S7 1200 Çıkışları ve Ladder Diagramı

alidumanli

Üye
Mrb. Akladaşlar.

Temel birkaç sorum daha olacak. PLC'nin çıkışındaki 1L ve 2L şeklinde ifade edilen parametreler tam olarak nedir? Diğer bir sorumda Ladder diagramıyla ilgili. Ladder diagramındaki her network aynı anda mı işletiliyor. Bunu gözle görmek mümkün değil ancak network 1, network 2 gibi sırayla mı işletiliyor? Son olarak FB ile FC arasındaki temel farklılık nedir?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
*** 1L, 2L şeklinde olan klemensler Çıkışların ortak terminalleri. Örneğin 1L klemensine + 24 V. verirsen çıkış aktif olduğunda o gruptaki çıkışlardan(2L'ye kadar olan çıkışlar) +24 V. alırsın...
*** PLC programı 1. networktan başlayarak sırasıyla tarar ve sonunda tekrar başa dönerek devam eder. Ancak eğer alt program varsa (FB, FC) alt programın çağırıldığı satıra geldiğinde alt programa giriş şartı gerçekleşmişse, Ana program taramasını orada keserek alt programa girer, alt programı tarayıp bitirdikten sonra Ana programa dönerek kaldığı yerin(alt programa girdiği network) altındaki networkten taramasına devam eder.
*** FC bildiğimiz alt program, FB de öyle ama FB'nin bir DATABLOK ile ilişkilendirilmesi gerekiyormuş (hiç kullanmadım).

*** 1L, 2L şeklinde olan klemensler Çıkışların ortak terminalleri. Örneğin 1L klemensine + 24 V. verirsen çıkış aktif olduğunda o gruptaki çıkışlardan(2L'ye kadar olan çıkışlar) +24 V. alırsın...
*** PLC programı 1. networktan başlayarak sırasıyla tarar ve sonunda tekrar başa dönerek devam eder. Ancak eğer alt program varsa (FB, FC) alt programın çağırıldığı satıra geldiğinde alt programa giriş şartı gerçekleşmişse, Ana program taramasını orada keserek alt programa girer, alt programı tarayıp bitirdikten sonra Ana programa dönerek kaldığı yerin(alt programa girdiği network) altındaki networkten taramasına devam eder.
*** FC bildiğimiz alt program, FB de öyle ama FB'nin bir DATABLOK ile ilişkilendirilmesi gerekiyormuş (hiç kullanmadım).

Bilgi için teşekkürler, ama aklıma network konusuyla ilgili aklıma takılan bir durum var. Bildiğiniz gibi programlama dillerinden programlar satır satır çalışır. Bir satır işletildiğinden diğerine geçer. PLC'de durum tam olarak bu şekilde midir? Yoksa tüm networkler aynı anda mı işletiliyor?

Arkadaşlar cevabınızı bekliyorum. Yardım edebilir misiniz?

önce girişlerin durumlarına bakılır sonra program kısmında sırasıyla networkler işlenir ve son olarak da çıkışa aktarılır

network sırasına göredir
mesela ilk network de bir çıkışı setle ve son network te resetle.o çıkış çalışmaz.hep resetli kalır

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri