s7 200 plc analog program sorunu

öncelikle selamlar ben marmara üniversitesi elektrik öğretmenliği bölümünden mezun olmuş bir öğretmenim ama öğretnmenlik yapmıyorum özel sektörde çalışmaktayım benim plc konusunda bilgim var fakat analog input ve output hakında bilgim yok önümde böyle bir proje mevcut yardımcı olusanız sevinirim konuda bahsi geçen plc siemens s7 200 bir adet oksijen metrem var ve bu oksijen metre bana suyun içindeki oksijen miktarını ölçüyor buna bağlı olarak pompa çalışması gerekiyor oksijen seviyesi 1 ise pompa çalışacak ve 2 ye çıkana kadar çalışmaya devam edecek 2 olunca duracak bunun için gereken yazılım nasıldır ladder diyagramı nasıl olmalıdır oksijen metre 4-20 mA şimdiden teşekkürler

demekki kimse bu konu hakkında birşey bilmiyor aslında bizim ne kadar eksik oldğumuzu gösteriyor bu bir kişi bilke cevap yazamıyor yinede teşekkür ederim başımın çaresine bakarım site yönetimine duyurulur

Öncelikle 1. Kuralımızı Hatırlıyalım :
amacımız Sadece Bedava Program Dağıtmak Değildir, Eğer Amacımız Öyle Olsaydı Forum Değil Web Sitesi Hazırlardık. Bizim Amacımız İnsanların Sorunlarını Çözmek Ve Arkadaşlık Ortamı Kurmaktır. Bunun İçin Sizinle Herşeyin En İyisini Paylaşmaktayız. Sizdende Aynı Hassasiyeti Bekliyoruz.

kullanıcılarımız Sadece İhtiyacı Olduğu Zaman Foruma Girip Alacağını Alıp Kaçmasınlar Diyoruz. Yardımlaşma Yapmalısınız Ki Sizede Yardım Edilsin Ayrıca Bütün Yöneticiler Plc Bilicek Diye Bir Kural Yoktur Ben Plc Biliyorum Ancak Yeticek Kadar Anolog Çıkış Daha Önce Hiç Kullanmadım Forumda Bu Konu İle İlgili Bir Kaç Başlık Açılmıştı Biraz Araştırma Yapabilirsin Herşeyi Bizden Beklemeyiniz

arkadaşım kaç mezunusun bende şu an 4. sınıf elektrikteyim 4ia

sana yardımcı olayım
anladığım kadarıyla oksijen ölçen sensör akım çıkışlı analog sayısal çeviriciyle bu iş halledeceksin bu konuyla ilgili döküman için sana adres vereyi ben inceledim analog işlemlerle ilgili çok iyi bir kaynak

buradan anolog klasöründe tam senin işini görecek bilgiler var bunları bir incele.....irtibatı kesmeyelim ben bu forumda çok faydalandım.....

diğer arkadaşlarada tavsiye ederim.......

Ekli dosyalar

• yeni_plc.rar
    5.6 MB · Görüntüleme: 2
teşekkür ederim arkadaşım son sınıf öğrencisisin demek kimler var şimdi hocalardan

bunu söylerken ben üzerime hiç bir şey alınmıyorum hemen hemen hergün bu siteyi ziyaret eden biriyim alıp kaçmak gibi bir niyetimin olmadığımı n farkındasınızdır ihtiyacım olunca değil her zaman ben buradayım yardımcı olacağım konularda her zaman yardımcı olacağım yöneticimize duyurulur efendim

öncelikle değeri skalalaman lazım . çıkışı 4-20 mA demişsin . oksijen değeri 1 ve 2 olursa demişsin ama 1 ve 2 4-20 mA de hangi değere karşı geliyor . bunu bilmen lazımki sistemi ona göre kurasın . ondan sonra kullandığın anolog modülün modeli neyse onun datasını bul . orada 0-20 mA girişinde göre modülün üzerindeki dip-switch lerin ayarını uygun hale getir . (4-20 mA giriş siemens te yoktur . onun yerine 0-20 yi kullanabilirsin. ) . (-) ucu A- klemensine (+) ucuda hem A+ hemde Ra ucuna ortak gir . siemens anolog datalar AIWXX olarak adlandırılır. biz A kanalına akımı bağladığımız için değer 1. anolog Word olan AIW00 adresine yazılacaktır . mA olarak kullandığımız içinde 0 ile 32760 arası bir değer okuyacağız. 0 mA geldiğinde 0, 20mA geldiğinde 32760 değeri okunur. senin kaynağın 4mA olduğu için minumum değerini 6552 olarak düşünceksin . daha sonra programında <,=,> kıyaslama komutları ile AIW00 ı istediğin değerle ( oksijenin 1ve 2 de denk geleceği değer) kıyasla ve buna göre çıkış al. sisteminde minumum değer 4 mA olacağından bu değerin altına düşmesi bir arıza durumunu ifade edecektir . (kablonun kopması gibi ). bu durumda 6000 nin altına düşmesi durumunda bir alarm sistemini devreye sokarak devreni daha profesyonal hale getirebilirsin.

Sayın Weed ve İbrahim1903

Öncelikle kimseye bir garezim yok forumda herkese eşit düzeyde davranıyorum benim için hiç bir üyenin diğerinden üstünlüğü yok haketmediği sürece kimsenin kaydınıda silmiyorum. kontrolkalemi olarak üyelerimizin sorularına çözüm bulmak için elimizden geleni yapıyoruz fakat daha öncede söylediğim gibi yöneticiler veya moderatörler forumdaki bütün programları bilicek diye bir kural yok ve kimse sizin sorunuza zorla cevap vermek durumunda değil forum paylaşım alanıdır bizim amacımız paylaşım ve dostluk ortamı oluşturmaktır. Beni sürekli aynı şeyleri yazma durumunda bırakıyorsunuz eğer kişisel bir sorununuz varsa bunu foruma taşımayınız diğer üyeleri rahatsız etmeye hakkımız yok. Kişisel sorunları olanlar moderatörlere ve yöneticilere özel mesaj yazabilir.

sayın weed s7400 le analog değerler le okuma ile ilgili neyden başlamakk gerekir.biraz bilgim var fakat nerden nasıl başlıyacağımı bilmiyorumm. kısa örnekle anlatırsan sevinirim..sıcaklık veya basınç örnekleri. teşekkürler:[email protected]

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri