s7-1200 ve pt 100

iceman87

Üye
Öcelikle iyi günler,
Benim s7-1200 le pt 100 un sıcaklık degerını okumam gerekıyor.Bir tanede sıcaklık transduserım var.Sıcaklık transduserımın uzerınde pt 100 ıcın -50 ile 100 C derece arasında olcum yapabılecıgımı soyluyor.0 derce 0v a 100 derece 10 v a mı tekabul edıyor.Formun dıger kısımlarını ınceledim bu konu hakkında bır bılgı bulamadım yardımcı olursanız sevınırm.
Soyle bır yorum yapabılıyorum aslına 100 ohm altı eksı degerler ıcın gecerlı pekı bu degerın volt karsılıgı neye tekabul edecek tam olarak anlayamadıgım bu aslında.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Analog girişle PLC uygulamaları zordur ki ben bir sürü digital inputlu uygulama yapmama rağmen hala öğrenmek için kafamı balon gibi şişiriyorum ; bazen de aman ya bunu uzmanların yapması lazım deyip vazgeçiyorum ; eğer bu işlerde profosyonel deneyiminiz yoksa kusura bakmayın ama bu işi kıvırmanız zor.

Voltaj ölçüm sayı dönüşümleri:

input.JPG

Akım ölçüm sayı dönüşümleri:

input ma.JPG

Öcelikle iyi günler,
Benim s7-1200 le pt 100 un sıcaklık degerını okumam gerekıyor.Bir tanede sıcaklık transduserım var.Sıcaklık transduserımın uzerınde pt 100 ıcın -50 ile 100 C derece arasında olcum yapabılecıgımı soyluyor.0 derce 0v a 100 derece 10 v a mı tekabul edıyor.Formun dıger kısımlarını ınceledim bu konu hakkında bır bılgı bulamadım yardımcı olursanız sevınırm.
Soyle bır yorum yapabılıyorum aslına 100 ohm altı eksı degerler ıcın gecerlı pekı bu degerın volt karsılıgı neye tekabul edecek tam olarak anlayamadıgım bu aslında.

s7-1200 kullanıyorsanız analog işlemlerinizi çok kısa zamanda ve hiç matematik kullanmadan uygulama şansınız vardır.

eğer plc'ye bağlanma durumun varsa bir fc oluştur.önce norm_x sonra da scale_x komutlarını kullanırsanız herşey daha çok netleşir
norm_x komutu var ya işte o komut senin analog IW değerini 0-1 arasına indirger.istersen bu değeri de ekranda yüzde hesabı göstermek istersen de scale komutunda üst ve alt limit kullanıp istediğin değere yükseltebilirsin bu kadar basit ama bir iki deneme yanılma yapman lazım.
NOT:s7-1200 plc cpu modulunde iki tane analog giriş vardır eğer bunlar 4-20 mA ise ve senin sahadaki enstürmasyonun 0-10 V ise hiç üzülme.Aç transduserin,transmitterin için 500omluk bir direnç bağla işi bitir

kuvvetle muhtemel sen v10.5 kullanıyorsun ve senin modulunun versiyonu 3.3 gibi birşey olduğu için tiaportal v11. yuklemeni istiyor.İşin basit kısmını yapmışın şimdi zor kısmındasın...işin aslı tiaportalı güncellemen lazım. "Cpu için geçersiz bir modulun var"

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri