s7-1200 modbus TCP haberleşmesi

korfez_

Üye
S7-1200 PLC ile wintr Scada yı modbus TCP / IP ile haberleştirmek istiyorum.
S7-1200 lerde modbus adres aralıkları nelerdir yardımcı olabilirmisiniz. (40001 ile başlayan adreslerden bahsediyorum)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Adresleri buldum, basit bir program yazdım fakat resimde görüldüğü gibi s7-1200 de modbus client bloğu hazırladım ve cihaza yükledim. Scada kısmında ise basit bir ayar var fakat nedense bir türlü haberleşme sağlayamadım. MB_DATA_LEN ve MB_DATA_PTR deki uzunlukları aynı yaptığımda da sonuç hala olumsuz. Acaba client bloğumda bir hatamı var ilgilenenlere şimdiden teşekkür.

Ekli dosyalar

• capture1.jpg
    capture1.jpg
    29.1 KB · Görüntüleme: 266
bu sorunun cevabını merak ediyorum bende. ben schneider m340 plc den s71200 'e modbus-tcp den data çekmiştim.

iyi çalışmalar.

Sayın samstrong; eklediğim resimde (S7-1200 tcp bloğu) bir hata görüyormusunuz? ayrıca bahsettiğiniz program elinizdeyse buraya ekleyebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Kullandığınız kablo düz kablomu yoksa cross (çarpraz) ethernet kablosumu ? Eğer düz kullanıyorsanız, cross kablo ile bir deneme yapmanızı öneririm.

Merhaba. MB modunu 0 yaparsan olacağını düşünyorum.

bu arada memory adresi değil de bir data blok içinde struct yapısı kullanmalısın.

- - - Updated - - -

cross kabloya ihtiyaç yok.

ayrıca connection ayarlarından haberleşeceğiniz PLC nin adresini doğru girdiniz mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri