sık karşılaşılan kompanzasyon soruları ve olası sebepleri

teknoseko

Üye
Arkadaşlar bunlar kesinlikle alıntı değildir.
Sayacın öngörülen katsayı üzerinde kapastif veya reaktif yazması.
Harmonik oluşumu.

Öngörülen katsayı üzerinde sayacın reaktif yazmasının olası sebepleri:
1-Kondastör yetersizliği
2-Var olan kondastörlerin kapasitesini kaybetmesi
3-Kontaktör veya otomat sigorta arızası(iletim özelliğini kaybetmiş ise)
4-akım trafosu ile reaktif rölesi arasındaki iletkenin bağlantı uçlarının çıkmış olmasıveya benzeri eylemler.
5-Akım trafosunun arızalanması
6-Raktif güç kontrol rölesinin işlevini yitirmesi(arızalanması)

Öngörülen katsayı üzerinde sayacın kapastif yazması ve olası sebepleri:
1-Aşırı kompanzasyon
2-Fazlar arası dengesiz dağılımda tek akım trafosu ile çalışan reaktif röle kullanımı
3-tasarruflu ampüller-güç kaynakları
4-Uzun metrajlı enerji altında kalan besleme veya liye kabloları
5-Kontaktör kontaklarının ark sonucu yapışık kalması
6-Tüketim noktası içerisinde sabit devrede kalan kondastör bulunması

Harmonik oluşumu:
1-Kaynak makinaları
2-Ark ocakları
3-Güç kaynakları
4-Hız kontrol cihazları
5- güç kaynakları
6_tristör kontrollü devreler

ARKADAŞLAR BEN KENDİMCE EDİNDİĞİM DENEYİMLERİME DAYANARAK BÖYLE BİR PAYLAŞIMIN
DAHA AÇIKLAYICI OLUCAĞINI DÜŞÜNDÜM.
ZİRA BİLİMSEL KELİME VE TERİMLERİN HERKEZ TARAFINDAN ANLAŞILMASI MÜMKÜN OLMAYA BİLİR
AMA NORMAL GÜNDELİK İŞ HAYATINDA KULLANDIĞIMIZ TABİRLERLE HERKEZİN ANLAYA BİLECEĞİ
DİLDEN KENDİMCE ŞİMDİLİK AKLIMA GELEBİLDİĞİ KADAR BİLGİ PAYLAŞIMI YAPMAK İSTEDİM.
ŞİMDİLİK BENİM AKLIMA GELENLER BUNLAR İLERİDE YİNE PAYLAŞIMLARDA BULUNACAĞIM.
MUTLAKA SİZLERİNDE EKLİYECEĞİ DEĞERLİ BİLGİLER OLUCAKTIR KATKIDA BULUNURSANIZ KONUYA SİZLERE MİNNETTAR KALIRIM.

KESİNLİKLE ALINTI DEĞİLDİR.
<<<"SAYGILARIMLA">>>

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın Abim;
Herşeyi anladımda,ısıtıcı rezistans nasıl kapastif çekiyor,rezistans ommik yük değil mi ?

Sayın arkadaşım ertug_TR bende resistansların daha önceleri kapastif etkisi olduğunu bilmiyordum ama kat sayı oranı değiştikten sonra şu aralar yoğun bi şekilde kompanzasyon işiile yoğunlaşmak zorunda kaldık ve ağırlıklı textil sektöründeyiz.
Burada öğrendimki resistanslarda kapastif etki yapıyor sayaç üzerinde.
Sana şöyle açıklayayım:
bildiğimiz gibi çekilen akımın durumuna göre kondastör devreye alıp bırakmak güç kontrol rölesinin işi
bu güç kontrol rölelerimiz akım gücü bilgilerini nerden alıyor akım trafosundan.
işletme içerisinde eğer ısıtıcı resistanslar var ise diğer tüm alıcılar gibi buda bulunduğu işletmeden beslenir.
Dolayısı ile resistansların çektiği akımıda akım trafosu algılayarak güç kontrol rölesine iletir.
Güç kontrol röleside çekilen akıma göre kondastör devreye alır ama resistanslar reaktif enerji
çekmedikleri için sistem fazla kompanzasyon yapmış olur.
Budurumda fazla kompanzasyon yapması sonucu sayaç kapastif yazar.
bu benim herhangi bir kaynaktan veya kafamdan attığım bir fikir değildir tamamı ile bire bir
edindiğim deneyimdir.
<<<<<<"saygılarımla">>>>>>
kendine iyi bak sayın Ertug_TR

Sayın Abim ;
RGR rölesine akım trafosundan önce ve sonra enerji kabloları bağlanıyor.Sistemden çekilen yükleri RGR rölesi analiz edemiyor mu ?

Kompanzasyon konusunda fazla tecrübem yok ama sn teknoseko anlattıklarınız pek aklıma yatmadı. Sonuç olark RGR sistemin kapasitif yükünü algılayıp yani çekilen akımın reaktif bileşenine bakıp buna göre kondansatörleri devreye almıyormu. Yani sistem 100 kvar endüktif güç çekiyorsa 100 kvar kapasitif devreye alması gerekir diye düşünüyorum.

teknoseko ' Alıntı:
...bildiğimiz gibi çekilen akımın durumuna göre kondastör devreye alıp bırakmak güç kontrol rölesinin işi
bu güç kontrol rölelerimiz akım gücü bilgilerini nerden alıyor akım trafosundan.
işletme içerisinde eğer ısıtıcı resistanslar var ise diğer tüm alıcılar gibi buda bulunduğu işletmeden beslenir.
Dolayısı ile resistansların çektiği akımıda akım trafosu algılayarak güç kontrol rölesine iletir.
Güç kontrol röleside çekilen akıma göre kondastör devreye alır ama resistanslar reaktif enerji
çekmedikleri için sistem fazla kompanzasyon yapmış olur.
Budurumda fazla kompanzasyon yapması sonucu sayaç kapastif yazar...

Hepsi tamam da bunlara maalesef katılamayacam.
Rezistanslar Ertug_TR'nin de dediği gibi omik yüklerdir.
Dediğiniz gibi röle akım trafosundan geçen akımın miktarına göre kompanzasyon yapmış olsaydı eğer;
1). Sistemde kapasitif güç ihtiyacı yokken (röle kompanzasyon yapmazken), yapışık kontaktör (veya sabit kondansatör) dolayısıyla devrede kondansatör varken akım trafosundan geçen kondansatör akımı sebebiyle röle kompanzasyon yapardı.
2.) Akım trafosundan geçen akım S=U.I daki I'dır. Röle girişine gerilim+akım+nötr bağlantılarını yapınca kendi programına göre cos-fi'yi hesaplayarak (detayını tam olarak bilemiyorum) manuel girdiğimiz değere ulaşmak için kademe çıkışlarındaki kondansatörlerini devreye alır ve hep cos-fi kıyaslamasına devam eder. Ta ki ayarlanan düzeye gelene kadar.
3.) Eğer razistans teli spiral oluşturacak şekilde imal edilmiş ise (fırın teli gibi) çok çok az olmak kaydıyla endüktif güç sarfedecektir.

sayın arkadaşlar ben iş olsun diye böyle birşey yazmadım zaten iş olsundiye yazmamı gerektiren bişeyde yok
bu benim sık karşılaştığım bir durumdur siz karşılaştınızmı bilemem .
elektirik mantıktır mantıken düşünldüğünde rgr rölesine çekilen akımkımın türünü anliz yapsın diye her hangi bir şekilde bağlantı yapılmıyor göndericeğim şemadan balantı şekline bakabilrsiniz.
birde sizlere şunu sorucam tasarruflu ampüller elektronik balanslar endüktif yük çekmediği halde neden kapastif yazdırırlar yani rgr rölesi böyle bi analiz yapsaydı bunların endüktif yük çekmediğini algılasaydı tasarruflu ampüller devreye girdiğinde kondastör devreye almazdı diye düşünüyorum.
buna bi açıklık getirirmisiniz.

merak ediyorum tasarruflu ampüller ve elektronik balanslar v.b alıcılar neden kapastif yazdırır?
ekte görebilirsiniz rgr rölesinin bağlantı şemasını:

Ekli dosyalar

• kompanzasyon sistem kurulumları.zip
    228.1 KB · Görüntüleme: 0
arkadaşlar ikinci olarak bu konu hakkında ben fazla gerildim şimdi ben bilgi paylaşımını amaçlayarak bir paylaşım yapmak istedim art niyetim veya insanları yanıltmaya yönelik bir amacım yok eğer bu paylaşımdan rahatsız olduysanız konuyu silmek çokta zor değil.
eğer istiyorsanız silmek mümkün yeterki artık bunu tartışmayalım ısıtıcı resistanslar aldı başını gitti
sizlerdende tartışmak yerine kendi bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmanızı isterim.
sakın sözlerimden sizlere kızdığımı düşünmeyin ben sadece emin olduğum bir konuda paylaşım yaptım.
ama çok gerildim ben kendimi bildim bileli aileme mensup tüm erkekler elektirikçi bende gözümü bu meslekle açtım yaşım 20 genç olabilirim sizler benden daha tecrübeli olabilirsiniz mesleki eğitim almış olabilirsiniz
ama ben çocukluğumdan beri bu işin içindeyim beni gerende bu şimdi kendi kendime diyorum acaba boşunamı
ben bu işi yapıyorum.

Yaptığın paylaşıma diyeceğim bir şey yok. Teşekkür ederim (kendi adıma). Küçük şeylerden hemen canınızı sıkmayın. Hem kimse size iş olsun diya yazdınız demedi ki.

Bir bilgi paylaşayım sizinle:
630kVA trafosu olan bir müşterimiz var. Plastik boru üretiyorlar. İki adet eksruder makinaları var (Güçlerini tam hatırlayamıyorum, toplamı 300-350kW gibiydi). Bu esruderler, toz halindeki hammaddeyi alarak ısıtıcı üniteden geçirerek boru üretiyor. Makinanın ısınması için tam 15-20 saat önceden ısıtma kısmını açıyorlar. Bu esnada kompanzasyon panosu yarım kapasitede çalışıyor (diğer makinalardan dolayı). 185kW'lık ta bir mikser motoru var (asenkron motor) Toz hammaddeyi karıştırıyor. Bu çalışınca kompanzasyon %90 kapasitede çalışıyor. Biz burada endüktif/aktif oranını %9'un üzerinde görmedik. Sebebi ise omik yük olan ısıtıcıların oranı düşürmesi.

Sizin başınıza gelen olaylarda kanımca başkabir durum olabilir.

Şu rölenin çalışma prensibini (cos_fi kıyaslama) bir arkadaş izah etse iyi olur...

arkadaşlar merhaba ; olayı sizlere basit bir şekilde anlatmaya çalışayım;

reaktif güç kontrol rölelerine akım ve gerilim trafoları vasıtasıyla ana güç girişinden bilgi aktarılır. yani röleye akım ve gerilim bilgisi gelir. (trafolar yükten önce, kompanze edilecek sistemin ana enerji girişinde olur)
ekte bulunan şekil - 1 de görüldüğü üzere röleye giren akım ve gerilim bilgileri hem ölçme ve karşılaştırma hemde faz açısı ve yön belirlenmesinde kullanılır. sizin sorunuzda yön belirleme yani yükün indüktifmi kapasitifmi olduğu nasıl anlaşılıyor şeklindeydi.
şimdi başlayalım ;
yük eğer omik ise '' cos 1 '' adlı resimde de görüleceği üzere akım ve gerilim arasında fark oluşmaz akım ve gerilim aynı dalga üzerindedir ve sinüsün başlama ve bitiş noktaları aynıdır.
yük eğer kapasitif ise ; '' cos kapasitif'' adlı resimde de görüleceği üzere akım gerilimden ileridedir
yük eğer indüktif ise; '' cos indüktif '' adlı resimde akımın gerilimden geride olduğu görülmektedir.

işte bizim rölemiz akım ve gerilim arasındaki farkları sürekli ölçer, örneğin devreye bir motor girdiğinde motor sargılarının indüktif özelliğinden dolayı akım gerilimden geri kalır cihaz bu farkın büyüklüğünü ölçerek cos değeri şudur diye size ekranında gösterir ve set değerlerine göre bu aralığı kapatmak için kondansatör devreye alır.

son olarak omik yüklerde kapasitif yazması olayına bende katılmıyorum zira rölenin bunu anlattığım yöntem ile algılaması gerekir.

Ekli dosyalar

• kertenkelebek.rar
    91.8 KB · Görüntüleme: 0

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri