s7 300 PID

samstrong

Üye
CMS JANT SAN.A.Ş Otomasyon Sistemleri Şefi
merhaba arkadaşlar.

simatic manager 5.5 ile pıd bloğunu çalıştıramıyorum.
sadece real değer verip real değer almak istiyorum.
standart parametreler ile sıcaklık kontrolü (pt100) yapıcam.

yardımlarınızı bekliyorum.

Hangi PID Bloğunu kullanıyorsun veya kullanmaya çalışıyorsun. Geri bilditim alacağın aygıt pt100 peki ısıtan elemanlar ne ; bir brülör, rezistans, kızgın yağ, buhar veya klima bile olabilir. Isıntma cihazı oransal çalışan bir cihazmı'mı yoksa ısı değerine göre 0-1 gönderdiğin besleme kontaktörü tarzı gibi birşeymi ?

Cevabın için öncelikle teşekkür ederim.
sıcak hava girişi var. burada bulunan klepeyi açıp kapatacağım.
bir kere start verebilsem gerisini getiricem ama.

fb41 kullanıyorum. 100 ms ayarlı ob35 içinde çağırıyorum

Merhaba Fahri bey,

Nasılsınız?

pid bloğu ile ilgili sorumu cevaplamıştınız akşam.
Ben internetten bir program buldum fakat çalıştıramadım. Değeri ya 0’a yada 27648 e çekiyor. 0 a çekince set pointi artırınca 27648’e doğru harekete geçmiyor.
İlk start verince hareket oluyor. Başka hareket olmuyor.
https://www.automation.siemens.com/...spx?PageIndex=1&PostID=309858&Language=en#top

Çalışır hale getiremedim bir türlü.
Yardımınızı bekliyorum.

Mesajınızı yeni gördüm bende daha ünce bu forumda paylaşılan yerli bir pid inceledim ve FB41 yerine yerli pid bloğunu kullanıyorum FB41 den çok daha küçük ve hiçbir işimde beni yarım bırakmadı. Müsade ederseniz birkaç dakika sonra küçük bir uygulama ile buraya upload edeceğim.

Evet gerçekten güzel çalışıyor. fakat şunu anlamadım. set değerini düşük verince -27648 değerine düşüyor. ben de 0'ın altındaki değerlerde hep sıfır göstersin dedim. ama işlem olarak - değere düştüğü için set değerini artırınca - kısımdan + kısıma gelme süresi epey uzun oluyor. başka birşeyi mi yanlış yapıyorum.

Hayır Yanlış yaptığınız bir şey yok Analog integer türündedir ve -27648 ile +27648 arasında açılışır yani -27648 de örneğin 4mA, 0'da 12 mA, ve +27648 'de 20 mA çıkış alırsınız.

Zaten real çıkışta (-) Değer görmen mümkün değil. PIW Adreslerine basılan değerler int türündendin ve -27648 den başlayıp +27648'e kadar çıkar bu senin kafanı karıştırmasın istersen aynı değeri similasyon ortamında dec olarak izleyebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri