S7-300 PLC Profibus Slave modülleri arasında slave modül adres sorgulama konusunda ?

AÇIKEL

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
S7-300 PLC de Profibusa bağlı cihazların hangisinin koptuğunu veya haberleşip haberleşmediğini programdan okumak istiyorum.
Bunun için kullanmam gereken blok veya program hakkında yardımlarnızı bekliyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
OB82 ve OB86 kullanmanız gerekiyor. sizin için örnek yaptım. eklentiyi açarsanız görebilirsiniz. 82 ve 86 olduğu gibi alabilirsiniz. OB86 içerisinde ki NW7 ve NW8 i çoklayıp adresleri girebilirsiniz. NW7'de 4 rakamı HW deki Profibus adresini gösterir.
Aynı şekilde OB82 içerisinde ki NW3 ve NW4 ü çoklayıp diagnostic adreslerini girebilirsiniz.Eklediğim resimde mevcuttur.

ek olarak m10.0 oluşturduğum arızayı dışarıya taşımanız gerekmektedir. yani normal bir FC içerisine daha arıza bilgisi olarak yazdırmanız gerekir.

Ekli dosyalar

• Dp_fault.zip
    766.6 KB · Görüntüleme: 54
  • hw.JPG
    hw.JPG
    59.1 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922