Sıradan Bir Tekniker Olmamak?

PIC-nik

Üye
Teknik lise Elektrik-Elektronik son sınıf öğrencisiyim. Bu sene nasip olursa iyi bi üniversitenin yüksekokuluna gitmek istiyorum. Çevremde duyduklarıma göre bu okullardan mezun olanların çoğu iş için yeterli değil yani sırf diploma için mezun olmuşlar.

Sırf diploma için mezun olmasam, işimi iyi yapsam, dürüst olursam, kendimi geliştirirsem iyi bi yerde veya iyi bi koşulda iş bulabilirmiyim?

Piyasayı biraz yokladığımda iş verenin işi iyi yapan elemanlara ihtiyacı olduğunu gördüm. Kendimi PLC ve PIC konusunda özelliklede PLC konusunda geliştirdim, karmaşık devreler tasarlayabiliyorum(siemens PLC de). Bu konuda kendime güvenim var. Kontrol ve Kumanda alanında baya bi iyiyim ve kendimi çok çabuk geliştiriyorum.

Diploma puanım iyi, bunu yüksekokul tercihinde kullanmak istiyorum.

Eğer iyi bir üniversitede okursam bana ve iş bulmaya faydası olur mu?

Hangi ilde daha kolay iş bulunur? Doğduğum değil doyduğum yerde olmak istiyorum.

Değer vermeme, itilip kakılma, bu tekniker bunu önemsemeyin gibi durumalrdan hoşlanmıyorum. İşimi iyi yaparsam ve çevremdekilerle iyi anlaşırsam bu tür şeylerle karşılaşırmıyım?

Birde elektronik okuduğum için, fabrika veya otomasyon işleri yapan yerde çalışmak istiyorum. Özellikle PLC ile uğraşmak istiyorum.

Görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

niye yüksek okul bence kendini fakülteye odakla çok daha iyi olur

aynen nıye meslek yuksek okulu hedefın kı yolun basındayken ıpı saglam tut fakulteyı kazan.bende teknık lise mezunuyum ayrıca 2 yıllık okuyorum okulum bıttı bıtıcek. ayrıca ıstanbulda okuyorum dıye hiç bı ayrıcalıkla karsılasmadım suana kadar.

niye yüksek okul bence kendini fakülteye odakla çok daha iyi olur
Günümüz şartları bunu gerektirdi. Bu sene sınava hazırlanmıştım ama gerek ygs den müh. alımlarının durdurulması, gerekse diğer olaylar yüzünden azim ve ders çalışma iştahım kaçtı. Seneye hazırlanayım desem insan tereddüt edecek "acaba bu sene ne çıkaracaklar" diye, tam anlamıyla sınava odaklanamayacak. Herkes bana 4 yıllık oku diyor ama iyi bi üniversiteden mezun olmayınca da iş sıkıntısı çekerim gibime geliyor. Sözde teknik liseliyiz ama değer veren yok. Eskide kaldı o meslek lisesi çıkışlı mühendislik. Yeni sistemde müh. fakülteleri alan dışı oluyor, teknoloji fakülteleri ise sadece %40 kontenjan ayırıyor. Mtok ların ise ne olacağı belli değil doçent tanıdığım onlara tam olarak bi müh. diploması verilmeyeceğini söyledi.

Teknik Lise ve Meslek Lisesi mezunları için şu anda en sağlıklı yol malesef M.Y.O. görünüyor.

Niçin mi?

1.) Meslek lisesi mezunları mühendislik fakültelerine girişleri çok zor. Çünkü hala katsayı engeli tam kaldırılmamıştır.
2.) Meslek lisesi mezunları havacılık yüksekokulu veya teknoloji fakültelerine yönelmek zorunda ( 4 yıllık lisans düzeyinde başka alternatifleri yok çünkü ) teknoloji fakültesi henüz mezun vermedi ama TMMOB'un teknoloji fakültesi mezunlarını tanımayacağı ve reddecekleri çok belli.
3.) Meslek lisesi mezunları önce MYO'da okuyup daha sonra DGS ile mühendislik fakültesine geçmek çok daha kolay.

Mesleki gelişim açısından Meslek Yüksek Okullarından çok fazla bir beklenti içerisinde olmamak lazım, sadece geçiş olarak sıçrama tahtası olarak görmek gerekir.

malesef teknik lise mezunu eleman ile yüksek okul mezunu eleman arasında fark yok işveren için ikiside aynı değerde. mühendislik okuyamıyorsanız yüksek okuldan sonra hedefiniz mutlaka dgs ile mühendislik okumak olmalı.

Teknik Lise ve Meslek Lisesi mezunları için şu anda en sağlıklı yol malesef M.Y.O. görünüyor.

Niçin mi?

1.) Meslek lisesi mezunları mühendislik fakültelerine girişleri çok zor. Çünkü hala katsayı engeli tam kaldırılmamıştır.
2.) Meslek lisesi mezunları havacılık yüksekokulu veya teknoloji fakültelerine yönelmek zorunda ( 4 yıllık lisans düzeyinde başka alternatifleri yok çünkü ) teknoloji fakültesi henüz mezun vermedi ama TMMOB'un teknoloji fakültesi mezunlarını tanımayacağı ve reddecekleri çok belli.
3.) Meslek lisesi mezunları önce MYO'da okuyup daha sonra DGS ile mühendislik fakültesine geçmek çok daha kolay.

Mesleki gelişim açısından Meslek Yüksek Okullarından çok fazla bir beklenti içerisinde olmamak lazım, sadece geçiş olarak sıçrama tahtası olarak görmek gerekir.
Bende sizin gibi düşünüyorum. Tabi ilk olarak hedefim DGS ye girmek, DGS sorularına baktığımda kolay gibi geldi, sadece sözelden biraz korkuyorum, matematiği kolaylıkla yaparım.

dikey geçiş sınavından sonra diyelim ki kazandınız bildiğim kadarıyla hazırlık sınıfında göreceğiniz hiçbir dersten F li notunuz olmaması gerekiyor yoksa ilişiğiniz kesiliyor

PLC bilmeyi nimetten sanmayın artık ileride büyük hayal kırıklıkları yaşarsınız.Piyasada artık tesisat işlerinin ağırlığından bıkıp temel düzeyde PLC öğrenip kendini PLC uzmanı sanan elli bin tane adam var.

Hayalperestlik bu meslekte yasak artık,gerçekçi konuşmak,ve dijital düşünmek gerekiyor.

Teknik Eğitim Fakültesine gitmek için çaba göster...

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri