Sıcaklık ve nem

Teşekkür ederim...

Merhaba verdiğiniz kodu girip düzenledim yine hata veriyor pin i tanımadı diyor yanılmıyorsam sorun yine ne olabilir ki ?
1559220676735.jpeg

Şu şekilde birleşik olması gerekiyor anladığım kadarıyla.

#define DHT11PIN 8

Sonra küçük, büyük harfe de dikkat etmek gerekebilir.

Hele şükür kodu yazdım, ardiunoya yükledim lcd de hiç karakter görünmedi. Inceliyorum bağlantıda bi yanlış yok. Sorun şimdi ne olabilir acaba

İlk önce LCD ekrana 'Merhaba Dünya' gibi bir yazı yazdırarak doğru çalışıp çalışmadığını test etmenizi tavsiye ederim.

Burada anlatım var.

https://learn.adafruit.com/character-lcds/wiring-a-character-lcd

İlk aşama arka ışığın yandığını görmelisiniz. Sonra şu şekilde parlaklık ayarını yapabiliyor olmalısınız.

lcds___displays_contrasttest.jpg

Daha sonra ekrana bir şeyler yazmayı deneyin. Eğer bu aşama başarılı olursa kodda örneğin nem sensörü 8 numaralı uca mı bağlı onu kontrol edin. .

Lcd ekranı getirdim yazıları yazabiliyorum fakat DHT11 versini yazdiramiyorum.

O zaman lütfen kodun son halini ekleyin. Görebildiğim kadarıyla sizin paylaştığınız devrede nem sensörü 10 numaralı uca bağlanmış. Bu değişikliği yaptınız mı.

Eğer hala olmadıysa tüm devreyi söküp tekrar kurmanızı tavsiye ederim. Bazen kabloların kırık olmasından ya da genelde deneme kartları çok kaliteli olmadığı için böyle durumlar olabiliyor.

Burada bir örnek paylaşmışlar.

https://create.arduino.cc/projecthub/Arca_Ege/using-dht11-b0f365

Dikkat ederseniz seri kapıya yazıyor. LCD'yi devre dışı bırakıp test etmek için bu devreyi kullanabilirsiniz. Eğer 'serial monitor' ü açıp ekranda görebiliyorsanız nem sensörü çalışıyordur.

Teşekkür ederim deneyeceğim.

Arkadaşlar yine Merhaba yine rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Serial portta sürekli aynı değerleri okuyor sorun ne olabilir acaba ? Teşekkürlerimi sunarım şimdiden...
1559465167349.jpeg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri