s-200 Çoklu Giriş Tek Çıkış Programlama

xblue

Üye
Bir çıkışı iki veya daha fazla ayrı girişle çalıştıramıyorum!

yardımlarınız için teşekkürler

Örneğin:
i0.0 Ve I0.1 A Q0.0 I Atadığımda sadece I0.1 Le çalışıyor.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
kucuk i ler kullanılmıyor kardes,I kullanmalısın.

öncelikle teşekkürler.
bu problemi kendi denemelerimle şu şekilde çözdüm.program 27 sayfadan oluşan buhler aleminyum enjeksyon makinesinin revizyonu içindi ve hala çalışıyor.

Q0.0 dan başlayıp Q2.7 ye kadar her Q çıkışına bir M adresi yazdım sonra ayrı networklerde bu M adreslerini paralelleyip çıkışı Q ile yaptım.

netwrk 1
I0.0 + I1.0 = M0.0

network 2
I1.2 + I2.0 = M0.1

netwrk 3
M0.0
= Q0.0
M0.1

gibi

burada sorun şuydu örneğin Q0.0 pompa 1 di ve yaklaşık 12 ayrı networkte çekmesi gerekiyordu ama hep en sonuncu adresi kullanıyordu.

netwrk 1
I0.0 = Q0.0

netwrk 2
I0.1 =Q0.0

da I0.0 1 olsada Q0.0 da çıkış yoktu

çözümün aslının nasıl olacağını tam olarak bilmediğimden ve yanlış bilgilendirme yapmamak için bu çözümü yansıtmadım.ama hala düşünüyorum.

tekrar teşekkürler

Slm Arkadaş;

Aslında problemin çözümünü bahsettiğin şekilde kendin bulmuşsun. PLC programlarken bir çıkışı birden fazla yerde çıkış olarak kullanamazsın. Bir çıkışın oluşması için birden fazla şart varsa, hepsini paralel yada seri kontaklar şeklinde bir kez yazman lazım.
Bence en kullanışlı olan -Benim kullandığım yöntem- Örn. "Output" diye bir subrutin oluşturup çıkışları sadece bu subrutinde çıkış olarak kullanmak ve bu subrutinide "Main" den çağırmak.

i0.0 ve i0.1 inputları aradada yazmıs oldugun gibi sadece 2 kumuttada gelirse çaşılır senin kullanman geren kapı ve kapısı deü,l veya kapısı olmalıydı yazacagın komut ise

yazayım da atayım komutu

atmadı ama komut şu i0.0 or i0.1 q0.0

or veya kapısı yani simgeler ile yaparsan ikinci sırada yada

LD I0.0
O I0.1
= Q0.0

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606