s7-300 ve et200s sorunu

zerog26

Üye
arkadaslar elimde bulunan 1 adet plc ile sadece hardware conf. denistirerek et200s'i plc ye tanitmaya calisiyorum onume kurdum cihazlari hersey dogru olmasina ragmen 50cm profibus kablosu ile bagli olan sistemde et200s'i gorduremedim ... surekli sf ve bf isiklari hatasi aliyorum......

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
plc ve et200 masa uzerinde onumde duruyor 50 cm bir profi kablosuna konnektorleri baglatim plc nin dp tarafinda bagli her iki tarftada sonlandirmalar on konumunda ... yaptigim ayarlar

bu videodakinin aynisi fakat plc ye program yazmiom sadece harware yukleme yapiom fakat sf ve bf isiklari yanip sonuyor online modda plc hata konumunda ve et200 gorunmuyor.... et200 sonlandirma parcasi deerken bak ben bunu atladim ... hemen deneyim bilgi yazem...

tesekkur ederim problemi cozdum sonlandirma kapagini takmadigim icinmis hersey .....

baska bir et200 sorunu ile tekrar yaziyorum .. simdi orjinal programi okudugumda et200s giris ve cikis modullerine tek adres atanmis yani adam ornek adres bolumune 5 girmis ve 5.0-5.1......5.7 olarak gozukmuyor 5 gitmis ve oyle tek adrs var ben modulu programdan degistirmeye kalktigim zaman tek tek ekledigim icin tek adres veremiom otomatik adresleri 7 ye kadar siraliyor...8 girisli modulu et200s normal tek adres olarak nasil tanitacam cozemedim...

kisacasi resimlerde belirttim ekledigim modulleri 8 byte degilde 1 byte uzunlugunda yapmam gerekiyorki ozman adresleme ardisik olarak gitmesin .....

5500Adsiz234.jpg

9196Adsiz123.jpg

tamamdir problemi cozdum samstrong olay tamamen GSD file tanimlamaktaymis siemens sitesinden et200s icin gsd file indirim simatic programina tanittim. suanda kactane modul eklersem ekleyem tek adres atiyabiliyorum ... normalde 8 input oldugu zaman sen adresini -1- verdigin zaman program bunu sirali olarak 1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 ...... 1.8 yapiyor benim istedigim 8DI modulune sadece -1- adresini vermek yani adres start=1 end=1 seklindeydi su anda yaptim.....eski haliyle start=1,0 end=1,7 oluyordu ve degistiremiyordum.....

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri