S7 300 #stat ???

knight

Üye
Arkadaşlar bu komut ne işe yarar? Nerelerde, nasıl kullanılır?

Ekli dosyalar

• STAT.JPG
    STAT.JPG
    26.7 KB · Görüntüleme: 167
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Günaydın
Öncelikle söylemek isterim onlar komut değil. Fonksiyon bloklarının (FB) deklerasyon tablosunda hazırlanmış verilerdir. Bu veriler FB'nin atanmış DB'si içinde bulunmaktadır. Senin şansızlığın ilgili FB yi PLC'den PC'ye upload etmişsin ve PC'deki deklerasyon tablosundaki açılamalar silinmiş. Bu veriler FB'nin in/out gibi FB'nin giriş çıkışları ile ilişkili değildir. Temp'e benzer fakat temp lokal data'da saklanır. Fonksiyon sonunda silinir. Bu STAT 'lar ise bu FB'de işlenir ve DB'ye saklanır. Kalıcı bu hafıza alanlarını programcı kullanır. FC ile FB'nin tek farkı işe bu STAT 'lardır.

slm

Yalnız, upload etmiş olsa sembolleri göremez.Projenin aslı arkadaşta mevcut.Sadece statları kullanmış.

Sembolleri görebildiğine göreprojenin aslı var. Semboller import export ile upload edien programa eklenebilir. Fakat databloklardaki veri alanlarının sembolik isimleri gelmiyor diye biliyorum.Orjinal projeyle upload ettiği projeyi karşılaştırıp (compare ile) eğer databloklar aynı ise orijinal projedeki datablokları upload ettiğin projeye aktarırsan sorunun çöüzülür.

Arkadaşlar proje orjinal. Orjinal projede olsa zaten erolgke arkadaşımın dediği gibi sembol gözükmüyor. Bu stat nasıl kullanılır örnekle açıklayacak arkadaş var mı?

S7 ' Alıntı:
slm

Yalnız, upload etmiş olsa sembolleri göremez.Projenin aslı arkadaşta mevcut.Sadece statları kullanmış.

Doğru.Sembolleri görebiliyor ise ;
1. Bu program orjinal bir program olabilir.
2. Upload edilmiş, assigment listesi import edilmiş olabilir.
3. Ya da Upload edilmiş, daha sonradan elle girilmiş olabilir.

erolgke ' Alıntı:
Sembolleri görebildiğine göreprojenin aslı var. Semboller import export ile upload edien programa eklenebilir. Fakat databloklardaki veri alanlarının sembolik isimleri gelmiyor diye biliyorum.Orjinal projeyle upload ettiği projeyi karşılaştırıp (compare ile) eğer databloklar aynı ise orijinal projedeki datablokları upload ettiğin projeye aktarırsan sorunun çöüzülür.

Slm.Data blockları nı yukarıda bahsettiğim yollar ile sembol listesinde tekrar tanımlayabilirsiniz.

Gelelim arkadaşın sorusuna,

Bu program hem FC hem de FB blockları içerisinde yapılmış olabilir.Örneğin STAT90 FC bloğu içerisinde IN,OUT,IN-OUT ve TEMP kısımlarında da tanımlayabilirsiniz.Stat yazmasına bakmayın.Bu aldatabilir.Fakat büyük ihtimalle FB bloğu içinde yazılmış olduğunu düşünüyorum.

Sayın Knight

Bu tanımlamaların nereden geldiğinden mi bahsediyorsunuz.Yoksa bu rung ne işe yarar mı diyorsunuz

Hans Andersen arkadaşım dosyayı burda. Bu tanımlamalar DB içerisinde ama nasıl kullanılıyor anlamadım. Bu yüzden ladderı takip etmem zor oluyor. Ne işe yarar burda nasıl kullanmış bunu öğrenmek istiyorum.

Ekli dosyalar

• Dielektr.rar
    192.1 KB · Görüntüleme: 97
Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi Akşamlar
Paylaşıma koyduğun projeyi inceledim. Bu orjinal proje değil. PLC'den upload edilmiş proje. STAT'lar görmen doğal. Bunun için yapabileceğin tek şey orjinal projeyi bulmak. Orjinal Proje ile online'ni compare edip. Aynı ise. Orjinal proje üzerine upload yapmak. Orjinal proje yok ise Allah' sana kolaylık versin. Buna bir çözüm bulmak zor.

Zannedersem siz bu programı upload etmişsiniz ve üzerinde bazı değişiklikler yapmışsınız.Bize yolladığınız proje içerisinde I9.1, I9.2 ve I9.3 inputları mevcut değil.Ve bahsettiğim bu inputlara aynı zamanda comment de eklenmiş.

Stat0.stat12.stat17 değerleri ise kullandığınız FB5 bloğuna ait verilerdir.stat12 ve stat77 struct data tipindedirler.

Açtığın FB bloğunda sol üst kısımda inteface diye bir bölüm vardır.Program içinde kullandığın değişkenlere buradan STAT altında ulaşabilirsin.

HansAndersen ' Alıntı:
Zannedersem siz bu programı upload etmişsiniz ve üzerinde bazı değişiklikler yapmışsınız.Bize yolladığınız proje içerisinde I9.1, I9.2 ve I9.3 inputları mevcut değil.Ve bahsettiğim bu inputlara aynı zamanda comment de eklenmiş.

Stat0.stat12.stat17 değerleri ise kullandığınız FB5 bloğuna ait verilerdir.stat12 ve stat77 struct data tipindedirler.

Açtığın FB bloğunda sol üst kısımda inteface diye bir bölüm vardır.Program içinde kullandığın değişkenlere buradan STAT altında ulaşabilirsin.

Dediğiniz gibi oradan ulaşılabiliyor ama benim öğrenmek istediğim bu #statların mantığı nedir? Kullanılmasını anlamak istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri