sıcaklık kontrolu ile alkalı bi projem var... HELP ME....

dostum anladığım kadarıyla bir havuzun ısı kontrolunu yapacaksın ve de 4-20 ma cıkıs alarak bunu yapmaya calısıyorsun + bunun yanında çeşitli işlemlerde yapacaksın
yapman gerekenler
1- elinde plc varmı yoksa eğer, bunu s7300 alarak cok maliyetli bir şekilde çözmeye çalısıyorsun tavsiyem normal bir pt100 ile ısı kontrolünde bu işi profesyonel çözüm sunan delta marka plc var plc (8 d. giriş 6d. çıkış)+ pıd kontrollu kart 180 usd civarı
2- plc kullanmaya çalışıyorsun buda demektirki bir oparator paneli gerekecek en ucuz yine delta markada bulabilirsin 120 usd
3- toplamda 300 usd lık plc ile çözebirilirsin
4- havuz ısısından aldığın 4-20 ma veya 0-10 v ise artık bunu analog girişi olan her plc de istediğin şekilde yorumlayabilirsin

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
hrn ' Alıntı:
herkese teşekkür ediyorum yazdıkları için ama...
ben şunu öğrenmek istiyorum:
plc analog ölçümler için yeni bir devre gerektirmez diye biliyorum...
basit bi sıcaklık ölcümü için ne yapmam lazım diye yardımcı olacak
KİMSE YOK MU???
İklbal Gürpınardan yardım isteyecegim artık...
lütfen anlayan biri varsa yardımcı olsun....
herkese şimdiden teşekkür ediyorum....

Arkadaş kolay gelsin anladığım kadarı ile plc ile daha yeni tanışıyorsun. Analog sinyalleri işlemek için yukarıda dostlarında bahsettiği gibi bir analog modül kullanmalısın bu bütün PLC markalarında mevcuttur. Analog modüllerin çeşitli giriş tipleri vardır. (0-10 V, 4-20 mA, 0-20 mA, +/- 10 V, RTD, TC, Loadcell gibi) bunlardan sana uygun olanı seçmelisin.

2. adımda işin programlama kısmı kalıyor, bilmen gereken bağzı değerler var öncelikle elindeki sıcaklık transmiterinin skala değeri örnek : 0-100 °C bir diğer önemli parametre analog modülünün çözünürlüğü buda örnek olarak 14 bit olsun buda 16384 eder. Buradan sonrası matemetik işlmlere kalıyor.

Bunuda 2 şekilde yapabilirsin

1. bağzı PLC lerde linerizasyon bloğu vardır, bu blokta değerleri yerine yazdığında blok çıkışında direkt olarak sıcaklık çıkışı hesaplanır.

2. Eğer linerizasyon özelliği olmayan bir plc kullanıyorsan o zaman analog modül çözünürlüğünü skala değerine bölüp analog inputtan okuduğun değerle çarpmalısın yukarıdaki örneğe pakacak olursak

16384/100=163,84
163,84Xanalog input=sıcaklık (Yanlız bu işlemi yaparken 163,84 değerini 163 yada 164 değerine yuvarlamalısın

Son olarak bu işe yeni başlıyor isen S7 300 zor bir seçim daha basit PLC ler ile başlamanda yarar var en azından Bu PLC program yüklemek için yaklaşık 400 € değerinde bir kablo alman gerekiyor. Yazılım ve kablosu ücretsi olan ve program mantığı daha basit bir PLC ile bu işi halldebilirsin. Takıldığın bir yer olursa tekrar yazarız bi şeyler.

eğer bir havuzun ısısını kontrol etmek ise bütün mesele bence hiç plc kullanma . piyasada çok çeşitli sıcaklık kontrol cihazları mevcut. bu cihazlar üniversal girişli olup her türlü ısı ölçüm kompanentleri ile uyumlu oluyor. piyasada yerli malı elimko , meter, gemo , ordel gibi çok çeşitli ve kaliteli cihazlar var. internette arayarak kolayca teknik verilerine ulaşabilirsin. ayrıca illede plc ile kontrol yapacaksan lm 35 yerine pt100 yada j tipi termokupul kullanmanı tavsiye ederim.

Arkadasım senın devrenın cıkısı 4-20 ma ıse mesele yok sadece plc nın artık cpu 312 mı kullanıyorsun bılmıyorum ama plc nınde analog ınput kartı olması gereklı.Bu analog kartın varsa elındekı devrenın amper yada volt cıkıslı olması farketmez.Zaten analog ınput kartının uzerınde hardware olarak ayarlayıp software den ıse kanalları ayarlıyabılıyorsun.Range lerını ılmıyorum ama 4-20ma 0-20ma veya 0-10 volt olarak ayarlanabılıyor.

Iyı Calısmalar

Merhaba hrn arkadaşım.Anladığım kadarıyla senin elindeki devre 4-20 mA çıkış veriyor.Sana Enda nın yeni çıkardığı EUC serisi üniversal kontrölörü tavsiye ederim(örneğin EUC442).Giriş tipi olarak 4-20mA ve 0-20mA seçebiliyorsun.Cihazda PID kontrol mevcuttur.Çıkış tipi olarak ta 0-20mA, 4-20mA, SSR ve RÖLE çıkışı seçebiliyorsun.Sıcaklık Basınç vs. proseslerin hassas kontrolünde rahatlıkla kullanılabilecek mükemmel bir cihaz.Ben bizzat kullandım.170 ytl gibi makul bir fiyatı var.Bence PLC gerektirmeyen bir sistem.Ayrıca arkadaşların söylediğine katılıyorum.PLC çok maliyetli olur.Aşağıdaki linke tıklayarak daha ayrıntılı bilgi edinebilirsin.PDF katalogları da mevcut linkte.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Hadi kolay gelsin...

http://www.enda.com.tr/tr/index.php?p=urun&gid=27&uid=97

arkadaşım mesele sadece havuz suyu ısısının kontrolü ise bu işi emko 9930 ile çok rahat yaparsın. incele düşünürsen yardımcı olurum.benzeri binin üzerinde uygulamam var. 4-20mA, 0-20mA,mV ... farketmez.

arkadaşım dediğin fonksion-block fc106 oradan digitale çevirebiliyor ve hata scalaya bölüp istediğin oranda kontrol edebiliyorsun kullanımı kolay ama tam olarak hangi sekmenin altında gizli hatırlamıyorum bulunduğum pc de simatic yüklü değil ama dediğim gibi fc 106 ayrıyetten fc 105 te tam tersi işlem yapıyor istersen fc 106 nın kullanımı ile ilgili bir bir kaç basit örnek var yollayabilirim

küçük boyutlu bir fırın yapmaktayız ve istenilen sıcaklık 150-200 derece arası olacak.ısı kontrolünü pt100 ile yapmak istiyorum aynı zamanda gemp plc kullanmayı düşünüyorum.daha önce hiç analog input kullanarak program yazmadım.bana yardımcı olurmusunuz?

150-200 derecelerde pt100 yerine j tipi termokupul kullanmak gereklidir. ayrıca ne tip plc kullanacağını belirtmemişsin?

Selam arkadaşım plc modülle uğraşma hiç 4-20 mA devreisne seri bir adet kontaklı gösterge koy istediğin değeri ayarla valfini enerjilendir. maliyet daha düşük olaur. hemda değeri her zaman görebilirsin. <<yoksa Pt100 modül alman lazım ayrıca bu sıcaklığı demalı görmek isteyeceksindir. yani gösterge alman şart (elimko -meter markalarda mevcuttur. ) sizlerede her trlü transmitterde ve inter bus sistemlerinde tavsiy edeceğim ürünler phonex contac ta mevcut bütün ürünler süper

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri