Sıfırlama-toprak nötr hattı

eemenginer

Üye
arkadaşlar merhaba

Yeni taşındığım evde toprak hattıyla notr hattının şöntlendiğini gördüm. Elektrikli şohben kullanıyorum ama sadece faz-notr geliyor. Ne gibi sorun oluşturabilir. 5 katlı bir apartman sanırım tüm dairelerdeki sistem bu şekilde yapılmış. Ne gibi sakıncaları olabilir. Yıllardır tesisat bu şekilde kullanılmış hiçbir sorun olmadığını söylüyorlar ama içim rahat değil. Ne gibi sakıncalar olabilir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yıllardır sorun olmamış,bundan sonra da olmayacağının bir garantisi varmı?
Forum da sıfırlama ile ilgili tonlarca konu-yorum-paylaşım var..Araştırabilirsiniz..

Faz nötr ters bağlantısında cihazların gövdesinde faz olur. Şohben için de büyük tehlikedir çünkü rezistans gövdesinde topraklama oldugu için gövdede faz olur. Suyun altında haşlama olursun. Nötr kopmalarında da faz dönüşünü nötr üzerinden yaptıgı için kopma gevşeme oksitlenme durumunda dönüş yapamayıp nÖtr iletkeni olan yerde faz olur.
1. Ters bağlantı
2. Nötr kopma, gevşeme , oksitlenme

arkadaşlar merhaba

Yeni taşındığım evde toprak hattıyla notr hattının şöntlendiğini gördüm. Elektrikli şohben kullanıyorum ama sadece faz-notr geliyor. Ne gibi sorun oluşturabilir. 5 katlı bir apartman sanırım tüm dairelerdeki sistem bu şekilde yapılmış. Ne gibi sakıncaları olabilir. Yıllardır tesisat bu şekilde kullanılmış hiçbir sorun olmadığını söylüyorlar ama içim rahat değil. Ne gibi sakıncalar olabilir.

sofbene hemen bir rcd taksan iyi olur ama önce şönt meselesini çözmen lazım, nötr'ü topraktan ayır,

Bazı yaptığımız projelerde neden kaçak akım röle kullandınız ? Sıfırlama yapalım ya da sıfırlama yapılmış bu KAK 'ları buradan çıkarsak diye dönüşler almaktayız. ALLAH güç vere de tez zamanda şu taahhüt işine de bir başlasak... İnsan iyi niyetli cevap veremiyor bu tür durumlarda...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri