s7-1200 plcden direk etiket çıktısı almak

Tamamdır hocam bu epey sorumu cevapladı. Çok teşekkür ettim yazıcım gelince epey yol alırım diye düşünüyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Israrla aynı şeyi soruyorsun :)
Ekteki resimde data_str1 ve data_str2 2 tane string in start value suna koydum bu değerleri.Bu stringleri sırayla siemens in haberleşme bloğu ile gönderince çıktı alabiliyorsun. Mesela benim etikette tarih,saat,parti no gibi değişmesi gereken yerler de vardı. Onun içinde stringin belirli adreslerine istediğim değerleri move ediyordum. Mesela tarih değerini data_str1[35],data_str1[36],data_str1[37],data_str1[38] string değerlerine gönderip etikete o günün tarihini yazdırıyordum.
Ekli dosyayı görüntüle 54240

projeyi paylaşabilir misiniz? yol göstermesi adına

Dediğim gibi bu projede ethernet üzerinden haberleşmiştim. Rs232 com port üzerinden olacaksa bloklar değişmesi lazım.

Öncelikle bu kod zpl kodu değil. ve error yazıyor bir sürü bunu gönderirsen çalıçacağından emin değilim. Bunu anlamak için şöyle bir yöntem deneyebilirsin. Windows yazıcılara yeni bir yazıcı ekleyip generic text türünü seçeceksin.ve pc ile yazıcıya usb printer kablosu ile bağlanacaksın.Ardından bu kodu not defterine yapıştırıp çıktı alma tuşuna basacaksın. Çıktı alırken o tanıttığın yazıcı türünü seçeceksin ve bu kodu yazıcıya gönderdiğinde istediğin şey çıkıyorsa kod kısmı tamamdır. ( bunu diğer arkadaşlarda aynı şekilde yapabilir bunun üzerinden ilerlemekte yarar var kodun doğruluğunu sınamak için ). Daha sonra bu kodu plc üzerinden göndermeye geldi sıra dediğim gibi ben siemens ile yapmıştım siemensde bir veya daha fazla stringin içine bu karakterleri yazıp yollayarak çıktı alıyordum.Bu kodları hmi dan nasıl gönderirsin emin dğeilim delta teknik desteğe danışabilirsin hızlı dönüş yapıyorlar.
Generic / Text only bi printer açtım. Usb ile bağlandım printera. Kodu yazdım, yazdır dedim. Yazıcı ekranında haberleşme olduğuna dair ışık yanıp sönüyor. Ama yazıcı çıktı vermiyor, hareket izleme yerinde de hata verdiğini söylüyor. Yazdığım kod mu yanlış sizce?

Merhaba TKAY;

Zebra gt420 modeli ile ethernet üzerinden s7-1200 ile bir proje yapmıştım daha önce ( rs232 ile de yapmıştım mantık aynı ). Öncelikle plc marka model fark etmeksizin zebra yazıcıdan çıktı alabilmeniz için yazıcıya ZPL programlama dilinde kod göndermelisiniz .http://labelary.com/viewer.html sitesinden örnek zpl kodu oluşturabilirsiniz. Eğer kodu yanlış gönderirseniz yazıcı çıktı vermez.Etiket tasarlayıp onun kodunu almak istersen zebra designer ın kendi programı var ordan zpl kodunu alabilirsin.Bartender da aynı işi yapar.Ama bartanderi argox marka yazıcı da epl kodunda kullanmıştım. ( mesela her kodun sonunda ^XZ karekterleri vardır bu zpl kodun sonlandığını gösrerir. ) Attığım siteden örnek bir kod oluşturup bu kodu bir string vasıtasıyla yazıcıya gönderirseniz çıktıyı sorunsuz alabilirsiniz.Siemensde 1 string 255byte dir eğer oluşutrduğunuz kod 255byten büyük ise 1den fazla stringin içine bunları move etmelisiniz ve sırasıyla tsend bloğu ile TCP üzerinden göndermelisiniz. Habereşme için de önce TCON bloğu koymalısınız( karşıdaki yani yazıcı ip si ile connection kurmak için) daha sonra TSEND bloğu ile hazırladığınız string i göndermelisiniz. Özelden eposta adresinizi gönderirseniz benim projemi atabilirim. Bu zpl kod işi baya uğraştırıcıdır pes etmeyin :)

Çok Sağolun Hocam Çok iyi anlatmışsınız

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba, herkese hayırlı haftalar ve bereketli kazançlar diliyorum. Naçizane şöyle bir sorum olacak; PLC kullanmadan bir sensör ile un çuvallarını sayacağım basit bir sayıcı kullanmak istiyorum. Yalnız sayma işlemi bittiğinde bir butona basarak kaç tane saydığını yazdırmak istiyorum. Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız çok makbule geçecektir. Kıymetli fikirlerinizi bekliyor, teşekkür ederek iyi çalışmalar diliyorum.

endüstriyel bir yazıcı olmasına gerek yoksa.Arduino ve sensör ile saydır ve pc programı ile seri port ile haberleşiğ sayıya göre çıktı alabilirsin.Zebra türü yazıcılar ile düşünürsen de aynı işlemi yapabilirisn. Ama zebradan plc ile yazdırmak uzun iş onaa uğraşma derim.

endüstriyel bir yazıcı olmasına gerek yoksa.Arduino ve sensör ile saydır ve pc programı ile seri port ile haberleşiğ sayıya göre çıktı alabilirsin.Zebra türü yazıcılar ile düşünürsen de aynı işlemi yapabilirisn. Ama zebradan plc ile yazdırmak uzun iş onaa uğraşma derim.
Maliyet artmasın diye PLC kullanak istemiyorum zaten. Kompak sayıcılar var piyasada onlarla yapmak hem daha kolay hem daha uygun olur düşüncesindeyim. Eğer bu tür sayıcıların haberleşme portu üzerinden yazıcıya iletişim kurup yazdırma yapabilirsek süper olur düşüncesindeyim. Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba, herkese hayırlı haftalar ve bereketli kazançlar diliyorum. Naçizane şöyle bir sorum olacak; PLC kullanmadan bir sensör ile un çuvallarını sayacağım basit bir sayıcı kullanmak istiyorum. Yalnız sayma işlemi bittiğinde bir butona basarak kaç tane saydığını yazdırmak istiyorum. Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursanız çok makbule geçecektir. Kıymetli fikirlerinizi bekliyor, teşekkür ederek iyi çalışmalar diliyorum.
Bu iş için aynı PLC mantığında çalışan Elektronik kart tasarlaya bilir siniz.
Etiketin kodlarnı işlemciye gömerseniz istediniz sonuca ulaşa bilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri