alakalı Kitap Tanıtımları

arkadaşlar aşşağıdaki kitapları okumadım sadece nette dolaşırken gördüm ben alacam...
ha bu arada sizinde tavsiye ettiğiniz kitaplar varsa eklerseniz sevinirim...

PLC İLE ENDÜSTRİYEL OTOMASYON
Doç. Dr. Salman Kurtulan

Birsen yayınları

ÖNSÖZ
Endüstriyel otomasyon sistemleri, kumanda, kontrol ve veri iletişimi gibi geniş bir alanı kapsar. Bu kitap, kumanda sistemlerinin PLC ile tasarımına ilişkin konuları ve uygulamalarını içerir. PLC’lerin geribeslemeli kontrol uygulamaları, sayısal filtre, kontrol algoritmaları, PID uygulamaları gibi konular, Endüstriyel Kontrol adı ile başka bir kitapta yayınlanacaktır.
Endüstriyel otomasyon alanında çalışan meslektaşlarımın bilgi ve deneyimlerine katkı yapacağını düşündüğüm bu yapıtın ortaya çıkmasında; 1982 yılından bu yana, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde, kontrol ve otomasyon mühendisliğinin sürdürülmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için büyük uğraş veren, İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Kontrol ve Kumanda Sistemleri Anabilim Dalı’nda görevli tüm öğretim elemanı arkadaşlarımın büyük bir etkisi vardır.

KONU BAŞLIKLARI
PLC ve Endüstriyel Otomasyon
Programlama
Zamanlayıcılar
Sayıcılar ve Karşılaştırma İşlemleri
Motor Kumanda Uygulamaları
Tasarım Yöntemleri
Program Denetim İşlemleri
Kesmeli Çalışma
Diğer Kumanda İşlemleri
Uygulama Örnekleri
Kontrol Sistemlerinde PLC Kullanımı
Sayısal PID Kontrolöre
Sayısal Simülasyon

PLC VE UYGULAMALARI
Erdoğan Teközgen

Birsen yayınları

omron plc hakkında

ÖNSÖZ
Günümüzde PLC sistemleri her alanda kullanılır duruma gelmiştir. Mutfaktaki eşyalardan, sanayide kullanılan sistemlere, tarlaların sulanmasından, robotların kontrolunda PLC sistemleri kullanılmaktadır.
Çeşitli firmaların ürettikleri PLC’lerin temel prensibleri aynı olmasına rağmen komutları farklılıklar göstermektedir.
Kitabımda PLC sistemlerini açıkladıktan sonra, uygulamalı örnek problemlere ve proje çalışmalarına ağırlık verdim.
PLC kitabımın tüm ilgilenenlere faydalı olmasını dilerim.

KONU BAŞLIKLARI
PLC Sistemleri
Otomatik Kontrol Sistemleri
Programlanabilir Kontrollere Giriş
PLC’lerin Programlanması
Programlama Dilleri
Ladder Diyagram Temel Kavramları
Ladder Diyagram Temel Komutları
Ladder Diyagram-Programlama
Ladder Diyagramına Örnekler
Sysmac PLC Bilgi Bölgeleri
PLC Komutları
Bilgisayar Ekranında Elemanların Kullanılması
Devre Üzerinde Değişiklik Yapmak
Çizilen Programı Hafızaya Alma
Kaydedilen Programı Çağırma
PLC ile İlgili Örnek Problemler
Proje Problemleri
Proje Çalışmaları

S7-200 plc lerle otomasyon
Recep çetin

veee
s7-300 hakkında bir kitap tamamı türkçe
ayrıntılı bilgi linkte ayrıca
linkte pnömatik-hidrolik le alakalı kitaplarda var tavsiye ederim...

http://forum.otomasyon.gen.tr/uploads/tanitim.pdf

arkadaşlar yorumlarnızı bekliyorum...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Bu kitap, Programlanan Mantık Denetleyicisi konusu ile ilgilenen herkese, özellikle de öğrencilere ve mühendislik hayatına yeni başlayan gençlere yardımcı olmak niyeti ile hazırlanmıştır. Kitapta, bu konuda uzman olup da kendini geliştirmek isteyen kişilere de faydalı olacak bir çok bilgi, metot, donanın kullanma ve program geliştirme teknikleri verilmiştir.
PLC'ler ve Uygulamaları

Muciz Özcan, Şirzat Karhamanlı
Atlas Yayın Dağıtım

Kitapta, PLC ile ilgilenen her kesin bilmesi gerektiğine inandığımız temel kavramlara, problemlere, teknik ve algoritmik çözüm yöntemlerine geniş yer verilmiş ve mümkün oldukça inceliklerine kadar varılmıştır. Burada amaç, olabildiğince sağlam ve sistemli bir temel atmak ve bu temel üzerinde inamla yükselmektedir. Bundan dolayıdır ki kitabın ilk sayfalarında okuyucular için hiçbir düşünme hakkı tanınmadığı halde kitabın içerilerine doğru ilerledikçe daha çok problem nitelikli örnekler ve sorular kullanılmış ve okuyucular, düşünmeğe ve yazarlarla birlikte problem çözmeye davet edilmişlerdir.
(Önsöz'den)
Kapak Tasarımı: Mehtap Bayraktar
Sayfa Düzeni: Ayhan Kuru

Türkçe
264 s. -- 1. Hamur -- Ciltsiz -- 16 x 23 cm
İstanbul, Mart 2002, 1. Basım
ISBN: 9756574119
satın almak için http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim.asp?sid=GDZKYIR4GL8CQAR5X66U

Kitap : Uygulamalı PLC Programlama ve Operatör Panel Konfigürasyonu

Hasan Beyazıt
Nobel Yayın Dağıtım / Teknik Dizisi
14,25 YTL (KDV Dahil)

Kıyasıya rekabetin yaşandığı günümüzde, endüstriyel kuruluşların varlıklarını sürdürebilmeleri için verimli, esnek ve üretim maliyetlerinin düşük olması gereklidir. Klasik kontrol ve kumanda sistemlerin kullanımıyla bu hedefe ulaşmak oldukça zor görülmektedir. Endüstriyel otomasyon arenasında yerlerini korumak isteyen işletmelerde Programlanabilir Lojik Kontrolörlerin kullanımı her geçen gün artmaktadır.
...
(Önsöz'den)

Hans Berger, Automating with STEP 7 in STL and SCL ISBN 3-89578-243-2

Son düzenleme:
otomasyon.gen.tr deki kitabı satın aldım.Gerçekten güzel bir kitap
tavsiye ederim

Selam,

Sizde mewcut mu acaba bu kitabın pdf i ?bizimlede paylaşırsanız inanın çok dua alırsınız :)

elektronikmuh ' Alıntı:

Bu kitabın pdf ini bulursanız olay biter.

Plc ile ilgili kitapları paylaşsak forumda bizde yararlanırdık

elektronikmuh ' Alıntı:

Bu kitabın pdf ini bulursanız olay biter. Kitap bende pdf halinde yok!

evet bu kitap gerçekten eşssiz gerisi hikaye. LAD versiyonuda var aynı yazarın.

PLC İLE ENDÜSTRİYEL OTOMASYON
Doç. Dr. Salman Kurtulan
Birsen yayınları

Bu kitabı tavsiye ederim. Dün gece 1-2 saatte ilk 59 sayfasını okudum ve çok faydalandım. İTÜ'de kullanılan lab kitabı sanırım. Oldukça da akıcı anlatılmış. Bir yerde hata gördüm. Bir kaç değişik PLC modeli için aynı programı yan yana vermiş. Ayrıca daha ile kontrol mantığını da anlatmış (s domainde sistem transfer fonksiyonlarının uygulamaları). Eski kontaktörlü kontrol sistemleri ile PLC LADDER arasındaki geçişi ve farklılıkları da güzel örneklerle anlatmış. Henüz ileri kısımlarını okumadım ama arada gördüğüm, yazılımla PID kontrol örneği de var. İleri uygulamalar için STL bilmeniz gerektiğinden tutun, 4 seviye LIFO yığının anlamına kadar bir çok şey var. 20 TL ye almışım.

Recep Çetin'in kitabını da almıştım. Yazım, dizgi hataları ve aynı konuların bir kaç kere anlatıldığını gördüm. Açıkçası beğenmedim. (Kitap görsel açıdan iyi hazırlanmış, şekiller düzgün çizilmiş ama dediğim gibi kitaba ısınamadım)

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri