s7-200 Analog İşlem

urlaub

Üye
Beyler Merhabalar

Daha onceki uygulamalarımda hiç analog giris cikis kullanmadım
su anki projede Em 232 ve 235 kullanmalıyım
giris seviyesinde bana yardım edebilecek arkadaslardan yardım bekliyorum...

saygılarımla...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Şu linkten "scale" (ölçeklendirme) kütüphanesini indirip kurun:
Siemens - Industry Automation and Drive Technologies - Service& Support - Automation Service, Automation Support, Simatic Service, Simatic Support, Technical Support, Technical Consulting

Kurulan fonksiyonlarla analog girişi çalıştığınız birime kolayca dönüştürebilirsiniz. Örneğin 4...20 mA sinyali 0.0...1.0 arasına ölçeklendirme:

s7_200_em235_scale_05_e.gif

Verilen örnekte:
Input: Analog giriş adresi (PLC'ye bağlanıp PLC>Information ile adresi öğrenebilirsiniz)
ISH: Üst dijital değer (32000)
ISL: Alt dijital değer (4 mA için 6400, 0 mA veya 0 V için sıfır)
OSH: Üst dijital değere tekabül eden çalışma değeriniz (Örneğin 20 mA'de 1000 mbar veren bir basınç transmitteri için 1000.0 yazın)
OSL: Alt dijital değere tekabül eden çalışma değeriniz (Örneğin 4 mA 0 bar'a karşılık geliyorsa 0.0 yazın)
Output: Çalıştığınız birim cinsinden ölçeklenmiş analog değer (Örnekte reel sayı, ama tam sayı veren fonksiyon da kütüphanede mevcut)

EM232 (Analog çıkış) ölçeklendirmesi de kütüphanede var.

acaba elinizde paylaşabileceğiniz bir örnek var mı analog inputlar ile yapılan ?

birde CPU226 ya max 8 li AI lardan kaç tane bağlayabilrim

Puck

Dostum tesekkür ederim :)

-500mv + 500m bir sensör var elimizde ancak çok salınım yapıyor okuduğumuz değerlerle işlem yapmak mümkün değil salınım çok fazla bu değerleri stabil okuyabilmemiz için nasıl bir yol izlememiz gerekir. ölçme aralığı geniş olan bütün sensörler bu şekildemidir. bu değeri 0- 10 v a dönüştürürsek satabili olurmu transmitter kullanmamız gerekecek buda maliyeti artıracak bu işin püf noktasını bilen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. ilginize teşekkür ederim

loadcell'lerde böyle geniş mv aralığına sahip,ama salınımı filtreli kartlarla(indikatörlerle) gideriliyor.

Arkadaşlar elimde s7-200 cpu 224xp var.Bu plc de 2 adet analog giriş var. Ben elimdeki dijital potansiyometre ile analog işlem yapmak istiyorum.
İstediğim çok basit.analog girişe(AIW0), potansiyometre ile 0-10v arası gerilimi girip bunu da program statusta (0-32000 arası) izleyebilmek.
Bunu MOVE_W KOMUTU ile yapıyorum. Çıkışı VW10'a atarak izleyebiliyorum.
Ama 0 voltta giriş(AIW0) 32, 10 Voltta çıkışta(VW10) ise 32752 izliyorum.

"0V" verdiğimde 0, "10V" verdiğmde de 32000'i nasıl görürüm bana yardım edin.
plc'de 2 adet analog ayar potansiyometresi var. Bunlarla tornavidayla oynadım. Ama beceremedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri