Sıvı Seviye Röleli Su Kuyusu Panosu

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Emeğinize sağlık güzel olmuş...

Sayın ramoli35 !
Sizin dediğiniz şekilde güç ve kumanda şeması çizdim. El/oto için 1-0-2 pozisyonlu seçici pako şalter kullanıyoruz. Bahsettiğiniz gibi gerektiğinde termik röle hariç sıvı seviye rölesini devre dışı bırakıp manuel çalışabilir çizdim.
Gerektiğinde yıldız-üçgen olmadan direk üçgen çalışabilmeli dediniz, fakat bu pek tavsiye edilmez. 40 kw. lık motoru direk üçgen çalıştırmanın sakıncaları olur. Ayrıca 2 kutuplu 1-0-2 pozisyonlu şeçici şalter ihtiyacı doğuyor ve sistem çok karmaşık hale geliyor.
Ayrıca kuyuda su olmadığını gösterebilen sinyal de pek mümkün görünmüyor.

Pano üzerina 3 adet faz sinyali koyun. Ben şemada termik arıza sinyalini çizdim. Siz bir tane sinyal lambası koyup, termik rölenin çıkışından herhangi bir fazdan besleyin. Bu çalışıyor sinyali olsun. Anlaşılmayan bir yer olursa tekrar yazın. Kolay gelsin.

28tf2bo.jpg

2pqq0r9.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
benımde bır sıkıntım var bu sıvı sevııye rolesıyle ılgıı olarak yenı başlık acmadım . entesın rolesının baglı oldugu bı panodan elektrot ucları cıkmıştı su tesısatcı arkadaşalr saolsun .bend ebugun bagladım yannız bu elektrotların mantıgını anlamdım tek kabloylamı calısıyo neye gore sıvının sevıyesını tespıt edıyo . bıde benım bagladıgım 2 ucluydu elektrotlu motor bı sure calıştıktan sonra kısa surelı role devreye gırıp cıkıyo acaba uclarımı karıştırdım yardımcı olur ve bılgılendırısenız sevınırım .kolay gelsın

benımde bır sıkıntım var bu sıvı sevııye rolesıyle ılgıı olarak yenı başlık acmadım . entesın rolesının baglı oldugu bı panodan elektrot ucları cıkmıştı su tesısatcı arkadaşalr saolsun .bend ebugun bagladım yannız bu elektrotların mantıgını anlamdım tek kabloylamı calısıyo neye gore sıvının sevıyesını tespıt edıyo . bıde benım bagladıgım 2 ucluydu elektrotlu motor bı sure calıştıktan sonra kısa surelı role devreye gırıp cıkıyo acaba uclarımı karıştırdım yardımcı olur ve bılgılendırısenız sevınırım .kolay gelsın

elektrotlarım amacı kuyunun alt orta ve ust seviyesini belirmene yardımcı olmasıdır ama istersen 2 tanede kullanabilirsin yada U ve B uclarına şamadrada bağlaya bilirsin elektrotlar genelde plc ye bilgi gondermek için kullanılıur diğer basit sistemlerde ise şamadra daha kolay bir çözümdür. elektrotlar tek kablı ile ile çalışır...

elektrodların oksitlenmesınden bıktım su depolarına telsizlı kontrol yapıyorum buyuk problem ultrasonik sevıye sensoru takacağım bundan sonra

cevap icin teşekkurler . bende samandıradan yanayım . yannız benım motor pımaş şeklınde darbı alan samandıra durumu zor . ama sanırım oksıtten dolayı oluyo . bıde suyu nası algılıyo onuda merak ettım benımkıde 2 uclu 3 uc notr baglı noturde ortak acaba 1ve 2 nolu uclar bu şekıldemı algılıyo

Su seviye rölesi ben hazir firmaların yaptıklarını kullanmadım öle allayıp pullayıp satılan su seviye rölelerınıde kullanmaktan yana değılım benım kullandiğim suyun içindekı elektrodların uçlarına opamla kazancını yukseltıp röleyı çekecek duruma getırıyorum uç elektrod kullanıyorum bır elektrod tabanda cihazda şase eksı uç . ikinci ve uçuncu elektrodlar sevıye belırlememe yardımcı oluyor şamandıra gıbı motor ikide bir çalışmaması için depoda örnek 2 mt suyun dolma boşalma mesafesı koyuyorum su boşaldığında sadece taban elektrodu kalıyor dığer iki elektrod boşta olduğunda röleyı çektırıyorum ikinci elektrod suyun içinde motor çalışmaya devam edıyor uçuncu elektroda su sevıyesı çıkınca röle bırakıyor bu şekilde motor gunun her saatınde 15-20 dk da bır devreye gırıp çıkmıyor avantajı bu dezavantajı her iki senede oksitlenıyor iş yapma özellığını kaybedıyor elektrodlar bu konuda çeşitlı çalışmalarım oldu platın kullandım 7-8 yıl oldu problem yok ondada platın uzerıne kireçlı sularda uzerı kireçle kaplanıyor geçırgenlığı kalmıyor yenı tasarım ultrasonik sevıye sensoru bunda bellı zaman dılımı tecrubem yok yaklaşık uç ay gıbı zamandır çalışıyor ayrica elektrodlarda oksitlenmeyı cihazımızdan elektrodlara DC voltaj gondermemızden kaynaklanıyor bu konuda yenı çalışmam pikle yazılımlı devre her 10 dakıkada pik sensorlerı kontrol edıyor devamlı voltaj vermedığım için bundada sağlıklı çalışma olacağını duşunuyorum

elektrotları deyiştirdim yannız sıkıntı devam edıyo . motor 10 dakka calısıyo dah sonra role motoru kısa surelı devrey alıp bırakıyo . rolede arıza olabılırmı yada elektrotların mesafesımı kısa( kı daha once bu sekıldeymış )taban notre orta uc motorla 50 cm ust te motorla arası 3.5 m var sızce nedendır .sıkıntı kuyudakı su mu yoksa rolemı arızalı .şamndra taka ıhtımalımız yok . tşk acıılllll

yazmayı unuttum tek elktrotlu baglasam sıkıntı olurmu . tel elktrotlu bagladıgımda 1 saat calıştı ama motoru devrede cıkarmadı .bende beklemedım eskı şekılde bıraktım 2 elektrotlu .

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri