s7-300 profibus haberleşme hata ....

m@ny@k111

Üye
arkadaslar merhaba;

S7-300 315-2DP ve ET200S IM 151- modulunu TIA V11 portalında haberleştirmeye calistim fakat "error in lower level component " hatası alıyorum forumlara baktıgımda bir cozum olarak MMC kartınının firmware updatini yaptıgında cozddukleerini yazmıslar fakat update yapmama ragmen hicbir sekilde hata kaybolmuyor.cpu üzerinde SF surekli,BF yanıp yanıp sonuyor,ayrıca IM 151-1 MODULUNDA BF sureklı yanıyor.yardımlarinizi bekliyorum..
baglanti resmi.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
IM Modulunun hardware uzerinde verdiğiniz adres ile modul üzerindeki adres el ile ayarladığınız adresin aynı olduğunu kontrol ediniz olmaz ise bus kablosu ve konnectorlerini kontrol edin.

Adreslere baktım fakat ayarlarda bi sorun görmedim,proje dosyası ekte olup ilgilenen arkadaslara tesekkur ederim

Ekli dosyalar

• Project6.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 160
Projende IM Modul profibus Adresin 3, şimdi IM-151-1 monulunun yanına git üzerinde adresi değiştirebileceğin küçük dip switch ler vardır ve bunları binary olarak 3 yap. Eğer zaten 3 veya yaptıktan sonra haberleşemez isen bağlantılarını kontrol et.

Macix dediğin gibi adreslemeyi yaptım.Ekteki dosyadaki gibi aşağıdan yukaru doğru 2. ve 3. switcler on pozisyonunda(sağda),diger switcler sola doğru yani off durumunda.buda 2+1=3 adresi.fakat hala aynı hatayı alıyorum.connector olarak 6es7 972-oba52-0xao ları kullanıyorum.connektörlerin kablo bağlantısı yapılırken içeriside bulunan a2,b2 yuvalarını kullandım hem IM Modülü tarafında hemde plc nibn x2dp soketi tarafında.sorun nedir anlayamadım...ekte dp adresleme ile ilgili bir döküman mevcut buna göre adresledim
17092012339.jpg

Ekli dosyalar

• 200S_operating_instructions_en_US_en-US.pdf
    97.3 KB · Görüntüleme: 112
Moderatör tarafında düzenlendi:
Sanıyorum 2 ve 4 numaralar 1 yapılmış 1 ve 2 yi seçermisin.

..bir önceki mesajımda paylaştığım datasheeti de ilk switch off konumunda sonrakilerde binary olarak 1,2,4,16,32,64 olarak geçiyor buna göre yaptığımda olmadı sizin dediğinize göre yaptığımda da aynı hatayı alıyorum.(lower-level component).bağlantılarıda kontrol ettim bi sorun gözükmüyor...

Son düzenleme:
Özür dilerim siz haklısınız. Ama yinede donanımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

resimden anladığım kadar adresi 125.plc adres ne seçili

IM Modül profibus adresi 3 ...ilk switch manueline baktıgımızda "future use" olarak geçiyor ve sıfır posizyonunda olması gerekiyor sonraki gelenlerde(aşağıdan yukarı) 1,2,4...64 olarak gidiyor.5. mesajda döküman var isterseniz bakabilirsiniz.benim sizden istediğim profibus kablosunun konnektöre nasıl bağlandığını anlatan bir resim video yada döküman paylaşabilirmisiniz..

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri