Sıvı Seviye Röleli Su Kuyusu Panosu

ramoli35

Üye
arkadaşlar bizim iş yerimizde su kuyusuna ait pano var.bu pano kötü durumda komple söküp bakımını yapıp tekrar monte edicem.bana y/ü kumanda panosu; devresinde sıvı seviye rölesi,faz koruma rölesi olucak.yol alma,çalışma.kuyu susuz ve arıza sinyal lambaları olucak.ayrıca istenildiğinde el/oto değiştirilebilecek.buna ait kumanda ve güç şeması konusunda yardımlarınızı bekliyorum.çizimler olabildiğince sade olursa sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
slm arkadasım sana yardımcı olabilirim çizim pek yamıyorum ama resim olarak yollayabilirm bi msn adresini yazsan benim için daha kolay olur dosya halinde gönderiyim yada buraya nasıl eklerim onu yaz öyle yollayım kolay gelsin

Sayın ramoli35 !
Çizimleri şu an yeni bitirdim. Saat 01.30. Tarayıcıdan çıkarıp, foruma göndermek uzun sürecek. Yarın akşamı beklersen inşaallah göndereceğim. Malum yarın iş var. HOŞÇAKAL

Sayın ramoli35 !
Sizin dediğiniz şekilde güç ve kumanda şeması çizdim. El/oto için 1-0-2 pozisyonlu seçici pako şalter kullanıyoruz. Bahsettiğiniz gibi gerektiğinde termik röle hariç sıvı seviye rölesini devre dışı bırakıp manuel çalışabilir çizdim.
Gerektiğinde yıldız-üçgen olmadan direk üçgen çalışabilmeli dediniz, fakat bu pek tavsiye edilmez. 40 kw. lık motoru direk üçgen çalıştırmanın sakıncaları olur. Ayrıca 2 kutuplu 1-0-2 pozisyonlu şeçici şalter ihtiyacı doğuyor ve sistem çok karmaşık hale geliyor.
Ayrıca kuyuda su olmadığını gösterebilen sinyal de pek mümkün görünmüyor.

Pano üzerina 3 adet faz sinyali koyun. Ben şemada termik arıza sinyalini çizdim. Siz bir tane sinyal lambası koyup, termik rölenin çıkışından herhangi bir fazdan besleyin. Bu çalışıyor sinyali olsun. Anlaşılmayan bir yer olursa tekrar yazın. Kolay gelsin.

28tf2bo.jpg
2pqq0r9.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın ŞEF
Azminize ve paylaşımcılığınıza hayranım size çok teşekkürederim onursal üyeliktenten fazlasını hakediyorsunuz kolay gelsin iyi çalışmalar

Çizen arkadaşımıza teşekkürler.... Arkadaşlara yardımcı olacaktır...
Benim de bir katkım olacak inşAllah...
Ben oano yaparken ; Bahçe , tarla vb yerlerde çalıştıkları için veya Trafolara uzak bazı yerlerde çalıştıkları için veya daha değişik sebeplerle enerjinin sık sık kesilip gelmesi dolayısıyla -çok sayıda -Dalgıç Motor ların arızalandığına şahit oldum...
bu sebeple aşağıdaki şekilde bir Zaman rölesi ekliyorum ki ... enerji nin 5-20 sn aralıkları ile geldiği zamanlarda Motor zırt pırt devreye girip çıkmasın...
9qvhg5.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın şef yıldız kontaktörünü zr.nin 3 nolu ucundan almışsınız 3 numaralı çıkış açık kontak değilmi üçgen kontaktörünüde kapalı kontaktan almışsınız bi hata varmı burda bide sayın şef SSRnin kapalı kontağından enerji alıp su yok lambasını yakabilirmiyız

Sayın MeSut ve sayın soycul !
Uyarılarınız için çok teşekkür ederim. Kumanda devresinde küçük bir hata olmuş. Zaman rölesinin normalde açık ve kapalı kontakları sehven yanlış çizilmiş. Yıldız ve üçgen kontaktörlerinin bobinine çıkışlar yer değiştirilmeli.
1 numaradan çıkan kablo üçgen kontaktörün kapalı kontağında geçip, yıldız kontaktörün bobinine bağlanmalı.. Aynı şekilde 3 numaradan çıkan kablo da yıldız kontaktörün kapalı kontağında geçip, üçgen kontaktör bobinine bağlanmalı.
Sayın soycul SSR'nin kapalı kontağından "KUYUDA SU YOK " sinyali benimde aklıma geldi. Fakat yanıltıcı olur düşüncesiyle uygulamak istemedim. Ama şu an düşündüğümde gayet normal çalışır diye düşünüyorum.
Ayrıca soruyu soran ramoli35 arkadaşımız manuel konumunda termik röle hariç 3 faz koruma ve SSR'yi devreden çıkarmak istiyorum dedi. Bende şemayı onun isteğine göre çizdim. Hatta gerektiğinde direk üçgen çalıştırmakta istemişti. Ben direk üçgen çalışmanın sakıncalarını anlattım.
Uyarılarınız için tekrar teşekkür ederim. Hatalar insanlar içindir. Önemli olan hatayı kabul etmektir. HOŞÇAKALIN

FlatÖr baĞlantisinda 3 renk kablo var kahve sİyah mavİ ortak uÇ hangİsİ yardimci olurmusunuz

meycan ' Alıntı:
FlatÖr baĞlantisinda 3 renk kablo var kahve sİyah mavİ ortak uÇ hangİsİ yardimci olurmusunuz
her marka flatorun değişik renkleri var biz sana rengi sölemeyelim sen ölcü aletiyle bul daha öretici olur

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri