s7-1200 Enkoder Programlama HSC

muratcyber

Üye
1.jpg2.jpg3.jpg

Arkadaşlar s7 1200 ile nasıl hsc yapacağınızı resimlerde gösterdim bir sorunuz varsa yine yardımcı olurum ekte büyük boyutlu resimleride var

Ekli dosyalar

• s71200.rar
    621.4 KB · Görüntüleme: 1,051
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hocam hızlı sayıcıyı servo sürücü uygulamasında kullanıyor muyuz? Kullanılıyorsa nasıl kullanılıyor acaba? Servo motoru hep aynı pozisyonda kalmasını nasıl sağlarız? servo motora bağlı artırımsal encoder var servo motor 3000 ppr değerinde.
Servo motor dairesel bir sistemi ( Dişli veya miline bağlı bir disk) çevirirken hep aynı noktaya gelip durması nasıl sağlanır? Mesela ben referans noktasına git dediğimde hep o noktaya gidecek. Bu S7 1200 tia portalda nasıl yapılır?

servo motor sürmek için hızlı çıkışı kullanman lazım pto ile yada profibusla haberleştiriliyor nasıl yapıldığını bilmiyorum

s7 1200 de servo motor sürmek için hsc kullanılıyor ve plc in transistörlü olmalı .Hsc yi hardware ayarlarında yapıyosun fakat sistemde enkoder kullanmıyosun.hsc 1 enable yapıyosun type of counting kısmını axis motion ayarlıyosun plc enkoder ayarını yapıyor.sen artık kalanı teknoloji bloktan servo ayarlarını yapıyorsun. servo ayarları yaparken hsc numarasını soruyor.

Olayın mantığı nasıl hocam? Servoyu sürmek için PLC nin pulse çıkışını ve direction çıkışını servo sürücüye bağladık. Sürücüden ayar yapılıyor mu? Peki servo motor referans (home)pozisyona geldiğini nasıl anlayacak? Oraya endüktif sensör ile bir metal bağlasam, sensör metali görünce sinyal verse bu sinyal girişini de PLC nin bir girişine bağlasam?? O girişe sinyal gelince dur diye veya o sinyali görünce 50 pulse daha ver sonra dur şeklinde bir blok var mı? yada bu olaylar nasıl yapılıyor? Ben olayın mantığını ve daha sonra bunu siemens s7 1200 ün bloklarını kullanarak nasıl yapılır bunu soruyorum.

s7 1200 plc lere birden fazla encoder nasıl bağlayabilirim ( en az iki). hsc1 ve hsc2 komutlarınını aynı anda kullanabilirmiyim.
örneğin: hsc1 e encoder 1 hsc 2 2 encoder 2 bağlayabilirmiyim.

motion kontrolle hızlı sayıcıyı karıştırmazsak daha iyi olur kanaatindeyim....

s7 1200 de motıon kontrol açık çevrimdir encoder kullanmaz bilginize eğer mutlak motor pozisyonu okucam diyosanız ya harici enkoder balicaksınız yada limit sensörleri kullanıcaksınız ki bi problem olursa pozisyonu sıfırlayabilesiniz yani home posıtıon yada s7 1500 alıp direkt profinet üzerinden bütün sürücü derrleri plc de görüceksiniz

- - - Updated - - -

s7 1200 de motıon kontrol açık çevrimdir encoder kullanmaz bilginize eğer mutlak motor pozisyonu okucam diyosanız ya harici enkoder balicaksınız yada limit sensörleri kullanıcaksınız ki bi problem olursa pozisyonu sıfırlayabilesiniz yani home posıtıon yada s7 1500 alıp direkt profinet üzerinden bütün sürücü derrleri plc de görüceksiniz

1552482685301.png
1552482685301.png
1552482726585.png
1552482685301.png1552482726585.png
1552482764222.png
1552482685301.png

Bu şelkilde yaptım ama sonuca varamadım acaba yanlışım nerde yardımcı olur musunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri