sıra sıra yanan lambalar

elektro34

Üye
herkese selam bugün bir elektrikcinin önünden geçerken vitrine takdığı 5-6 adet avizenin sırasıyla yanıp söndüğünü gördüm bu olayın nasıl gerçekleşmesi için nasıl bir devre gerekdiğini anlatabilir misiniz...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
basit bir kara şimşek devresiyle röleleri kontrol etmiş olabilir

555 osilator 4017 onluk sayıcı 10 adet optotriyak moc 3020 10 adet bta 12 triyak bu malzemeyle 10 adet 750 watt helojen lamba yakarsın sirayla

teknik126 devre şeması varsa verirmisin

tekin126 bu anlattıklarını birde şemayla renklendirirsen sevinirim.

şema çizmeye gerek yok baskı devre dersenız benım kullandığım proğram çok eskı :)yaşimiza uygun yenı proğramlarıda kullanmıyorum doğrusu en ıyı proğram en ıyı bıldığın proğram yanlız şunu dıyeyım mantıklı bır devre bu önerdığım ne555 ile kara şimşek yapmışsınızdır led çıkışları yerıne optotriyak koyacaksınız hepsı bu moc3020 veya 3023 çıkışlarınada triyak ac 220 kontrol edeceksınız

ben bu kontrolkalemıne resım yuklemedım yuklemek içinde zaman harcamadım sadece fikir olarak yorum yazıyorum kusura bakmayın mantıklı olmasa önermem fikir olarakta önerdığım devreler yuzde yuz çalışır o konuda tereddutunuz olmasın

şuanda bır devre var size bu konuda yardımcı olacak devre 10 led li yürüyen ışık devresi

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri