s7-200 Move Komutu Hakkında

Taşıma (Move) Komutları
Bayt, Word, Double Word veya Reel Sayı Taşı
Bayt (MOVB), Word (MOVW), Double Word (MOVD) ve Reel Sayı
(MOVR) Taşı komutları, IN’de yer alan değeri OUT’da yer alan
hafıza bölgesine taşır (kopyalar). Giriş değeri değişmez.
Bir pointer oluşturmak için de Double Word Taşı komutu kullanılır.
Detaylı bilgi için bölüm 4’de yer alan pointer ve endirekt adresleme
kısmına bakınız.
IEC Move komutunda, farklı giriş ve çıkış veri tipleri için tek bir
komut vardır, ancak giriş ve çıkış adresleri aynı boyutta olmalıdır.
ENO = 0 yapan hata koşulları
0006 (endirekt adresleme)
Tablo 6–51 Taşıma Komutları için Geçerli Operandlar
Giriş/Çıkış Veri Tipi Operandlar
IN BAYT
WORD, INT
DWORD, DINT
REEL
IB, QB, VB, MB, SMB, SB, LB, AC, *VD, *LD, *AC, Sabit
IW, QW, VW, MW, SMW, SW, T, C, LW, AC, AIW, *VD, *AC, *LD, Sabit
ID, QD, VD, MD, SMD, SD, LD, AC, HC, &IB, &QB, &VB, &MB, &SB, &T,
&C, *VD, *LD, *AC, Sabit
ID, QD, VD, MD, SMD, SD, LD, AC, *VD, *LD, *AC, Sabit
OUT BAYT
WORD, INT
DWORD, DINT, REEL
IB, QB, VB, MB, SMB, SB, LB, AC, *VD, *LD, *AC
IW, QW, VW, MW, SMW, SW, T, C, LW, AC, AQW, *VD, *LD, *AC
ID,

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
move komutu taşır girişteki bilgiyi çıkışa taşır data blok kullanımında oldukça yaygındır.veri trafiğinde önemli yer tutar

move komutu taşır girişteki bilgiyi çıkışa taşır data blok kullanımında oldukça yaygındır.veri trafiğinde önemli yer tutar

arkadaşa katkıda bulunmak istiyorum, sadece girişteki veriyi çıkışa değil veriyi herhangi farklı bir yere taşır fakat burada taşınacak verinin boyutu önem kazanmaktadır byte word gibi...

benım dönev odevım varda nısanın son haftası tslım edılmesı grekıyo ben ayrıntılı bı şekılde bulamıyorum move komutlarını bna lınk olrak veya başka bi şekılde yardım cı olursanız sevınırım

Diyelim ki hızını analog olarak PLC den kontrol etmek istediğin bir sistem var ve değişik farklı hızlara belli şartlar altında çıkmak istediginde o şartları sağlayan merkerLERin, EN girişini aktif eder ve istediğin set pointi sistemine yollarsın diğer durumlarda farklı şartlardaki birden fazla MOVE komutLARıyla ve EN girişLERini aktif ederek aynı çıkışı değişik set değerleriyle kontrol edebilirsin set pointi dediğin set komutu mu?

arkadaşlar bir konuda yardıma ihtiyacım var. ben DIŞARIDAN VW50 VE VD100 YE DEĞERLER GÖNDERİYORUM MESELA. VD100 E 200 DEĞERİNİ DIŞARIDAN GİRDİĞİMDE BANA ÇIKIŞ OLARAK 400 VERİYOR. 200 E 200 İSTİYORUM AMA BİR YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?
Adsız.jpg

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    7.1 KB · Görüntüleme: 63
vd100 değerini nereden okuyorsun da 200 veriyor? verdiğin resimlerde farlı bir işlem var, hızlı sayıcı işlemi yapmışsın. bahsettiğin durumun ladder diyagramını eklersen yardımcı olabiliriz.

şekilde görülen operatör panelindeki darbe sayısını 100 olarak giriyorum. (vd100 hafıza alanına 100 değerini gönderiyorum). plc programında tanımlı olan vd100 değerine 100 değerini atamış oluyorum dolayısı ile.oradan da mov_dw ile smd72 ye 100 değerini göndermesi gerekli doğal olarak ancak çıkışa baktığımda 200 darbe veriyor. sıkıntı burada. ben 100 değerini girdiğimde 100 darbe üretmek istiyorum.
operatör paneli easywiev MT8100İV ayarlar sayfası
Adsız.jpg
plc programı
Ekli dosyayı görüntüle step program.rar

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    19.9 KB · Görüntüleme: 81
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    20.1 KB · Görüntüleme: 65
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    19.8 KB · Görüntüleme: 58
arkadaşım sadece PTO başlangıcı için program yazmışsın, programda güncelleme iznin var, yeni değer girdiğinde SMD72 alanının güncellenmesi için bir interrupla aktif edebilirsin olaya bağlı bir int yazarsan istediğin değer yenilenecektir. S7-200 kılavuzu 133-139 sayfaları incelersen yardımcı olacaktır. kolay gelsin.

Dediğiniz sayfaları inceledim fakat sizin sözlediğinizden birşey anlamadım.İnterrupt kullanarak smd72 ve smw68 içeriğini mi güncellemem gerekiyor. Birde bunu nasıl yapabileceğimi anlatabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri