S7-300 çıkışları kısa devre gibi kullanma

PLC de yeniyim. Siemens S7 300 313c (24 DI / 16 DO / 5 AI / 2 AO) PLC kullanıyorum. Bir test sistemi yapmaya çalışıyorum. Bir ameliyat masasının hareketlerini kontrol edicem. Ameliyat masasının el kumandası girişini kullanarak PLC ye bağlayacağım. 20 tane uç var. 1-14 arası birer hareketi temsil ediyor. 15 ve 20 ise motoru. 1-14 arasından bir uç ile 15-20 yi birbirine kısa devre yapınca masa uca ait hareketi yapıyor. Bu 20 ucu plcye çıkış olarak bağlarsam bu çıkışları nasıl kontrol edersem dediğim gibi kısa devre yaparak masa hareketini yaptırabilirim???

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
biraz garip anlatmışsın ama anladığım kadarıyla 1-14 arası gelen herhangi bir tetiği 15-20 arasında bir çıkışa versin 1-14 arasını input olarak bağla 15-20 arasınıda 0-5 arası output olarak bağla gerisi programlamaya kalıyor örneğin 3 nolu input varsa 4 nolu output çıkış versin gibi tabi çıkışlara birer röle bağlarsan plc ni korumuş olursun

Untitled.jpg

20 uçtan bahsettiğimi azçok paintte çizmeye çalıştım. 20 uç anakarttan çıkıyor. Kumanda bağlantıları aslen bu. Kumanda üzerindeki membran tuşlar da burdan gelen 3 ucu kısa devre yaparak masanın çalışmasını sağlıyor. ekstradan başka gerilime akıma gerek yok. Şekildeki gibi 1 nolu uç+15nolu uç+20nolu uç birbiriyle kısa devre olunca 1 numaralı hareket yapılıyor. Ben bunları PLC üzerinden nasıl birbirine kısa devre yaptırırım onu bilemiyorum.

Untitled.jpg
Bu ya da başka şekilde, PLCnin çıkışlarına bağlanan uçları kısa devre yapmam gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    12.2 KB · Görüntüleme: 9
anladığım kadarıyla bütün çıkşlar aktif olduğunda 1 nolu hareket yapılacak programı yazarken aynı networke 20 tane kontak yazamazsın dolyısıyla 5 tane çıkışı harici bir m kontağına baglarsın diger bir networktede m kontagının açıgından diger 5 kontagı çektirirsin bunu 20 ye kadar devam ettirip en son 1 nolu harekete çıkış verirsin bu arada kontakları seri baglamalısın

Problemimi anlatamamak kötü bişi :D 1 nolu hareketin yapılması için sadece 1-15-20 nolu çıkışlar aktif olmalı... Olmadı kendim harici kontaktör devresi kurup çözücem olayı...

bir o kadarda anladığımızı yazıya dökmek de kötü birşey anladığım 1 input geldiğinde 3 output aktif olsun fakat bu 3 output tek bir iş yapsın bu na gerek yok bunu programdan ayarlarsın örneğin 1 nolu inputunun kontağıyla 3 outputu seri çektirip çıkışını başka bir outputa atıyorum Q2.0 a verirsin

vakit önemli değil sorununuzun çözülmesi sevindirici

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri