s7-200 ile 7 Segment Kullanımı

Arkadaşlar merhaba;
S7 200 plc de, program içinde kullanılan bir değerin OP-PANEL'e çıkarılması gerekiyor, ki bunu yapmak kolay, asıl sorun, aynı değerin DISPLAY'e aktarılması... yani bu değer LED veya LCD ekrandan okunması gerekiyor. Böyle bişey yapabilme imkanımız var mıdır??
SEG diye bir komut buldum fakat, nasıl kullanabilirim? yada benim işimi görür mü??

Arkadaşlar merhaba;
SEG komutunu buldum fakat, şimdi de tek hane yazdırıp çıkarttırıyorum, fakat yetmiyor haliyle, girişten girilen değeri çıkışında display'e uyacak şekilde dönüştürüyor, fakat ben bu 7 çıkışı tek hane için kullanabiliyorum, diğer hanelere geçiş yapamıyorum, ne yapmalıyım??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhabalar calistigim fabrikada makina ariza kodlarini operator tarafindan gorunmesi icin 3 digit seven segment display kullanilmis. plc cikslainda BCD formatinda 3 digitlik ciks yapmis. Sende eger yuzluk bir deger displayden gostermek istiyorsan 3 digitlik yani 12 DO cikis yapman gerekiyor.Kolay gelsin/BEnde boyle bir uygulamayi baska bir fabrikada aldigim revizyon isinde kullandim cok guzel olarak calisiyor. Simdiiden kolay gelsin

plc'nin 485 çıkışlarını kullanarak bir pano yapılabilir.Daha önce bu tarz bir ürün yapmıştık rs485 üzerinden operatör bilgi gönderdiğinde displaylerde gelen değerleri göstermiştim.pf,w,v,ı değerlerini sıra ile ekranda gösteriyordu pano.
DSC01045.jpgDSC01047.jpg

kaç tane display kullanacaksan hepsinin segmentlerini paralel bağla.
Display Ortak girişlerini plc nin çıkışlarından al ve bu sayede tarama işlemi yaptır.
Ör: 15 yazdırmak istiyosun Q0.0 birinci disp ortak ucu Q0.1 ikinci disp. ortak ucu olsun
plc den önce 1 gönder Q0.0 on Q0.1 off olsun
5 gönderdiğinde Q0.0 off Q0.1 on olsun böylece kısa sürelerde sırayla displayları çalıştırırsan göz aldanmasından dolayı sanki bağımsız çalışıyor gibi görürsün. Kolay gele...

arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, konuyu biraz daha açarsam, encoder den aldığım değere göre 7 segment displayde göstermek istiyorum, örneğin 525,8 gibi... plcde SEG komutunu da tek hane için kullanabiliyorum, fakat 2. segmente geçmeyi beceremedim. plc'nin 485 çıkışında op-panel bağlı durumda, üzerine bi kablo ile daha bağlandığımda da çakışır diye düşünüyorum. bu sebeple plc çıkışlarını kullanmak daha mantıklı geliyor. bu durumda 7 çıkış segmentler için, 4 çıkışta ortak için toplamda 11 çıkış yeterli olacak gibi görünüyor, ama programın içinde kayboldum gibi biraz :) plc den çıkışları picten sürmeyi bile düşündüm yani bu konuda

bence 4 cikis bide displaylere gecis yapmak icin 4 adet uc ile ayni pic ile yapilan sayici gibi dusursen daha kolay olur tarama yontemi ile

4511_multiple_cascade.gif

bence bu resimdeki gibi bi devre yapabilirsin sadece bilgileri gonderecegin zaman ornegin 170 sayinisi gondereceksin bu resimde 2 display var ama sen uc tane baglayabilirsin ayni sekil ornege gelicek olursak 170 sayini gondermek icin ilk once resimdeki BCD input data yazan yere 1 sayisinin BCD karsiligni gonderecen ve SW1 anahtarini 1 yapican diger SW2 ve SW3 0 olucak daha sonra 7 sayisini gonderip SW1=0 SW2=1 Sw3=0 daha sonra 0 sayisinin BCD karsiligini gonderip SW1=0 SW2=0 Sw3=1 ve bu islemi saniyede 20 defa tekrarlarsan displaylerde 170 sayisini gormus olursun yani sana gereken plc cikis sayisi 4 tane BCD data icin 3 tane Display secme ucu yani toplamda 7 tane cikisla bu isi halledersin program konusunda zorlanirsan gene yardimci olabilirim iyi calismalar.bu arada tarama olayi dedigim bu saniyede 20 defa tekrarlama olayi tv lerde bu sekilde calisir ancak tv lerde benim bildigim saniyede 50 tekar neyse umarim aciklayici olmustur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
şimdi benim yapmaya çalıştığım, normalde atıyorum 256.5 sayısı... 2565 olarak displeye çıkardıp, DPyi de sabit yakıp 256,5 sayısını okuyabilmek. tarama konusunu anladım ama plc den nasıl yapabileceğimi tam olarak kıvıramadım desem yalan olmaz. plc de encoderden aldığım bu değeri bcd olarak nasıl taşıyacam peki?

elimde simatic manager olduğu için programı s7300 e göre yaptım içinde açıklamalar mevcut artık sen s7200 e göre buna benzer program yazarsın anlamadıgın yer olursa yardımcı olabilirim

Ekli dosyalar

• 7segment sayı yazdırma.pdf
    28.1 KB · Görüntüleme: 117

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri