S7 300 Analog database capraz referans işlemleri

fractal

Üye
selamlar;

s7-300 den cektiğim programlarda analog giriş çıkışları ve db bit word register larını capraz referanslarda bulamıyorum.bu yüzden de onları takip edemiyorum.

1-örneğin analog giriş 720 adreslenmiş ama bunu nasıl aratıp nerde kullanıldığını nasıl bulabilirim?
2-db1.dbw2 gibi bir değişkeni nasıl takip edip nerde kullanıldığını nasıl bulabilirim..
3-fc114 özel bir blokmudur nerde analog varsa bu blok var ama icine giremiyorum ne işe yarıyor..

teşekkürler..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kolay gelsin,
DB ve analog I/O lari referance table dan görülmez. Adresleri go to diyerek araya bilirsiniz.(step 7 de daha kullanışlı) Ayrıca analog I/O lari hard wareden adreslere bakıp go to ile kullanılıp kullanılmadığında bakabilirsin. Tia portalda ise go to bu kadar kullanışlı değil

peki kullanılan bir fc nin kütüphaneden kullanıp kullanılmadığını nerden bileceğim.?

Program yazarken sol kısımdan kullanılan fb,fc,sfb ve sfc leri görebilirsiniz. FC ler daha önceki programcı tarafından veya siemens tarafından da oluşturulmuş olabilir. Örneğin FC 105 analog skalayla ilgili. FC 114 ise tanjantla alakalı. Programda FC 114 ün ekran görüntüsünü atabilirseniz netleşir.

61306

Son düzenleme:
burdaki fc114 acamıyorum.ne işe yarıyor olabilir.ve db7.dbw2 de nerde data yüklendiğini bulamıyorum.goto ile hiç bir yere gitmiyor...

1581279693148.png

Siemens bloğu olduğu için FC 114 ün içini açınca bir şey göremezsiniz. PIW 752 den gelen anolog değerler 27648 ile 3000 arasında FC 114 ün çalışmasına göre işlenir(kullanım amacına göre tanjantı alınıyor olabilir)
Sonuç db7.dbw0 yazılır ve move ile db7.dbw2 aktarılır. go to ile db7.dbw2 nin kullanıldığı yere gidebilirsiniz. Başka yerde kullanıldı ise. Aynı sayfa içinde ctrl+shift+ileri(F) veya geriye(B) aratabilirsiniz.

bilgi için teşekkurler.nerdensiniz bu arada ?

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri