s7 1200 maksimum IO sayısı nedir ?

hkn_blt

Üye
s7 1200 plc'lerde maksimum kaç giriş-çıkış olabilir eklenen sinyal modül ile birlikte? 8 adet sinyal modül eklenebiliyor diye biliyorum. Peki bu yeterrsiz geldiğinde nasıl bir çözüm bulabiliriz giriş-çıkış sayısına?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kardeş sayısal olarak giriş-çıkış sınırlaması görmedim. Program kapasitesi ve ilave 8 modül sayısı sınırlaması var. Yalnız dikkat et 1215C 'nin altındaki CPU lara 8 adet modül ekleyemezsin.
Yetersiz olduğunda sisteminde olasılık kullanma imkanı varsa ondan faydalanıp giriş-çıkış sayısını dolaylı olarak arttırabilirsin. Yada ikinci bir PLC kullanıp birlikte çalıştırabilirsin.

1211 hariç modül ekleniyor..pic ile devre yaparsınız, 4 çıkış kullanıp 16 farklı kontrol
yapılabilir..

Kardeş sayısal olarak giriş-çıkış sınırlaması görmedim. Program kapasitesi ve ilave 8 modül sayısı sınırlaması var. Yalnız dikkat et 1215C 'nin altındaki CPU lara 8 adet modül ekleyemezsin.
Yetersiz olduğunda sisteminde olasılık kullanma imkanı varsa ondan faydalanıp giriş-çıkış sayısını dolaylı olarak arttırabilirsin. Yada ikinci bir PLC kullanıp birlikte çalıştırabilirsin.
Fiziksel girişlerden bahsediyorum.

üç yöntem var..
1- Profinet li ET200 ile istediğiniz kadar giriş çıkış ekleyin
2- ikinci hatta üçüncü 1200 cpu ile çoğaltın. slave plcleri IO device olarak tanıtıp kolayca haberleştirisin.
3- Okadar çok sa S7-300 e geçmek en iyisi..
fiyat/performans hangisi için iyi ise

haddinden fazla I/O kullanacaksanız S7-300 en iyi çözüm, @sman 'ın da bahsettiği gibi ET-200 serisi çok uygun bir alternatif, buna ek olarak madem TIA portal kullanıyorsun S7-1500 yeni nesil PLC lerin SP serisi çıktı, çok küçük, işlevsel ve hızlı, yaklaşık 1ms mertebelerinde cycle time süresi mevcut.

Projelerinizi s7300 ile değilde s71500 ile yapmanız ilerleyen zamanlarda daha iyi olacaktır. çünkü s7300 tahmini 2020 yılında yedek parça statüsüne geçebilir. ayrıca yazılım geliştirilmesi de durduruldu.bunu göz önüne alıp projeleri s71500 geçirmekte fayda var. böylelikle tek yazılım olan tia'ya geçmiş olursunuz. tüm ürünler tek çatı altında.
S7-1200 in work memory alanı çok önemli olup bilgisayarın rem i gibidir. örneğin 1214c deki work memory alanı 100 KB'dır. bu alanın bence maksimum %80 e kadar sıkıntı yok eğer bu değeri aşar ise s71500 e geçilmesi gerekir.

1024 byte input/output

Eklenebilir. Fiziksel olarak 9 modul takılabiliyor fakat ET-200 S ler ile I/O yükseltilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri