s7-200 ile s7-300 Profibus'tan Haberleşmesi

HAL

Üye
s7200 ıle bır proje yapmıstım sımdı benım bu yaptıgım makıneyle kodınelı calısacak baska bır makıne getırdıler o makınede s7 300 var.em277 profıbus sleve modulu aldım.sımdı benım s7200 plc ye profıbus modelını tanıtmam gereklımı.ıstenılen bılgılerı ben ona nasıl verecegım.nasıl bır komut yazmam gerekıyor.profıbus haberlesme daha once hıc yapmadım ve hıc te bır bılgım yok.yardımlarınızı beklıyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Mikrowin'in help dosyalarının içinde em 277 ile nasıl yapılacağı yazıyor.Help içerik index de profibus yazdığın zaman iletişim seçenekleri vs geliyor.Profibus'a tıkla .

cok sagolasın. dedıgım gıbı ben daha once hıc haberlesme yapmadım mantıgınıda bırmıyorum acıkcası yzalılandanda bırsey anlamadım bana anlatımlı bır ornek hazırlarmısın

Öncelikle em277 nin gsd dosyasını indirip smatic manegere eklemelisin daha sonra s7-300 de açmış olduğun profibus master hattına em277 yi asabilirsin. Bundan sonrası için s7-200 türkçe kullanma klavuzunu incelersen sana yol gösterecektir ayrıca bu konu için siemens sitesinde yol göstermiş linkini ekliyorum, umarım yardımcı olur. Siemens Industry IA/DT/BT Service&Support - Automation Service, Automation Support, Simatic Service, Simatic Support, Technical Support, Technical Consulting

ben 300 tarafını degıl 200 tarafını yapacagım ama valla kotologlarıda ınceledım ama dedıgım gıbı hıc haberleşme yapmadıgımdan ve bu iştende cokta ıyı anlamadıgımdan bır şey anlayamadım.bana nasıl yapacagımı 200 tarafını vw.vd ,m lerı ona gonderecegımı onun bana gondedıklerını nasıl m,vw,vd ye cevırecegımı bır ornekle acıklarsanız cok sevınırım

Haberleşme yapmaktan kastın ne?Makina hazır,dur,çalış,yavaşla,süratlen gibi şeylermi ?veya tam nedir?Birde senin makinan yeni makinanın önündemi, gerisindemi kalıyor,yani kim kimi kontrol edecek.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yazılanlar doğru ama,cevapların tamamı; bilgiler kısmen S7-200 tarafını baglasada; S7-300 tarafını hw ve sw olarak baglayan bilgiler.Hal diyorki ''beni ilgilendiren taraf s7-200 kısmı''.O yüzden yukarıdaki soruları sordum.Çünkü anladığım kadarı ile kendisi step7+profibus vs hakkında şimdiye kadar çalışması olmadığını beyan ediyor.Sorununu belki klasik yöntemlerle halledebiliriz.

Arkadaşlar yazılanlar doğru ama,cevapların tamamı; bilgiler kısmen S7-200 tarafını baglasada; S7-300 tarafını hw ve sw olarak baglayan bilgiler.Hal diyorki ''beni ilgilendiren taraf s7-200 kısmı''.O yüzden yukarıdaki soruları sordum.Çünkü anladığım kadarı ile kendisi step7+profibus vs hakkında şimdiye kadar çalışması olmadığını beyan ediyor.Sorununu belki klasik yöntemlerle halledebiliriz.

evet kardesım tamda dedıgın gıbı 200 kısmı benı ılgılendırıyor.s7 300 master oluyormuş s7 200 slave em 277 yı s7200 nasıl tanıtcam ben ona acıller normal(m1.0)barıyer normal(m2.0)enkoder degerı şu (vd450) recete no şu (vw 500) gıbı sınyallerı verecegım oda bana(s7 300) evet parcayı koydum sende calış,ben guvenlı bolgedeyım ,benım acıllerım normal,parcayı aldım,cıktım ,yerımdeyım gıbı sınyallerı verecek bende o sınyallere gore benım makınemı calıstıracagım.ama nasıl yapacagım bılmıyorum bununla ılgılı sızlerden yardımlarınızı beklıyorum ılgınız ve alakanız ıcın hepınıze cok tesekkur edıyorum.

Son düzenleme:
şimdi işin büyük kısmı s7-300 yazılımcısında.Senin S7-200 hw tarafın: O sana profibus adresini söyleyecek sen şalterle ayarlayacaksın,enerjiyi vereceksin ve s7-200 tarafı HW olarak hazır.Sen S7-300 sw programcısına kullanmış olduğun vmemory adreslerini vereceksin .S7-300 hw konfigurasyonunda projesinde bunları gözönüne alacak.Kabaca böyle.Senin sw tarafın o'nun sana gönderdiği her tip memory bilgilerini (örneğin:m22.5 vs) mevcut programına eklemek.O'nun ihtiyacı olanlar veya kullanmak istedikleri sende zaten mevcut ama adreslerini vermelisin.İkiniz beraberce bayağı terleyeceksiniz gibi.....Kolay gelsin.[Esasında encoder değeri ve reçete olmasa idi çok basite inerdi.]

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri