S7-200 ile analog işlemler

alf

Üye
arkadaşlar selam
dün için herkesten özür diliyorum işyerimden ayrılmak üzereydim aceleden yanlışlıkla dosyayı delete etmişim
uyarılarınız için teşekkür ederim,aynı dosyayı tekrar yolluyorum
herkese iyi çalışmalar dilerim

Ekli dosyalar

• plc_ile_analog_islemler.zip
    1.3 MB · Görüntüleme: 76
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
hakan bey mrb.benim bi sorum var size eğer cevaplarsanız memnun olucam yoksa dersten kalıcam.Analog işlemlerde 32567 değeri yerine neden 32000 değeri kullanılıyor.bütün kaynaklarda acıklamasını yapmadan 32000 alıyor işlem yapıyor.bununla ilgili bilginizi paylaşırsanız sevinirim.saygılarımla

Analog input Modüller 12 Bit olarak çalışırlar.
Bunun 11 Biti Okunan değer için 1 Biti işaret biti olarak kullanılır.
O halde 11 Bit 2048 sayısına karşılık geldiği için;
Ölçme aralığı 0lan 0-10Voltu 2048 e bölersen
4.88mV ölçme aralığı elde etmiş olursun buna ölçüm hassasiyeti denir.
Aslında yapılan ölçüm aralığı 0 ile 2048 arasındadır.
Fakat PLC lerde sayı sistemi olarak;
Byte
Word
Doblword kullanılmaktadır.
Okunan değeri bu sayı sistemlerinden birine karşılık gelecek şekilde göstermek zorundasın.
Byte 8 bit 256 (-127 ile +128) karşılık gelir.
Word 16 bit 65536 (-32767 ile +32768) karşılık gelir.
Doblword 32 bit 4294967296 (-2147483647 ile + 2147483648) karşılık gelir.

Eğer okunan değeri Byte cinsinden göstermiş olsaydın hassasiyet kötü olacaktır. Her bir Bit e karşılık gelen gerilim değeri büyüyecektir. Ayrıca okumayı 11 Bit olarak yapıp bunu 8 Bite indirmek mantık dışı olurdu. Onun için bir üst değer Word kullanılmaktadır.
Okunan 11 bitlik değeri 16 bite çevirirken bir katsayı kullanıp bu değerle çarpman gerekir. 32767 ye karşılık gelen Word ü 0-10 (0-10000mV) volta böldüğünde elde ettiğin değer 3.267 olur. Böyle Binde hassasiyetinde hesap yapmak sakınca yaratır. Çünkü girilen analog değer sabit değildir. Mutlaka Yüzde oranında değişir. Ayrıca elektronik kompenetlerin toleranslarından dolayı okunan gerilim değeri sürekli değişebilir. Bu nedenle Okunan değeri Yüzde hassasiyetinde yuvarlatılmış katsayı ile çarpman gereklidir. Bu sayıda ya 3.3 yada 3.2 olacaktır. Eğer 3.3 seçilmiş olsaydı sonuç 33000 çıkardı ki buda word ün alabileceği maximum değeri aşardı o nedenle katsayı 3.2 olarak kullanılmıştır. Doğal olarakta 11+1 Bit olan analog İnputlar 32000 e kadar değer alabilir.

Fakat Analog çıkışlarda işaret biti kullanmaya gerek olmadığı için direkt olarak 12 bit çalışırlar. Ayrıca Çıkış katlarında gerilim ve akım sınırlaması kolay yapılabildiğinden böyle Word değer sınırlamasına gerek kalmadığı için 32767 değerini kullanabilirsiniz.

Ekteki örnekte I_DI dan sonra DI_R kullanılmadan direkt DIV_DI kullanılamaz mı?

Isı sensörü değerinin digital karşılığı bulunarakta tasarlanabilir mi?

(10-100 C arası ısı sensörü var / 0...20 mA üretmekte.

Ekledim sandım ama olmamış, aşağıda:

Ekli dosyalar

• rç2.104.rar
    1.9 KB · Görüntüleme: 453
Hocam indirdigim dosyadanın içinden çıkan plc programı V3.2 STEP 7 MicroWIN programı ile açılmıyo..Dosyadamı bi hata var yoksa versiyonmu desteklemiyo dersiniz..
SAygılarmla..

Hocam indirdigim dosyadanın içinden çıkan plc programı V3.2 STEP 7 MicroWIN programı ile açılmıyo..Dosyadamı bi hata var yoksa versiyonmu desteklemiyo dersiniz..
SAygılarmla..
microwin 4.0 ile yapılmış projedir.alt versiyon ile açamazsınız.pc nizdeki microwini upgrade etmeneiz.gerekiyor.

Alf Ve Muhip Nickli arkadaşlar olmak üzere bu konuyla ilgilenen ve paylaşım yapan diger tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim..
Saygılarımla..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri