S5 U95 Program Yükleme Backup Alma Yardım Talebi

mstblt2

Üye
Selamlar arkadaşlar;
sizlere S5 hakkında 2 adet sorum olacak
Birincisi:
yeni girdiğim fabrikada Siemens S5 U95 PLC var. Fabrikada Siemens PG mevcut PG de bu makinenin .S5D uzantılı bir back up dosyası var. Daha önce Hiç S5 kullanmadım. fabrikada RS232/TTY kablo mevcut.
S5 ler hakkında arştırma yaptım, memory subodül ile bu işlemyapılıyormuş sanırım. Ama fabrikada böyle bir modül mevcut değil.
Elimde mevcut bulunan TTY kablo vede Siemens PG de bulunan STEP 5/ST VERSION7.3
ile back up alma ve de alınmış back upı yükleme mümkün müdür.

İkincisi:
PLC de 3.6V luk bir pil var, bu pil biterse ne olur programı silinir mi?

Herkese şimdiden çok ama çok teşkkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
1. Eğer PLC üzerinde EPROM yada EEPROM modülü varsa ve programınız burada ise back up almanıza gerek yok. Gerektiğinde programı buradan okutabilirsiniz. TTY kablo ile de PG ile PLC içine program atabilirsiniz. EPROM (yada EEPROM) modülünü de PG ile programlayabilirsiniz.

2. Pil biterse programınız uçar. Ama yukarıda belirttiğim gibi hafıza modülünde yüklü ise buradan çağırabilir yada PG ile tekrar yükleyebilirsiniz. Pil bittiğinde enerji altında değiştirmeniz tavsiye olunur.

1. Eğer PLC üzerinde EPROM yada EEPROM modülü varsa ve programınız burada ise back up almanıza gerek yok. Gerektiğinde programı buradan okutabilirsiniz. TTY kablo ile de PG ile PLC içine program atabilirsiniz. EPROM (yada EEPROM) modülünü de PG ile programlayabilirsiniz.

2. Pil biterse programınız uçar. Ama yukarıda belirttiğim gibi hafıza modülünde yüklü ise buradan çağırabilir yada PG ile tekrar yükleyebilirsiniz. Pil bittiğinde enerji altında değiştirmeniz tavsiye olunur.

Sn. İbora;
Öncelikle ilgi ve alakanız için teşekkür ederim,

Eprom ya da EEprom modülü tabirini PLC modüllerinin hiç birinin üzerinde göremedim, bu Eprom ya da eeprom yok demek midir? Eprom'u nerde aramalıyım?

TTY kablo PG ve Step5 programı ile PLC yi programlamak için biraz forumda arama yaptım, Step5 > bloks > transfer > 'A' Enter şeklinde programı PLC ye atabileceğimize dair bir forum yazışması buldum. Step 5 ve TTY ile yapılacak PLC programlamada bu işlem yeterlimidir, ayrıca iletişim ayarları vs. gibi dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır acaba?
Saygılar.

Son düzenleme:
S-5 PLC'nin run-copy anahtarının hemen altlnda bir kart yuvası vardı.o yuvaya takılı turuncu renkte bir kart taklı ise eproom kartıdır.silinen programı oradan rahatlıkla yükleye bilirsiniz.

S-5 PLC'nin run-copy anahtarının hemen altlnda bir kart yuvası vardı.o yuvaya takılı turuncu renkte bir kart taklı ise eproom kartıdır.silinen programı oradan rahatlıkla yükleye bilirsiniz.
Sn. Aydukan;
bahsettiğiniz yuva boş. Dolayısı ile sadece PG den TTY kablo ile program yükleme yapabileceğim sanırım. Bu işlemi yapmak için izlemem gereken yolu detaylı olarak edinmem mümkün müdür acaba?
saygılar

File>Blocks>Transfer> ( Transfer from = Yüklemek istediğiniz dosya, to = PLC ), Bolck list ( X ) = A
PLC'den yedek almak için Transfer from = PLC, To = dosya ismi.S5D

File>Blocks>Transfer> ( Transfer from = Yüklemek istediğiniz dosya, to = PLC ), Bolck list ( X ) = A
PLC'den yedek almak için Transfer from = PLC, To = dosya ismi.S5D
Sn. Aslan72;
öncelikle cevabınız için çok teşşekkür ederim.
Bahsettiğiniz uygulamayı yapmadan önce herhangibir ayar, comminication seçeneği vs. gibi bir uygulama yapmak gerekli midir acaba?
Daha öncede belirttiğim gibi .S5D uzantılı bir back up var PG de (ben işe girmeden önce alınmış). Bu .S5D uzantılı dosya sadece 8KB büyüklüğünde, ve de 2003 yılında alınmış. bu mevcut back upa güvenemiyorum bir back up da ben almak istiyorum ne dersiniz? ne tavsiye edersiniz?
teşekkürler
saygılar

Haberleşme için Com1 seçilidir muhtemelen, Project > Set > PLC altında paramater com1 olmalı. Mode=Offline üzerine gelip F3'e bastığınızda PLC ile online olup herhangibir bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Online oluyorsanız PLC'deki programı başka bir isim altında yedekleyebilirsiniz.

Arkadaşlar son bir soru: S5 U95ten back up alma ya da yükleme yaparken run-stop-copy switci hangi durmda olmalıdır.
teşekkürler

Bilgisayara yedeklerken run ya da stop farketmez her iki konumda da olur. Plc'ye program yüklerken stop'a almalısın Step5 ile stopa alıp, Plc içindeki programı silip bilgisayardaki programı Plc'ye yükleyip sonra tekrar run'a almalısın. Plc üzerindeki switch ile de stop-run işlemlerini yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri