Sık Olarak Diyot Patlaması

iyi günler tavan vincinin fren bobini sık olarak arıza yapıyor 1 haftada 3 sefer arıza ...ise diyot patlıyor sebebi ne olabilir bobin sağlam kaçak yok

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
öncelikle fren beslemesi kontaktör üzerindenmi geçiyor.

evet kontaktörden geçiyor nötr gövdeden değilde şebekeden gelen uç 1,,2 gün çalışıyor bobin kavruk olabilirmi

köprü diyot küçük gelebilir, biraz büyük amperli başka diyot dene,artık bu tip malzemeler çaynadan geliyor,adamlar 200 amperlik takviye kablosuna 1.5 luk kablo bağlıyorlar plastiği kalın yapıp göz boyuyorlar, bobin 24 volt mu

orijinal malzeme kullanmanızı tavsiye ederim karaköyde bulmak mümkün :eek:

evet kontaktörden geçiyor nötr gövdeden değilde şebekeden gelen uç 1,,2 gün çalışıyor bobin kavruk olabilirmi

öncelikle kontaktöründe 2 adet normalde açık 2 adet normalde kapalı kontağın olması lazım. kontaktörün açık kontaklarını 23-24 ve 33-34 kapalı kontaklarını 21-22 ve 31-32 olarak kabul edip
24 ile 22 yi köprüle burayada bobine giden ucun birisini bağla
34 ile 32 yi köprüle burayada bobine giden ucun diğerini bağla
23 ve 33 nolu kontağa fren bobinini besleğen diyottan gelen uçları bağla
21 ve 22 nolu kontağa içinde direnç teli olan 5-6 watt güçünde piyasada taş direnc diğe anılan direnclerden bağla sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.
sizin kullandığınız frenler 98 volt olup peşpeşe freni açıp kapattığınızda bobin üzerinde bir gerilim oluşuyor gibi buda diyotu patlatıyor.
1998 de çok uğraştığımız çözümü bu şekilde bulduğumuz sistem mantıksız gelebilir ama 2012 yılına kadar hala çok sayıda fren çalışmaktadır.

taş direncin watt ı tamam direnci ne olmalı mesala ? piyasada 1 ohm dan kohm mertebesince çeşitli taş dirençler var ben 22ohm yada 2.2 ohm 5 watt taş direnç kullanıyorum

taş direncin watt ı tamam direnci ne olmalı mesala ? piyasada 1 ohm dan kohm mertebesince çeşitli taş dirençler var ben 22ohm yada 2.2 ohm 5 watt taş direnç kullanıyorum

çok sayıda direnç kullandığınıza göre direnç değerinide siz yazınız.

vinçlerde nötr kulanmak doğru deyil izalosyon trafosu kulanılmalıdır.
örnek faz,faz arası 380/220.volt faz ,faz arası trafo kulanılmalı.
veya nötr hatı izalosyonlu olarak hiç bir yerden şase değmemeli ayrıca vinç yakınına nötr topraklaması yapılmalı.
yarı iletkenlerle (Diyot) beraber çalışan kontaktörlere RC kontaktör filitrasi takılmalı.
bu benim görüş ve tercübemdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri