S7-1200 Sayıcı Sorunu

ali_mutlu

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayar programcısıyım.PLC programlama konusunda çok az bilgi sahibiyim(Basit counter lar yaptık).

Proje yürüttüğümüz bir yerde,bir makinadan 2 farklı input alıyoruz.Buna göre "parça tamamlandı" bilgisi alıyoruz.
ÖRN:I0.0 dan input geldikten sonra I0.1 den de geliyor ise sayacın artması gerekiyor.

AND operandı sinyalin eş zamanlı gelmesine baktığı için işimi görmüyor.
I0.0 röleyi çekip bırakıyor,I1.1 de aynı şekilde.Eş zamanda ikisininden de aktif olma durumu mevcut değil.

Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
I0.0 dan sinyal gelince bir "I00 Algılandı" merkerini set edin, o merker varsa VE I0.1 varsa "parça tamamlandı" Merkerini set edip, sayıcıyı buna bağlıarttırıp , T süre sonra "I00 Algılandı" ve "parça tamamlandı" merkerlerini resetleyin.

Son düzenleme:
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Resetleme ile ilgili bir sorum daha olacaktı.
Resetlemek için T süre yerine sayaç arttığında resetlemek nasıl mümkün olabilir mi?
Bilgisayar programı mantığı ile SonOkunanSayac>ÖncekiSayac ise resetle komutu gibi yapardım.Burada ise mantık biraz farklı sanırım.
Parça tamamlandı merkerini resetleyen bit adresini tetiklemeyi nasıl yapabilirim,onu set edersem yine resetlemek gerekmez mi?
Siz t süre sonra resetleyin demişsiniz ancak,t süre burada kesin veya yaklaşık bir komut olmadığını söylüyorlar.

Ben resetleyin derken size yardımcı olan merkerleri false yapın demek istedim(bir sonraki ürünü saymak için), sayıcıyı reset için (Set deger=Aktuel değer) ise sayıcı resetlenebilir.

Program çalışıyor ancak şöyle bir durum oluştu.
İlk sinyal set olup,ikinci sinyali bekliyor.
ikinci sinyal geldiğinde sayaç artıyor.(Buraya kadar ok)
Ancak ikinci sinyal birden fazla sayıda gelirse,sayacı kaç defa geldiyse o kadar arttırıyor.
İkinci sinyal ilk sinyal olmasa da sayacı arttırabiliyor.
İkinci sinyali de set ettim.Bu sefer sayaç saçma sapan biçimde artmaya başladı.

Peki; bunun önüne geçmek için I0.1 geldiğinde "I00 Algılandı"(M0.0) yı resetleyin. Şekildeki gibi bişi:

Devre.jpg

iki sinyal icin iki ayrı sayıcı kullanıp iki sayıcının değeri eşitse bir başka sayıcının değeri artıralarak bu sorun çözülebilir diye düşünüyorum. yani esas parça sayan her iki sayıcandan gelen değerler eşit olduğunda sayacak şekilde

İki sayıcı da farklı zamanlarda farklı adetlerde sinyal alabiliyor.Bundan hemen hemen hiçbir zaman eşit olamıyor sayıcılar.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri