S7-1200 modbus ile sürücü'den değer almak

keremx

Üye
merhaba, forumda ve başka yerlerde okudum fakat tam kavrayamadım.
modbus üzerinden harici bir sürücünün frekans değerini plc üzerinden okuyabilir miyim?
bu işlem için plc master, sürücü slave mi olmalı?
aynı zamanda bu işlemi yapabilmek için plc için cb1241 modül almak yeterli olur mu?

ayrıca sürücüde can haberleşme özelliği olduğu yazıyor. profinet üzerinden bu frekans değerini alabilmek mümkün müdür?

teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba ;
1) modbus üzerinden harici bir sürücünün frekans değerini plc üzerinden okuyabilir miyim? Evet okuyabilirsin.Sürücünün datasheetinde frekans değerinin modbus adresini bulup o adres sorgu atman gerekiyor.

2) bu işlem için plc master, sürücü slave mi olmalı? Evet olabilir sorun olmaz

3) aynı zamanda bu işlemi yapabilmek için plc için cb1241 modül almak yeterli olur mu? plc niz s7-1200 ailesi ise yeterlidir.Başka bir modüle ihtiyacınız yok.

4) ayrıca sürücüde can haberleşme özelliği olduğu yazıyor. profinet üzerinden bu frekans değerini alabilmek mümkün müdür? Can haberleşme ile profinet farklı haberleşmeler o yüzden sürücüde profinet yoksa alamazsın.

Umarım faydalı olur

Cok teaekkurler tamamen yeterli oldu. Modulu aldigim zaman belki baglantida danisabilirim:) umarim baskalarinin da isine yarar

Modbu için hangi komutları kullanacağız.Yapı
nasıl oluşturulacak.

cb1241 modülünü aldım fakat sürücünün kitapçığındaki çıkışlardan hangileri ile bağlantı kuracağımı çözemedim. bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba? Teşekkürler

Ekli dosyalar

• rs1.png
    rs1.png
    60.6 KB · Görüntüleme: 85
  • rs2.png
    rs2.png
    32.4 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG_9551.JPG
    IMG_9551.JPG
    377.1 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
Sanırım kablolama kısmını hallettim. fakat değer alma ile ilgili problem yaşıyorum. mb_master bloğunu aktifleyemedim bir türlü. ayrıca data address leri ile ilgili kitapçıkta 0x0101 şeklinde değer yazıyor ve
* Veri tipi işaretsiz tamsayı 16 şeklinde bir uyarı var.

yönlendirebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Sanırım kablolama kısmını hallettim. fakat değer alma ile ilgili problem yaşıyorum. mb_master bloğunu aktifleyemedim bir türlü. ayrıca data address leri ile ilgili kitapçıkta 0x0101 şeklinde değer yazıyor ve
* Veri tipi işaretsiz tamsayı 16 şeklinde bir uyarı var.

yönlendirebilecek arkadaşlara teşekkür ederim.
halledebildiniz mi?

halledebildiniz mi?

evet hallettim teşekkürler. şuan başka problemler ile uğraşiyorum :)

farklı marka iki sürücü birbirine paralel olarak modbus üzerinden bağlanabilir mi?
hepsine ayrı rs485 modül mü almam lazım?
ayrı ayrı bu iki sürücüye de frekans bilgisi gönderilebilir mi?

Son düzenleme:
evet hallettim teşekkürler. şuan başka problemler ile uğraşiyorum :)

farklı marka iki sürücü birbirine paralel olarak modbus üzerinden bağlanabilir mi?
hepsine ayrı rs485 modül mü almam lazım?
ayrı ayrı bu iki sürücüye de frekans bilgisi gönderilebilir mi?

Farklı marka cihazları modbus üzerinden (Modbus RTU-RS485 bağlantı ile) haberleştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken haberleşme hızı-parity-stop bit değerlerinin her cihazda yanı olması gerekiyor.
İki farklı sürücü için tek modül almanız yeterli olur. Buradaki nokta da modbus haberleşmedeki bağlantı sayısıdır. 31 cihaza kadar tek modül ile haberleştirme yapabilirsiniz fakat hızının yavaş olur.
Ayrı ayrı iki sürücüye frekans değeri gönderebilir, haberleşme üzerinden start-stop verebilir, alçalma-yükselme rampalarını değiştirebilir, mevcut frekans değerlerini okuyabilirsiniz. Ne kadar işlem yapmak isterseniz o kadar blok koymanız gerekiyor. bu durum tarama hızınızı uzatabilir yani yavaşlama olur.
Kullanmış olduğunuz cihazın aktif modbus adreslerinden istediklerinizi yapabilirsiniz.
Modbus ta cihaz sayısının artması ile sonlandırma dirençlerine ihtiyacınız olabilir. Ekteki dosyadan inceleyebilirsiniz.
Siemens plc ile V20 hız kontrol cihazını USS üzerinden daha seri ve kolay bir şekilde haberleştirme yapabilirsiniz. Tek blok üzerinden frekans yazma-okuma, hata alma-resetleme vb. işlemleri yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Haberleşme bağlantı şeması.jpeg
    Haberleşme bağlantı şeması.jpeg
    106.6 KB · Görüntüleme: 80

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular