S7-1200 Dijital Girişlerin Boş Sinyal Üretmesi

Katılım
24 Ocak 2017
Mesajlar
21
Puanları
1
Yaş
30
S7-1200 PLC üzerinde bir programım var. Ancak bu programda üstesinden gelemediğim bir problemle karşılaşıyorum. PLC çalışırken bazı durumlarda ki bunlar hiç de seyrek olmayan durumlar, plcnin girişlerinde sinyal oluşuyor. Bağlı olduğu sensörde hiçbir hareket olmadığı halde çok kısa bir süreliğine de olsa (100-150 ms) sinyal geliyor. İşin ilginç tarafı bu sorun memory bitler için de geçerli. Hatta simülasyon üzerinde de oluşuyor. Her yere ton ve tof timerları (500 ms) eklemekten program timer çöplüğüne döndü. Bu problem hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?
 
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.

mmtkaya1

Paylaşımcı üye
Katılım
13 Tem 2011
Mesajlar
620
Puanları
106
Konum
Balıkesir
Kamilaktemur Merhabalar;
PLC device configuration menüsünde digital inputların input filters sürelerini kontrol et çok kısa ise biraz yükselt 10 milisec falan yap.

Kolay Gelsin
 

elektronikmuh

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
13 Ocak 2007
Mesajlar
2,080
Puanları
1,866
Yaş
44
Problem esnasında toprak ve -24Volt arasını ölçün voltaj farkı olmamalı, toprak ve nötr arasını ölçün, 24Volt güç kaynağı Amperajı yeterli mi?, servo motorlar varsa veya sürücülü sistemler varsa sürücü toprak kablolarının bağlı olduğuna emin olun, mümkünse motorları zırhlı kablolar kullanıp shildlerini toprağa bağlayın, makinanın yanında kaynak vs yapıyorsa distorsiyon oluşabilir, makinanın toprak hatttını bağımsız yapın(diğer makinalardan ayırın) ve makinanın gövdesini uygun kablo kesitiyle topraklayın.
Simulasyonda da aynı sorun varsa kesinlikle yazdığın programda sorun var demektir.
 
Son düzenleme:
Katılım
15 Ağu 2017
Mesajlar
252
Puanları
6
S7-1200 plc üzerinde bir programım var. Ancak bu programda üstesinden gelemediğim bir problemle karşılaşıyorum. PLC çalışırken bazı durumlarda ki bunlar hiç de seyrek olmayan durumlar, plcnin girişlerinde sinyal oluşuyor. Bağlı olduğu sensörde hiçbir hareket olmadığı halde çok kısa bir süreliğine de olsa (100-150 ms) sinyal geliyor. İşin ilginç tarafı bu sorun memory bitler için de geçerli. Hatta simülasyon üzerinde de oluşuyor. Her yere ton ve tof timerları (500 ms) eklemekten program timer çöplüğüne döndü. Bu problem hakkında bilgi sahibi olan var mı acaba?
Simülasyonda da aynı problemi yaşıyorsan bence programını kontrol etmelisin. Proğramını paylaşırsan bakabiliriz.
 
Konu Sah
kamilaktemur
Katılım
24 Ocak 2017
Mesajlar
21
Puanları
1
Yaş
30
Problemin çözümünü buldum. Aynı problemle karşılaşabilecek kişiler için : Device Configuration ekranındaki IO tags bölümünde Tag'lerin listesi var. O listenin sağında kullanığınız bir Tag'e karşılık gelen bir sütun varsa bu durum sanıyorum bellek adresinde bir çakışmaya sebep oluyor. Bende Digital Input taglarına karşılık gelen bölümde başka bir alanda kullandığım %ID0 adresli bir Tag vardı. Bu tagın adresini değiştirdiğimde o listeden çıktı ve sorun düzeldi.
 
Katılım
17 Eyl 2009
Mesajlar
621
Puanları
6
ib 0 ve 1 i plc özel bitleri için kullanılır . eğer siz değiştirmediyseniz.ve siz bunları başka yerde kullanırsanız sorun olur.bu bitler first scan, allways on , .......and 1khz lik clock memory gibi
 

Forum istatistikleri

Konular
118,088
Mesajlar
832,049
Kullanıcılar
429,457
Son üye
tsunamii

Yeni konular

Üst