s7 300 hafıza kartı sorunu

örümcekk

Üye
arkadaslar cpu 312 li s7 300 plc de program atmaya çalısırken hafıza kartının olmadığını gördüm baska bir cpu üzerinden hafıza kartı sökerek bu plc ye taktım. daha önce cpu yu acceible nodes dan görüyordum ama kartı takınca plc SF hatasına geciyor ve plc yi simatic manager de göremiyorum. kartı cıkarınca görüyorum ama. acaba her cpu için farklı mmc kartmı kullanılıyor.yardım edermisiniz acill

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
evet dediğiniz gibi her cpu bilgilerini mmc kartına atar. orneğin bir proseste 1 cpu ,10 istasyon olsun.
diyelim ki 5. istasyon modülü bozuldu.Eğer ki hafıza kartını çıkarıp yeni bir modüle takarsanız o modülü tekrar tanıtmanıza gerek kalmadan proses kaldığı yerden devam eder.

MMC yi söktüğünüz cpu unu hardware nı cpu 312 ye taşıdınız dolayısıyla harwareleri farklı olduğu için çalışmadı.

birde hep mmc kart hep plc ye uymuyor plc nin kaç kb lık desteklediğine de bakmanız gerekir

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/s7-300-mmc-kart-formatlama.26197/page-2#post-603624

Farklı bir CPU'ya, farklı bir CPU'nun MCC kartı taktığınızda SF ledinin yanması normal. Elinizdeki MCC kartını eski CPU'nuza takın. Yeni CPU'nuz için yeni bir MCC kart almanız gerekmekte. MCC kart yoksa programı download edemezsiniz. Eğer acil bir durum ise, sıradan bir SD Karta yukarıdaki yöntemle formatlama gerçekleştirirseniz en azından işiniz geçici olarak çözüm bulmuş olur.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
MCC kartını takın,
PLC ye MPI portu üzerinden bağlanın,
PLC nin içini silin.
Sonra PLC ye programlarınızı yükleyin.

Teşekkürler arkadaşlar yeni kart alıp takarak çözdüm sorunu

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915