Sıradan Bir Tekniker Olmamak?

PLC bilmeyi nimetten sanmayın artık ileride büyük hayal kırıklıkları yaşarsınız.Piyasada artık tesisat işlerinin ağırlığından bıkıp temel düzeyde PLC öğrenip kendini PLC uzmanı sanan elli bin tane adam var.

Hayalperestlik bu meslekte yasak artık,gerçekçi konuşmak,ve dijital düşünmek gerekiyor.
PLC bilmek önemli değil, PLC yi iyi bi şekilde programlamak önemli. Adı üstünde onlar "kendini plc uzmanı sanar" ama çekirdekten yetişme gibi olmaz. O kendini uzman sananların önlerine karışık bi sistem koysanız bakar kalırlar. İşletme sahibi gelse "kardeşim bak şu makineler şöyle şöyle çalışcak böyle böyle olcak" dese koca bi fabrikayı plc ile yönet dese ne yapacakalarını şaşırırlar. Makine yönetiminden kastım yıldız-üçgen veya ileri-geri değil, daha karmaşıkları.

Forumda gördüğüm kadarıyla herkes karamsar düşünüyor, bu tür işleri iyi bi şekilde yapan bi sürü insan olduğunu sanıyor, ben öyle sanmıyorum. Ya ben yada onlar yanılıyor.

dikey geçiş sınavından sonra diyelim ki kazandınız bildiğim kadarıyla hazırlık sınıfında göreceğiniz hiçbir dersten F li notunuz olmaması gerekiyor yoksa ilişiğiniz kesiliyor
Şimdi ben o sınavı kazansam gece gündüz çalışır bi tane bile dersten kalmam, kolay olan hiçbirşey yok.

Meslek lisesi ve arkasından MYO bitirmiş biri olarak, bence MYO ile meslek lisesi mezunu olmak arasında çok var. Arkadaşların çoğunun düşüncesinin aksine ben MYO'nun eğer daha iyi bir seçeneğin yoksa mutlaka okunması taraftarıyım. Tabi okulu sadece zamanı gelince diploma olarak değerlendirmeyenler için. Daha da iyisi profesyonel bir iş ile birlikte MYO okumak.

Senin soruna gelince, aslında o meslek bu pozisyon ya da şu iş hepsi teferruat. İlk önce sen kendi hayalini kurmalısın. Nasıl bir yaşam istiyorsun, ne olsun hayatında ve ne olmasın? Malum hayat denilen şeyin bir süresi var ve süre bitince gidiyorsun.
Hayalini netleştir. Sonra hayalini daha somut hale getir, çevrenden yardım al gerekirse, bir büyüğün sana yol göstersin. Sonra elindekilerle bu hayale nasıl ulaşırsın onun rotasını çiz. Yine bir büyüğün yardım edebilir bu konuda. Arkasından belirlediğin yola ilk adımını at ve devam et, çok fazla düşünme. Çünkü asla durduramayacağın şey zaman. Şundan emin olabilirsin ki herkes farklı bir şekilde güzel yaşayabilir. Mühendis olmak ya da milyarlarca dolarının olması sana mutlaka güzel bir hayat sağlar diye kimse söyleyemez. Hayatta gördüğüm en mutlu insanlar sevdikleri işi yapan insanlar ve emin ol o tür insanların hiç bir zaman pozisyon kaygıları olmuyor. Dünya da herkesin bir misyonu var ve herkes mühendis olduğunda hiç bir iş yapılamaz.

Meslek lisesi ve arkasından MYO bitirmiş biri olarak, bence MYO ile meslek lisesi mezunu olmak arasında çok var. Arkadaşların çoğunun düşüncesinin aksine ben MYO'nun eğer daha iyi bir seçeneğin yoksa mutlaka okunması taraftarıyım. Tabi okulu sadece zamanı gelince diploma olarak değerlendirmeyenler için. Daha da iyisi profesyonel bir iş ile birlikte MYO okumak.

Senin soruna gelince, aslında o meslek bu pozisyon ya da şu iş hepsi teferruat. İlk önce sen kendi hayalini kurmalısın. Nasıl bir yaşam istiyorsun, ne olsun hayatında ve ne olmasın? Malum hayat denilen şeyin bir süresi var ve süre bitince gidiyorsun.
Hayalini netleştir. Sonra hayalini daha somut hale getir, çevrenden yardım al gerekirse, bir büyüğün sana yol göstersin. Sonra elindekilerle bu hayale nasıl ulaşırsın onun rotasını çiz. Yine bir büyüğün yardım edebilir bu konuda. Arkasından belirlediğin yola ilk adımını at ve devam et, çok fazla düşünme. Çünkü asla durduramayacağın şey zaman. Şundan emin olabilirsin ki herkes farklı bir şekilde güzel yaşayabilir. Mühendis olmak ya da milyarlarca dolarının olması sana mutlaka güzel bir hayat sağlar diye kimse söyleyemez. Hayatta gördüğüm en mutlu insanlar sevdikleri işi yapan insanlar ve emin ol o tür insanların hiç bir zaman pozisyon kaygıları olmuyor. Dünya da herkesin bir misyonu var ve herkes mühendis olduğunda hiç bir iş yapılamaz.
Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil, teşekkürler.

plc yle uğraşmak için sadece plc bilmen yeterli değil bilmen gereken bir çok şey var plc yi biliyorsan artık onu bırak kurcalama. otomotik kontrol mekanızmasında iş yapan bütün eleemanları en az plc kadar bilmen ve beceri sahibi olman gerekiyor. saha yla okul birbirini tutmuyor araştırmaya ve çalışmaya devam.:) ( N.B. mekatronik teknikeri)

YANİ KISACASI ( SIR) ı OKU ( KİŞİSEL GELİŞİM KİTABI) :):)

plc yle uğraşmak için sadece plc bilmen yeterli değil bilmen gereken bir çok şey var plc yi biliyorsan artık onu bırak kurcalama. otomotik kontrol mekanızmasında iş yapan bütün eleemanları en az plc kadar bilmen ve beceri sahibi olman gerekiyor. saha yla okul birbirini tutmuyor araştırmaya ve çalışmaya devam.:) ( N.B. mekatronik teknikeri)
Haklısınız, diğerlerinde de gelişmeye çalışıyorum, zaten kontrol ve kumanda alanım. Diplomadan önemlisi: kendini geliştirmek+tecrübe+bilgi.

anadolu teknik lisesi mezunu olarak konuşuyorum!!!
eğer ben o liseye kayıt yaptırırken bir tek kişi bana gerçekleri gösterseydi,söyleseydi
hayatımın tam 4 senesini harap etmezdim. geleceğimi bitirmezdim
sen dört sene boyunca hem kültür(mat.fiz.kimya.geo.ing......)
hem teknik derslerin tamamını göster okul bitince de
yok!!! sen dur sen melek liselisin de
lanet ediyorum o okula gittiğime
bu haksızlığı yapanlarada devam ettirenlerede hakkımı helal etmiyorum....
(teknoloji fakültesi olayını saymıyorum çocuk oyuncağına döndü iş o durduruyor öteki iptal ettiriyor diğeri devam ettiriyor
ama helal olsun insanların geleceği ile çok güzel oynuyorlar)
aşalım artık bazı şeyleri bırak adam ne istiyorsa okusun sistem sınavla eleme yapıyor eğer ben o sınavda başarılı oluyorsam gerisini bırak sanane ağırlıklı orta öğretim puanından
sanki liselerimiz çok mükemmelmiş gibi herkes kopya ile geçiyor sınavları (istisnalar hariç) şu veya bu şekilde bitiyor
belki meslek lisesine gitmeyi düşünen biri görür diye yazıyorum
aklı olan gitmesin......

Sandığın bir şeyi burayı yazma bildiğin şeyi yaz,PLC ile oyun oynayan yüzlerce adam var piyasada (bizzat tanıdığım ve şahsım bunlardandır).
Ve her gün bu gruba birileri girmektedir.

Sana iyilik olsun diye yazdığım şeylerede ön yargılı bakma,sakin kafa ile düşündüğün de bir şeyler belirecektir elbet kafanda.

anadolu teknik lisesi mezunu olarak konuşuyorum!!!
eğer ben o liseye kayıt yaptırırken bir tek kişi bana gerçekleri gösterseydi,söyleseydi
hayatımın tam 4 senesini harap etmezdim. geleceğimi bitirmezdim
sen dört sene boyunca hem kültür(mat.fiz.kimya.geo.ing......)
hem teknik derslerin tamamını göster okul bitince de
yok!!! sen dur sen melek liselisin de
lanet ediyorum o okula gittiğime
bu haksızlığı yapanlarada devam ettirenlerede hakkımı helal etmiyorum....
(teknoloji fakültesi olayını saymıyorum çocuk oyuncağına döndü iş o durduruyor öteki iptal ettiriyor diğeri devam ettiriyor
ama helal olsun insanların geleceği ile çok güzel oynuyorlar)
aşalım artık bazı şeyleri bırak adam ne istiyorsa okusun sistem sınavla eleme yapıyor eğer ben o sınavda başarılı oluyorsam gerisini bırak sanane ağırlıklı orta öğretim puanından
sanki liselerimiz çok mükemmelmiş gibi herkes kopya ile geçiyor sınavları (istisnalar hariç) şu veya bu şekilde bitiyor
belki meslek lisesine gitmeyi düşünen biri görür diye yazıyorum
aklı olan gitmesin......
Öyle diyorsunuz da, üniversite bitirince de kendini garanti altına alamıyosun. Her üniversite bitiren istediği gibi işi bulamıyor.

Şimdi sistem şu:
"Bu meslek liseli, türevden integralden anlamaz, mühendis olamaz bu çocuk"

Önümüze engel koyanlara hakkımı bende helal etmiyorum... Şimdiki sistemde 15-20 puan kesinti oluyor ama zaten biz 15-20 puanı zar zor buluyoruz, eskiye göre iyi ama yinede kötü. Diğerleri bizden 15-20 puan önde başlıyor, o puan kaç bin kişinin önüne atar adamı, sıralamada muazzam oynama yapar.

Hayırlısı bu demek ki diyip geçiyorum, işin maddi boyutunda değilim, Allah mutlaka rızkımızı bi yerden verir, önemli olan az ile yetinmek ve mutlu olmak bir yandan da haksızlığa uğramamak.

Her sene üzerimizde türlü oyunlar oynanıyor, bi yerden düzeltilip bi yerden bozuyorlar.

Gerçek hayatta tekniker olup 1500 tl maaş alan ve mühendis olup 1500 tl maaş alan insanlar gördüm. Belki de şu anda bana güç veren şey bu.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri