Sıfır beyaz eşya ve kaçak akım rölesi atıyor

woltaj_07

Üye
Arkadaşlar 3 parca sıfır model arçelik marka beyaz eşya aldım. Daha 1 hafta olmadı. (Buzdolabı/ Bulaşık/ Çamaşır Mak.)

Buzdolabı fişte takılıyken hiç bir sıkıntı yok.

Fakat çamaşır ve bulaşık makinesini gerek ikisini birlikte gerek ayrı ayrı fişe taktığımda Kaçak akım rolesi atma yapıyor. Üstelik bir çok prizde farklı farklı kombinasyonlarla denedim her seferinde atma yapıyor. ÜSTELİK MAKİNELER ÇALIŞMIYORKEN SADECE FiŞE TAKILIYKEN BİLE ATIYOR.

Arcelik sorun elektrik tesisatındadır diyor , elektrikçi makinelerde sorun vardır diyor kafayı yicem.

Aynı prizlerde daha önce gene çamaşır makinesi ve fırın vardı asla kaçak akım rolesi atma yapmamıştı.

Role : 0.03A ve 32A ve 16n yazıyor.

Ekli dosyalar

• A48DD300-BD22-4878-86EC-920E841A4A1A.jpeg
    A48DD300-BD22-4878-86EC-920E841A4A1A.jpeg
    241.3 KB · Görüntüleme: 27
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşım benzeri olayı bende yaşadım. Elektrik tesisatında birşey yok, sorun makinaların gövdeye 30 ma den fazla kaçak elektrik vermesinden kaynaklanıyor. Topraksız ve kablosuz 3 lü bir fiş al prize tak makinayıda fişe tak . Bak gör röle atmayacaktır. Makinanın metal kısmından ölçü aletiyle ölçüm yap ne kadar elektrik kaçırdığını göreceksin. Bunları resim çekerek isbatla ve makinaları aldığın yere iade et gelsin gözleriyle görsünler. Sana elk. tesisatını bahane edip ittirmeye çalışıyorlar.

Ekteki ürünlerden almıştım bugün teslim alacağım dediğiniz şekilde yapıp rolenin atıp atmayacağını test ederim bide bu yolu deneyelim. Bu ürünler uygun mu bahsettiğiniz test için?

Diğer bahsettiğiniz 30ma testini nasıl yapabilirim elektrikçinin getirmesi gereken özel bir alet mi var?

Ekli dosyalar

• E00758C3-59AA-4DD9-9643-70D100494F9A.jpeg
    E00758C3-59AA-4DD9-9643-70D100494F9A.jpeg
    76.1 KB · Görüntüleme: 21
  • 8E0BBAD0-EA7F-4183-891D-116AE362D30C.jpeg
    8E0BBAD0-EA7F-4183-891D-116AE362D30C.jpeg
    104.8 KB · Görüntüleme: 20
Resmini eklediğiniz ürünler,kaçak akımla il-
gili değildir.Kaçak akım testi için,ektekine
benzer aletler kullanmalısınız.

Ekli dosyalar

• KAÇAK AKIM TEST.jpg
    KAÇAK AKIM TEST.jpg
    207.9 KB · Görüntüleme: 77
bir adet cihaz taktım atmıyor diyorsunuz .

her ürünü test yapacağınız aynı priz olsun mutfak ) tek tek takın . ( çalışma olmadan da atıyor diyorsunuz )
Buzdolabı/ Bulaşık mutfakta olacak zaten
Çamaşır Mak
kaçak akım ve siğorta atması var mı ?
yok diyelim .
bu sistemi Buzdolabı/ Bulaşık olarak mutfakta bulunan diğer prize takın ne olacak

Çamaşır Mak takmayın .

sonuçları yazın .?

https://www.perpaotomasyon.com/unit-ut07b-eu-priz-test-cihazi
https://www.hepsiburada.com/multimetrix-vt35-kacak-akim-rolesi-test-pm-HB000002K9UA
ve benzer ürünler daha gelişmiş ürünler

Son düzenleme:
ilk adet cihaz taktın atmıyor diyorsnuz .

her ürünü test yapacağınız aynı priz olsun mutfak ) tek tek takın . ( çalışma olmadan da atıyor diyorsunuz )
Buzdolabı/ Bulaşık mutfakta olacak zaten
Çamaşır Mak
yok diyelim .
bu sistemi Buzdolabı/ Bulaşık olarak mutfakta bulunan diğer prize takın ne olacak

Çamaşır Mak takmayın .

sonuçları yazın .?

3 makinede mutfakta duruyor ve 3 makineninde kendi bölgesinde kendi prizleri var.

1.)Buzdolabı tek çalışırken asla atmadı. Buzdolabının içi dolu olduğu için testlerde o olmadan test yapmadım hiç.

2.)Buzdolabı ve bulaşığı kendi prizlerine taktım, ATTI. Sonra bulaşığı başka prize uzatma ile taktım gene ATTI.

3.)Buzdolabı ve çamaşır mak. kendi prizlerine taktım, ATTI. Sonra çamaşır mak. başka prize uzatma ile taktım gene ATTI.

4.)Dediğim gibi Buzdolabı tek çalışırken hiç atmadığı için şuanda buzdalabının olduğu prizi test ediyorum. Çamaşırı ve buzdolabını, buzdolabının prizine taktım 6-7 saat oldu henüz atmadı beklemeye devam ediyorum.

üst yazımda yazı heyecanı diyelim hayırlı olsun demeyi unutmuşum .
hayırlısı olsun ,

'' Arcelik sorun elektrik tesisatındadır diyor , elektrikçi makinelerde sorun vardır diyor kafayı yicem. '

komşu izin verirse diğer daireden enerji ( elk ) almak test etmek
( durumu anlatrsanız kesin test değil ama ) uzatma ile deneme
üründen mi ? yoksa tesisattan mı ? diye kesin sonuç değil ama
komşudan atmıyorsa hiç olmassa tesisat dersiniz !!!

elektrikci de tesisat kontrolu + topraklama

servis ölçüm yapıp , rapor düzenlesin üründen kaynaklı değil diye. ( firmaya danışın )

kolay gelsin , sağlıcakla kalın m

üst yazımda yazı heyecanı diyelim hayırlı olsun demeyi unutmuşum .
hayırlısı olsun ,

'' Arcelik sorun elektrik tesisatındadır diyor , elektrikçi makinelerde sorun vardır diyor kafayı yicem. '

komşu izin verirse diğer daireden enerji ( elk ) almak test etmek
( durumu anlatrsanız kesin test değil ama ) uzatma ile deneme
üründen mi ? yoksa tesisattan mı ? diye kesin sonuç değil ama
komşudan atmıyorsa hiç olmassa tesisat dersiniz !!!

elektrikci de tesisat kontrolu + topraklama

servis ölçüm yapıp , rapor düzenlesin üründen kaynaklı değil diye. ( firmaya danışın )

kolay gelsin , sağlıcakla kalın m

Pirizi sok yerinden no tür ve toprak lama kaplosu yerini değiştir tekrar dene atmasa demeki sorun no tür ve toprak kablosunda yanlış bağlantı vardır ben karşilaşmişim bazı elektrik ciler kırmızı kabloyu bile toprak lama yapıyorlar kendim birgun bir daireye aspiratör başladım kacak akim atı kabloları kontrol ederken kırmızı toprak sarı yeşil kablo notur yapmışlar diboyle tersi işlerde yaparlar onun için piriz yerinden sok kontrol kalemiyle kontrol et kontrol kalemin yandığı taraf faz dır o kabloyu hic sökme kontrol kalemin yanmadiği iki kablo yerini bir bireyle değiştir ve tekrar fişi tak atmayabilir
Dikkat çarpılmamak için sigorta yi kapat

Pirizi sok yerinden no tür ve toprak lama kaplosu yerini değiştir tekrar dene atmasa demeki sorun no tür ve toprak kablosunda yanlış bağlantı vardır ben karşilaşmişim bazı elektrik ciler kırmızı kabloyu bile toprak lama yapıyorlar kendim birgun bir daireye aspiratör başladım kacak akim atı kabloları kontrol ederken kırmızı toprak sarı yeşil kablo notur yapmışlar diboyle tersi işlerde yaparlar onun için piriz yerinden sok kontrol kalemiyle kontrol et kontrol kalemin yandığı taraf faz dır o kabloyu hic sökme kontrol kalemin yanmadiği iki kablo yerini bir bireyle değiştir ve tekrar fişi tak atmayabilir
Dikkat çarpılmamak için sigorta yi kapat

sorun sahibi ben değilim ama konu sahibi işten anlayan elektrikçi çağırsa daha iyi olur ,
sakat iş yapar tesisat ?
ufak tefek işler ama . ( işten anlıyorsa tamam su götürür )

Arkadaşlar 3 parca sıfır model arçelik marka beyaz eşya aldım. Daha 1 hafta olmadı. (Buzdolabı/ Bulaşık/ Çamaşır Mak.)

Buzdolabı fişte takılıyken hiç bir sıkıntı yok.

Fakat çamaşır ve bulaşık makinesini gerek ikisini birlikte gerek ayrı ayrı fişe taktığımda Kaçak akım rolesi atma yapıyor. Üstelik bir çok prizde farklı farklı kombinasyonlarla denedim her seferinde atma yapıyor. ÜSTELİK MAKİNELER ÇALIŞMIYORKEN SADECE FiŞE TAKILIYKEN BİLE ATIYOR.

Arcelik sorun elektrik tesisatındadır diyor , elektrikçi makinelerde sorun vardır diyor kafayı yicem.

Aynı prizlerde daha önce gene çamaşır makinesi ve fırın vardı asla kaçak akım rolesi atma yapmamıştı.

Role : 0.03A ve 32A ve 16n yazıyor.
Makine mi tesisat mı hatalı en kesin ve basit test yolu:
Evdeki kettle'ı (toprak hatlı cihaz olduğu için) K.A.R attıran prize takıp çalıştırın. K.A.R atmıyorsa kettle fişini bu kez ters çevirerek aynı prize tekrar takıp cihazı tekrar çalıştırın.
Her iki konumda da K.A.R atmıyorsa beyaz eşyanızda, atıyorsa tesisatınızda sorun vardır.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri