S7 1200 PLC yardım

somestr

Üye
S7 1200 PLC de 30 günlük veriyi kaydetmem lazım ancak sayıcı kapattığımda diğer güne geçemeden sayı sıfırlanıyor. Nasıl yapacağımı çözemedim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Projeni ve detaylarını bilmiyorum ancak , uzun süreli tek bir sayıcı yapacaksan, standart counter yerine yerine kendi sayıcını yap, count değerini datablock'ta retain alanda sakla böylece bir şey olmaz böylece daha uzun rakamlara kadar sayım yapabilirsin 32 bit hatta 64 bir dahi yapabilirsin.

Projemde giriş yapan kişileri sayacağım. Her günü bir dataya atacağım. Günlük veriyi alıyorum. Sistemi aç kapa yaptığım da ise almış olduğum veri kayboluyor yenisine geçiyor. Move komutunda mı sıkıntı yaşıyorum anlamadım tam.

Verilerini data block üzerinde mi saklıyorsun, eğer öyle ise data bolck içerisinde her data seçeneğinde Retain sekmesi olduğunduğunu göreceksin Retain olarak seçtiğin değerler kalıcı hafızaya alınırlar ve sistemi yeniden açtığında silinmezler.

Data alıyorum ancak sistemi açıp kapadığımda siliniyor. Diğer data bloga geçemiyorum. Yani istediğim gün gün veri aktarmak. Sayıcıda 1. gün 100 yazdı. data 1 aktardım. 2. gün yaptığımda ise ona geçmiyor ve data 1 kalıyor.

Data alıyorum ancak sistemi açıp kapadığımda siliniyor. Diğer data bloga geçemiyorum. Yani istediğim gün gün veri aktarmak. Sayıcıda 1. gün 100 yazdı. data 1 aktardım. 2. gün yaptığımda ise ona geçmiyor ve data 1 kalıyor.

O zaman Sistem saatini alıp gece saat 23.59 çalışan bir fonksiyon yazacaksın ve fonsiyon çalıştığında;

99. datayı 100. dataya move ediceksin ardında 98'i 99'a, 97'yi 98'e. ....... en son 1. datayı 2'ye move deceksin ardında 1. datayı yeni günün kayıtları için sileceksin ve en son olarak çalışan fonksiyonu kapatacaksın.

Sayıcıda kalıcı hafıza bölgelerini kullanın.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri