Sırt sırta 2 ad 7209 egik bilyalı rulman montajı

06 ömer

Üye
Herkese selamlar Teknik resimde 7209 yazmışlar baska ek yok.fakat tornanın üstünden üzerinde yön isaretleri olmayan 2 ad skf 7209 c p4 rulman çıktı .daha önce bu tip rulman montajı yapan varmı. Eşleştirilmiş rulmanlar ön yüklemesi yapılmış olarakmi satiliyor

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210904-234300_Hancom Office Editor.jpg
    Screenshot_20210904-234300_Hancom Office Editor.jpg
    123.2 KB · Görüntüleme: 58
Motorlu araçların ön ve arka aks araç tekerlek bilyeleri de bu tipte masuralı veya bilyeli olan rulmanlar şeklinde çoğu zaman tek rulmanda bu özelikle seçilirler. Bu tipte seçilmelerinin sebebi, ayni yatay eksende sağa ve sola doğru olan tüm eksenel yükleri, darbeleri, her iki yönden de gelebilecek mekanik şokları, vb. simetrik olarak eşit karşılaması içindir. Bu torna milinde de ayni durum (ayni eksende hem sağdan hem de soldan gelecek eksenel yükler) söz konusuysa ve bu milin bu simetrik gelecek yükleri eşit olarak karşılaması istenmişse bu nedenle 2 SKF... rulmanları simetrik alarak bu torna milinde montelenerek kullanılabilmesi gerekebilir, kendi düşünceme göre. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Kesit resimde Rulmanların yönleri belli ki zaten.??

Son düzenleme:
Kesit resimde Rulmanların yönleri belli ki zaten.??
Evet rulmanlar sırt sırta. Benim merak ettigim eksenel yükleme nasıl yapılmalı.(ne kadar baskı) Rulmanlar eşleştirilmiş mi olmalı mutlaka. Çünkü bu rulmanlarin cifti 500 ero alip bozmak istemem dogrusu

Bu rulmanlar sıkıntılı... İşin detaylarını bilmiyorum ama bir projede bu rulmanlardan sırt sırta kullandım. Boşlukta istenmediği için rulmanların boşluğunu iyice aldım. tahrik olarak servo motor vardı. Boşta elle rahat döndüğü halde 3000 devirde yük olmamasına rağmen servo sürekli tork hatası vermeye başladı. Sonra anladım ki yüksek devirde masuralar dışa doğru savrularak sürtünmeyi artırıyorlar. Ne yaptıysam olmadı sonunda normal rulman kullandım...

Bu rulmanlar sıkıntılı... İşin detaylarını bilmiyorum ama bir projede bu rulmanlardan sırt sırta kullandım. Boşlukta istenmediği için rulmanların boşluğunu iyice aldım. tahrik olarak servo motor vardı. Boşta elle rahat döndüğü halde 3000 devirde yük olmamasına rağmen servo sürekli tork hatası vermeye başladı. Sonra anladım ki yüksek devirde masuralar dışa doğru savrularak sürtünmeyi artırıyorlar. Ne yaptıysam olmadı sonunda normal rulman kullandım...
Rulmanlar çokmu boşlukluydu

Rulmanların sağ salim hasarsız ve hassas şekilde montajı yapıldı, aşamaları fotoğrafladım belki birilerinin işine yarar diye yakında paylaşacağım

Önce sonuçlardan başlayalım, rulman montajımız hassasiyeti koruyarak gerçekleştirildi

Ekli dosyalar

• 20220311_171434.jpg
    20220311_171434.jpg
    379.8 KB · Görüntüleme: 35

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular