s7-300 Almanyada Hazırlanmış Program Dil Sorunu

avsaraga

Üye
selam arkadaslar ben tashkentten giriyorum sitee
bende alman mali bi makina var ondaki s7300 programi ile calisiyo
bundaki programi aldim pc ye ekte veriyorum, ama bazi bloklari kilitli acamiyorm bazi degisiklikler yapmak istiyorum, bu kilitlerini nasil acabilirim lutfen yardim

Ekli dosyalar

• Tashke~1.rar
    240.5 KB · Görüntüleme: 139
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İstediğin şey Ek'te, versiyon 4 olarak kaydettim.

Ekli dosyalar

• Tashkent_v4.zip
    260.5 KB · Görüntüleme: 104
oncelikle tesekkur ederim ilginize, FB41 ve fb 43 u acmamissiniz gerek yokmuydu? birde bu program stl dilinde bunu lader veya fdb ye donusturemezmiyiz? ben simatigin kendisinden donusturuyorum olmuyo sadece stl acilabilir diyo

ayrica bu program sutron tp31 panel ve stober 5000 servolarla calisiyo programdaki bazi zaman auyarlariyla ilgili degisikligi yaptiktan sora programi yuklesem baska bu panel ve servolari tanimada bi sorun olurmu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
stl yazılmıs ise donuturemeyebılır cunku blok fonksıyon veya lader formatına uygun olmayabılıyor tamamı acılk ektekı dosyada

Ekli dosyalar

• Tashkev5.rar
    231.7 KB · Görüntüleme: 73
anladim ustas yani hic bi sekile lader yada fdb ye donusturemeyiz olemi?
peki bu programi tamamn yeniden yazmak icin buseferde panel kodlari lazim onu bulduk diyelim servolarin yazilimi lazim sanirim?? yoksa bu stl den programi anlayip yeiden hazirlamak mumkunmu? tesekkur ederim ilginize simdiden

simdi bu sizin v5 diye kaydettiginiz hepsi acik olan programi siamtikte acamadim!!>? turkce dil ilave edilmis flan diyo:(

aceba turkcedil destegi falanmi gerekiyo

Moderatör tarafında düzenlendi:
Projenin içindeki Global klasöründeki language diye bir dosya var bunu sil ve tekrar açmayı dene.
Projede FB7-FB8-FB9-FB10-FB20 Graph dilinde yazılmış derlendiği için STL olarak görüyorsun bu kısmı FBD ye dönüştürüp anlaman kaynak kodu olmadan çok zor, bu proje üstünde anca lokal değişiklikler yapabilirsin tabi bununla tatmin olmuyorsan, baştan yazmakta zor gelebilir.

tamam ustasim tesekkur ediyorum language yi siline acildi dediginiz boklari inceleyip programi cozmeye calisacam tesekkur ediyorum insan pek kurcalamayada korkuyo bise olsa problemde

evet turkceden ruscaya cevırıcen nasılmı? s7 proje dosyasi icindeki global dosyasinin altinda Language adli dosyayi sil senin projedeki Language adli dosyayi koy senín dil rusca ben projeyi gorebilmek icin turkce yapmisatim:)

tamam ustaz tesekkur ediyrum o languageyi slince acildi imdi anlaak istdgm bisey var! bu rogram grh te yazilms ve stlde yazilms sadce grapht yzilmis program butun programi iceriyormu yoksa hemtlhem graph hepsi bir butnumu olusturyr?

Arkadasım hepsi plc programinin bir parcasi yani hepsi ayri ayri isler yapiyor yazan vatandas programda scl,stl,fbd,graf gibi programlama unsurlarini ihtiyacina ve kafasinda olusturdugu kurguya gore yazmis. Onemli olan OB1 blogudur ob 1 icinde bloklar cagrilip calistiriliyor ornegin ob1 icinde fc143(fbd) cagrilmis bunun icindede fc50(fbd),fb9(graf),fb58(stl) cagrilmis yani sartlara ve durumlara gore program bloklari icinde ayri ayri kullaniliyor.onemli olan ob1 de cagrilan bloklardir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri