s7-200 simulatörde td200'ü çalıştırma...

ozurul

Üye
arkadaşlar s7-200 simulatörde td200 panelde çalışıyor fakat bir kaç işlem yapmak gerekiyor.
Hem bir td-200 örneği verelim hem de simulatörde çalışmasını görelim.

1. öncelikle aşağıdaki td200 programını microwinde açın
2. dosya menüsünden export ederek awl dosyasını oluşturun
3. data block'tan TD datalarını kopyalayın.
4. s7-200 simulatörüne td200 awl dosyasını yükleyin
5. kopyaladığınız TD datalarını simulatör program menüsünden pasta data yapın
6. run ile simulasyonu çalıştırın.
7. td-200 panelinide açın ilk taramadan sonra ekranda "motor duruyor" yazısını görebilirsiniz.

program bir asenkron motorun ileri-geri çalışmasına ait,
motor duruyor (I0.0) , ileri çalışıyor (I0.1), geri çalışıyor (I0.2) ve termik attı (I0.3) komutlarını gözlemleyebilirsiniz.

plc programında anlamadığınız yerler varsa yardımcı olabilirim.

Ekli dosyalar

• td200.jpg
    td200.jpg
    92.3 KB · Görüntüleme: 226
  • td200.rar
    2.7 KB · Görüntüleme: 274
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
imkanı yok programı kendim yazdım denedim. hata nerede? yazarsan bir bakayım...(kullandığım step7 microwin v4.0 msn den görüşebiliriz [email protected])

ozurul arkadaş ellerine sağlık td200 programı fıstık gibi çalışıyor. sanal alemin kralısın.

TD200.JPG dosyasında sanırım hata var tekrar verebilirseniz tam süper olacak.

Arkadaşlar Merhabalar,

Son bir kaç senedir Siemens LOGO ile bir çok proje yaptım ve S7-200 'ü öğrenmeye yeni başladım. Ozurul 'un verdiği örnek programda, Network 6 ve sonraki satırları rahatlıkla anlayabiliyorum ama LOGO 'da olmayan özellikleri (Network 1...5 dahil) anlamakta zorlanıyorum.

TD-200 'de yazdırılacak mesajları girdiğimizde Wizard "Message Beginning Address" ve "Message Enabled Bit" 'i bize veriyor buraya kadar tamam. Ama bunları program içine nasıl ve ne mantıkla taşıyoruz? Örneğin programdaki 0, MB1, 16#80 ve VB15 baytı neleri ifade ediyor. Programa başladığımız SM0.1 komutunun işlevi nedir?

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri