S7 300 analog çıkış alma

eger fc 105 blogunu açıp interface alanına bakarsanız input ve outputların hangi
tipte degerler alabilicegini görürsünüz.
resimde out kısmına bakınız.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
boş bir mw alanı bul. mesela mw50.
move ile mw50yi pqw adresine ata. yada stlde

L MW50
T PQW...

yap.
daha sonra variable table da mw50ye değişik rakamlar ata. analog çıkışın değiştiğini göreceksin

Arkadaşım 20 pin veya 40 pin dediği kullanılacak modüllerin işlem kapasitesine bağlı ve ayrıvca analog girişi okuyabilidniz analog cıkısıda yapabilirsiniz ve kullandığınız analog cıkısının kodunu belirtebilrisen dahha iyii konu anlasılmış olur.

Yukarıdaki örnekte giriş analog değerini(0- 27648), 0.0-100.0 arasına ölçeklendirme yapmıştım. Tekrar bunu çıkışa göndermek için unscale(tekrar başa dönmek için ölçeklendirme) yapmak gereklidir.

Kod:
L PIW 752
DTR
L 27648.0
/R
L 100.0
*R            // Buraya kadar ki kısım yukarıdan aldım (scale Real)= (piw 752 / 27648.0) * 100.0 işlemi
L 27648.0      // [ (scale Real)*27648.0 ] / 100.0 = Unscale (Real) ---(1)
*R
L 100.0
/R              // Unscale (Real) (1) işlemi sonucu burda
RND             // Float deger göndermek için round komutunu kullanman gerekir.
T PQW YYY // YYY adresi Simatic Managerda projedeki hardware kısmındaki analog çıkış adresidir

// Ama daha kolayı giriş değerini direk çıkışa aktarmak için;

L PIW XXX // XXX adresi Simatic Managerda projedeki hardware kısmındaki analog giriş adresidir
T PQW YYY // YYY adresi Simatic Managerda projedeki hardware kısmındaki analog çıkış adresidir
Bu kodu analog ınputların değerını okumak için kullanıyoruz ama analog outputların çıkışlarını nasıl görürüz ben de yeni başladım yardımlarınızı bekliyorum teşekkur edrim.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri