Sıvı Metal Kullanarak Su Altında Elektrik Üretimi

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Katılım
1 Eyl 2011
Mesajlar
5,811
Puanları
3,256
Konum
BURSA
bq9avsz.jpgKuzey Carolina Eyalet Üniversitesinden bir grup araştırmacı, mekanik hareketleri elektriğe dönüştüren, yumuşak ve esnek bir cihaz geliştirdi. Üstelik cihaz su altında da çalışabiliyor. Araştırmanın sonuçlan Advanced Materials'ta yayınlandı.

Prof. Dr. Michael Dickey ve öğrencileri tarafından geliştirilen cihazda, enerji toplama işlevini galyum ve indiyumdan oluşan bir sıvı metal alaşımı yerine getiriyor. Alaşımın içinde bulunduğu hidrojelde çözünmüş halde iyonlar var ve bu iyonlar sıvı metalin yüzeyinde toplanarak metalin elektriklenmesine neden oluyor. Hidrojelin üzerine bir kuvvet uygulanarak cihaz esnetildiğinde, sıvı metalin yüzey alanı ve üzerinde toplanmış elektrik yükü miktarı değişiyor. Cihaz, bir elektrik devresine bağlanıp rüzgar ve dalga gibi şeklinin değişmesine neden olan dış etkenlere maruz bırakıldığında, elle büküldüğünde ya da esnetildiğinde elektrik üretmeye başlıyor.

Araştırmacılar laboratuvar ortamında yaptıkları testler sırasında cihazı sadece birkaç milimetre deforme ederek 0,5 mw/m? güç elde etmeyi başarmışlar. Bu değerin, günümüzde yaygın şekilde kullanılan teknolojilerle karşılaştırılabilir düzeyde olduğu belirtiliyor. Yeni cihazın popüler enerji toplama cihazlarına karşı önemli bir avantajı ise su altında da çalışabilmesi. (Mahir E. Ocak)

Alıntıdır. Kaynak: Bilim ve Teknik, Aylık Popüler Bilim Dergisi, Ekim 2021, Sayfa 15, Haberler, Sıvı Metal Kullanarak Su Altında Elektrik Üretimi
 

padillac

Üye
Katılım
12 Eki 2021
Mesajlar
6
Puanları
1
Yaş
40
Ciddi bir gelişme, bakalım peşinde neleri getirecek bizlere.
 

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
118,043
Mesajlar
832,120
Kullanıcılar
429,365
Son üye
iyi7

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Üst