S7 200 - 300 ve 400 Arasındaki Farklar Nedir

muscular

Üye
arkadaşlar s7 200-300ve 400 arasında ne gibi farklılıklar vardır kullanım alanları nerelerdir proglama mantığı arasında ne gibi farklılıklar vardır şimdiden teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

S7-200 ufak sistemler için tasarlanmıştır ve uygun maliyetli sistemler yapılandırılabilir.
Operatör panel ile haberleşme yapan veya yakın bir Scada ile haberleşen sistemler programlanabilir örneğin max 250 I/O olan bir sistem, 30 valf+motorun bulunduğu bir tesis.
s7200 remote io modülü bulunmamaktadır, cpu konulmak zorundadır
Teknik dökümanında en iyi cpu 226da 128giriş ve 128çıkış kullanılmalıdır.

S7-300 üretim yapan tesislerde fabrikalarda, yüksek güvenlik istenen sistemlerde (fail/safe) her türlü sistemlerde kullanılabilir.Remote io ile giriş çıkışlar alınıp kontrol edilebilir, SIPLUS ile tehlikeli koşullara meydan okuyan örneğin -25...+60 °C de çalışabilen sistemler kurmak mümkün olabilir.
S7-300 ile 65000 giriş çıkışlı sistem kurulabileceği 319 cpu özelliklerinde belirtilmiş.
Çok çeşitli haberleşme türleri ile farklı sitemler kurulabilir.
Max 16 haberleşme bağlantısı (tek cpu)
Ama yeni çıkan PCS7 ile yazılım geliştirilemez.

S7-400 ile çok üst düzey sistemler kurulabilir. PCS7 ile büyük veya küçük bir sistem kurulmak istendiğinde kesinlikle S7-400 cpu kullanılmak zorundadır.
130bin giriş ,130bin çıkışlı sistemler kurulabilir.
Hafızaları çok güçlü ve cpu üzerinde haberleşme için büyük alan ayrıldığı için çok karmaşık haberleşme yapıları kurulabilir. 32nodlu profibus + 32 nod ethernet gibi

Şöylede bir açıklama yapılabilir :
S7-200 hafızası : 15KB
S7-300 hafızası : 1,5MB
S7-400 hafızası : 15MB

CPU/işlem süreleri
s7-200
0.22 µs

s7-300
0.01 µs

s7-400
0.018 µs

Umarım yardımcı olur,
Kolay gelsin,

mrb PLC S7 300 ve 400 için kaynak önerebilir misiniz? İnternetten veya kitap olarak.
Şimdiden teşekkürler...

Merhaba Eğer ingilizce sorun değilse ,
Automation . SIEMENS . com burada arama bölümünde arama yapıp manuals kısmında istemediğin kadar döküman bulabilirsin.
kontrol kalemi forumunda da düzgün bir arama sonunda göreceksin ki burada da türkçe dökümanlar mevcut.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/kategori/plc-genel.42/

kolay gelsin ,

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum ayrıca kontrol kalemi yönetimine saygılarımı sunuyurum böyle bir siteyi kurup mesleki arkadaşlarla mesleki deneyimlerimizi paylaşmamıza vesile oldular hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum

arkadaşlar siemens plc lerin kalıcı hafızaları ile ilgili bilgi alabilirmiyim sizden

bana s7200 ün kalıcı hafızaları hakkında bilgi verebilirmisiniz programda kullanmam gerekiyor fakat kalıcı hafızalarını bilmiyorum teşekkür ederim

microwinde system block ta retentive bölümü var.oradan kalıcı olarak belirleyeceğin alanları belirleyip programını bu alanları kullanarak yazıyorsun ve download ediyorsun.elektrik kesilmesi gibi durumlarda program kaldığı yerden devam ediyor.yalınız dikkat edeceğiniz nokta güvenliği göz önünde tutun

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri