sıcaklık kontrolu ile alkalı bi projem var... HELP ME....

hrn

Üye
plc ile kumanda etmem gereken bi havuz var...
bunun sicalık kontrolunu lm35 ile yapıyorum : çıkış gerilimini aralığını tatasız olarak veriyor yalnız bunu analog olarak verdiğinden plcye sayısal olarak tanıtamıyorum... ?
bunu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim
(sanırım s7-300 de bu iş fonksion-block ile de yapılabiliniyor yalnız bu fonksion block bende ki prog.da yok varsa nereden bulabilirim ve yahut bana bir örnek pro atarsanız sevinirim... )
şimdiden yardımcı olanlara teşekkürlerimi sunuyorum....

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaşım bildiğim kadarıyla anolog sinyalleri dijitale çeviren dönüştürücüler var bunları piyasada bulman mümkün ama biraz pahalı sanırım bunun yerine elektronik devrlerini bulup kendin yapabilirsin illa lm35 kullanman şartmı net ölçen elektronik cihazlar kullanabilirsin....

arkadaşım lm35 sensöründen 0-10 voltmu yoksa 4-20 mA likmi analog bilgi alıyorsun ?

4-20 mA lik bi çıkış alıyorum...
plc s7-300 yardımcı olursan sevinirim...
hbr bekliyorum... şimdiden teşekkür ediyorum.... hrn

ayrıca çıkış volt veyahut A olması cok farkeder mi? plc ikisinide algılıyabiliyor değil mi?

düzenleyen kaanzaza

mesajları birleştirdim peşpeşe atmak yerine değiştirden yeni mesajını ekliyebilirsin

Arkadaşım plc ye 4-20mA bağlamak için bi adet analog giriş modülüne ihtiyacın var. Bir adet analog giriş kullanacaksan "AI/2 12 bit 6ES7 331-7KB01-0AB0" olabilir. Ama benim sana tavsiyem üzerinde hem DI/O hem de AI/O bulunan modüler CPU lardan kullanman mesala CPU313C olabilir. Böylece daha ucuza gelir. Analog giriş modülün olmadan ister 0-10V isterse 4-20 mA olsun analog bir sinyali plc ye bağlayamazsın...

Ha bide analog girişin volt veya Amper olması farkeder kullanacağın sinyale göre hem hardware hemde software düzenlemelerini yapmalısın.

bu devrede adc 0804 kullanarak lm35 çıkışından elde edilen analog sinyalleri dijital sinyale çevirebilirsin. Hangi sıcaklık değerini kullanmak istiyorsan o değere karşılık gelen 8 bit dijital bilgi adc0804 ün çıkışında elde edildiğinde çıkışı lojik 1 yapan bir sistem tasarlayıp bunun çıkışını s7300 ün girişlerine uygulayabilirsin...
İşin dijital bilgi kısmı tamamen empirik.Yani sensörü istediğin ısıya kadar ısıtacaksın o anda adc çıkışlarına- örneğin bir led grubu bağlayarak- bakacaksın.Aldığın değere göre lojik sıfır olan bitlerin DEĞİL ini lojik1 olan bitlerin kendisin AND leyeceksin. Buradan elde ettiğin bilgi N.A. kontak bilgisi gibi düşünülebilir. Bunu PLC dekullanman için ya Mühürleme yapmalı ya da Set-Reset fonks. kullanmalısın. Hadi kolay gelsin....

Ekli dosyalar

• lm34.jpg
    lm34.jpg
    27.5 KB · Görüntüleme: 63
Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar ben termodirenç ile nasıl yapıldığını öğrenmek istiyordum da
yardımcı olan varsa çok sevinirim????
temo direnç plc nin analog girişine direk bağlanabiliyor diye duydum bilgilendirirseniz ....

Arkadasim siemensin analog kartlari var bunlara rtd de bagliyabiliyorusn ama ben kart numarasini bilmiyorum kataloglardan bakabilirsin.Fakat 4-20 ma olarak calisiorsa tabii bu kartlarin numarasi degisir ama ben sana software olarak yardimci olabilirim istersen pid kontrolu istersen compare yaparakta kontrol edebilirsin gelen 4=20 ma i istedigin sicaklik ayarinda calsimasini istiyorsan scale fonksiyonunu kullanacaksin oradanda programi yazabilirsin......

ok ben compare ile bi yazılım yaptım çalışıp çalışmadığına emin değilim ama yazılım işini halledebilirim istersen sen bana bi yazılım örneği yollayabilirsin...
Ama yazılım bir şekilde halloluyor... zor olan analog gelen bu sinyalı nasıl işleme sokacağım ADC kullanmadan bunu yapabilir miyim??? mödülün bağlantıları???

benim tkıldığım kısıom buralar yardımcı olrsan sevinirim....
ilgilendiğin için sağol....

herkese teşekkür ediyorum yazdıkları için ama...
ben şunu öğrenmek istiyorum:
plc analog ölçümler için yeni bir devre gerektirmez diye biliyorum...
basit bi sıcaklık ölcümü için ne yapmam lazım diye yardımcı olacak
KİMSE YOK MU???
İklbal Gürpınardan yardım isteyecegim artık...
lütfen anlayan biri varsa yardımcı olsun....
herkese şimdiden teşekkür ediyorum....

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri